1

Subiect: Salutari din Bucuresti !

Ma numesc Sorin si sunt pasionat de acvaristica din copilarie. Pasiunea s-a amplificat acum cand detin un acvariu de 60 litri .
Sunt convins ca voi gasi multe informatii si voi primi multe sfaturi pe acest forum.

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

2

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Ma numesc Sorin si sunt pasionat de acvaristica din copilarie. Pasiunea s-a amplificat acum cand detin un acvariu de 60 litri .
Sunt convins ca voi gasi multe informatii si voi primi multe sfaturi pe acest forum.

Bine ai venit, cere si ti se va da! wink Numai sa nu abuzezi in cerinte... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Salutari din Bucuresti !

Nu abuzez , nu doresc sa ma pun rau cu seful !
Acvariul construit din geam tras de 6mm , 50*35*35 cm . Flora : cryptocoryne , moss , nucus . Fauna :neoni , guppy . Nevertebrate : Red Cherry .
Filtru Resun . Cu ilumunatul nu sunt bine , folosesc t8 Osram 765 .
Doresc sa ma ajutati cu un sfat legat de iluminat , acum nu sunt stapan pe situatie !

Ape limpezi !

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

Re: Salutari din Bucuresti !

Bine ai venit!

Re: Salutari din Bucuresti !

Bine ai venit Sorin!
   Pe cand pozele cu acvariul? smile

6

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Nu abuzez , nu doresc sa ma pun rau cu seful !
Acvariul construit din geam tras de 6mm , 50*35*35 cm . Flora : cryptocoryne , moss , nucus . Fauna :neoni , guppy . Nevertebrate : Red Cherry .
Filtru Resun . Cu ilumunatul nu sunt bine , folosesc t8 Osram 765 .
Doresc sa ma ajutati cu un sfat legat de iluminat , acum nu sunt stapan pe situatie !

Ape limpezi !

   Ce te determina sa spui ca stai prost cu iluminatul? Plantele nu arata bine?Osram 765, am inteles dar citi Wati are?
   Te rog si eu sa pui o poza cu acvariul, sint tare curios sa vad ce treaba a facut acel Osram.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutari din Bucuresti !

Bun venit  :sok

8

Re: Salutari din Bucuresti !

Multumesc pentru primire baieti !
Ilumunatul este 2*18w 765 .
Incerc sa postez doua poze , dar nu pot din cauze necunoscute .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

Re: Salutari din Bucuresti !

Cand creezi un mesaj nou, imediat sub cadranul alb in care scrii ai o optine "Adauga imagini", si in dreptul ei "Rasfoire" de unde alegi imaginea direct de pe PC-ul tau (vezi imaginea pusa de mine)

10

Re: Salutari din Bucuresti !

Ca si cantitate de lumina este destul de bine (0.6W/litru; 35 lumeni/litru). Spectrul este si el bun (6500K), asa ca plantele ar trebui sa arate bine. Nici nu stii, cit m-as bucura (si de ce) daca plantele tale arata cum trebuie! :pls

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11 Editat de puff (2012-07-26 16:40)

Re: Salutari din Bucuresti !

@Ancistrus , multumesc pentru ajutor !

O poza cu acvariul .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

12

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

@Ancistrus , multumesc pentru ajutor !

Cateva pove cu acvariul .

M-ai rupt in doua, poza are 3 x 3 cm! lol Deschide-o la dimensiunea maxima la tine pe calculator si apoi trimite-o!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Salutari din Bucuresti !

Baracuda A scris:

Ca si cantitate de lumina este destul de bine (0.6W/litru; 35 lumeni/litru). Spectrul este si el bun (6500K), asa ca plantele ar trebui sa arate bine. Nici nu stii, cit m-as bucura (si de ce) daca plantele tale arata cum trebuie! :pls

lol  lol   da da . prietenii stiu de ce

Re: Salutari din Bucuresti !

Baracuda A scris:

Ca si cantitate de lumina este destul de bine (0.6W/litru; 35 lumeni/litru). Spectrul este si el bun (6500K), asa ca plantele ar trebui sa arate bine. Nici nu stii, cit m-as bucura (si de ce) daca plantele tale arata cum trebuie! :pls

Domnule Radu esti la un pas de victorie in discutia despre indicele de redare a culorii (IRC)
Sorin, astept cu nerabdare poze mai clare  big_smile  .

15

Re: Salutari din Bucuresti !

Cred ca a incarcat-o cu "Atasamente" nu cu "Adauga imagini" smile

16

Re: Salutari din Bucuresti !

MariusMinu A scris:
Baracuda A scris:

Ca si cantitate de lumina este destul de bine (0.6W/litru; 35 lumeni/litru). Spectrul este si el bun (6500K), asa ca plantele ar trebui sa arate bine. Nici nu stii, cit m-as bucura (si de ce) daca plantele tale arata cum trebuie! :pls

Domnule Radu esti la un pas de victorie in discutia despre indicele de redare a culorii (IRC)
Sorin, astept cu nerabdare poze mai clare  big_smile  .

   Marius, crede-ma ca nu victoria in disputa cu tine m-ar face fericit ci faptul ca as putea sa-ti furnizez dovada pe care ai cerut-o. Dovada exista si la momentul disputei noastre dar acvariul fiind al meu, am zis ca este dubios sa fac trimitere la aceasta situatie, poate ca erai indreptatit sa te indoiesti de adevar. Au fost ani de zile (exista martori, aici pe forum), cind am folosit numai tuburi de la Hagen, despre care poti afla ce IRC au. Pozele set-up-urilor din acea perioada exista si acum pe forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17 Editat de puff (2012-07-26 16:39)

Re: Salutari din Bucuresti !

Pozele promise .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

Re: Salutari din Bucuresti !

Frumosi crevetii! Si plantele par destul de sanatoase  :fok Succes in continuare !

Domnule Radu pe masura ce am aflat mai multe lucruri despre lumina folositoare plantelor am ajuns la concluzia ca aveti dreptate, respectiv sunt si neoane cu IRC grupa 7 destul de bune pentru acvarii plantate ^:)^

19

Re: Salutari din Bucuresti !

Multumesc !
Voi ce spuneti , pot incerca o combinatie cu 840 sau 830 ?

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

20

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Multumesc !
Voi ce spuneti , pot incerca o combinatie cu 840 sau 830 ?

   Da, in cazul tau poti combina un 765 cu un tub cu 3000K. Daca ai folosi trei tuburi, atunci ai putea combina 765 + 3000K + 4000 K. Ideala ar fi o combinatie de genul: 3000K + 5000/5500K + 6500 K

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!