1

Subiect: Salutare tuturor

Va salut, sunt Edi, din Bucuresti si mi-am facut acest cont pentru a mai cere cate un sfat cu privire la acvarii si ce tine de intretinerea lor. Cred ca o sa gasesc pe aici mai mult ca sigur raspunsuri bune. Despre mine cateva cuvinte, am 25 de ani si am fost fascinat de acvarii si vietati de cand eram mic. Am avut tot felul de lighioane cu care sa o ingrozesc pe maica-mea: soparle, serpi, paianjeni.. fel de fel
Am avut si acvariu facut dupa ureche, pe vremea aia nu exista internet sau alte mijloace la indemana sa ma documentez, si deci va dati seama cam cum au trait pestii aia. Nu mai vreau sa fac aceeiasi greseala si m-am inscris aici smile


Acum am un acvariu de 75 l util cu 4 neoni, 3 xiphi si 5 pui de ciclide malawi


http://www.youtube.com/watch?v=BZkwC5WSMlw&feature=youtu.be


Astept orice fel de reclamatii si sfaturi

"pe fundul unui lac patru ochi priveste. ce sa este oare? este doua peste"

Re: Salutare tuturor

Salut si bine ai venit! Ciclidele au nevoie de un bazin mai mare doar al lor cand vor mai creste. Pietrele calcaroase nu sunt tocmai bune intr-un acvariu plantat, deocamdata nu imi dau seama ce fel de acvariu vrei sa ai : plantat sau de ciclide (daca vrei ciclide bazinul este mult prea mic).

3

Re: Salutare tuturor

MariusMinu A scris:

Salut si bine ai venit! Ciclidele au nevoie de un bazin mai mare doar al lor cand vor mai creste. Pietrele calcaroase nu sunt tocmai bune intr-un acvariu plantat, deocamdata nu imi dau seama ce fel de acvariu vrei sa ai : plantat sau de ciclide (daca vrei ciclide bazinul este mult prea mic).


ciclidele sunt inca pui si ii mai tin pana amenajez un acvariu de 180 de l pentru ei.
in acvariu din poze vreau sa tin doar xipho si neoni, poate 2 sanitari o sa mai bag in el iar plantele sunt de decor smile
si mai vreau sa-mi fac un acvariu de vreo 80 de litri cu carasi

"pe fundul unui lac patru ochi priveste. ce sa este oare? este doua peste"

Re: Salutare tuturor

Salut si bine ai venit! E bine ca ai inteles necesitatile ciclidelor si ca vei "dizolva" ciorba de peste pe care o ai deocamdata cu ciclide si vivipari, dar se pare ca mai ai de citit cate ceva despre carasi. Si ma refer la acel acvariu de 80l pe care vrei sa il faci, care e cam putin daca vrei sa tii mai multi carasei.

Re: Salutare tuturor

salut si bine ai venit!cicilde cu xipho si carasi sau neoni...too much for me!doneaza cicldele parerea mea.Asteeapa sa mai capeti ceva experienta ,parerea mea.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

6 Editat de nekris (2012-08-24 23:10)

Re: Salutare tuturor

hooo bre k nu mai tin ciclidele alea cu restul de o gramada de timp smile) era cva temporar. Referitor la carasi... poate ma pricopsesc cu putin noroc de un bazin de 160l si at cred k va fi ok pt 2 ca mai multi nu vreau. Oricum momentan am doar un telescop, 3 xipho si cva neoni... care nu sunt mancati in niciun caz de carasu ala chior (cum presupunea un coleg pe alt forum).

   In schimb am multe cichlide de aceeiasi specie (20 cred...) si as vrea sa mai dau din ele sau schimb cu alti africani malawi, la momentul potrivit o sa postez la schimburi

"pe fundul unui lac patru ochi priveste. ce sa este oare? este doua peste"

7

Re: Salutare tuturor

Salut colegu si bine ai venit.
Asa cum au spus si colegii pentru ciclide ar fi bine un bazin mai maricel dar sa stii ca ii poti tine si intr-unul mai mic dar sa nu suprapopulezi bazinul.Unii vor spune ca sunt nebun dar eu iti spun ca baiatul unui amic de al meu tine 6 ciclide malawi splendide intr-un bazin de 38 de litri si nu au nici o treaba;sunt frumosi si sanatosi doar ca nu depasesc 7cm desi sunt maturi deja.Ceasul lor biologic le spune ca nu mai pot creste din lipsa da spatiu,dar asta nu inseamna ca nu se simt bine in pielea lor.Normal ca in bazunul de 180l asa cum ai mentionat vor fi sau sunt deja la locul potrivit.Sunt niste pesti cu putine pretentii si usor de tinut(am si eu cateva exemplare),au nevoie doar de dragostea din spatele pasiunii tale, de hrana si schimburi de apa.Ei fiind pesti care se adapteaza usor,vor accepta spatiul alocat de tine si il vor stapani prin mici dispute intre ei.
Daca se aleg perechi si spatiul e putin s-ar putea sa fie si victime.Bataia e mare intre ei pentru spatiu.Daca insa vei popula bazinul de care dispui, cu simt de raspundere,vei avea parte de frumusetea si animatia unor pesti cu personalitate.
Ape limpezi!

Who do you think you are?

8

Re: Salutare tuturor

Daca pomenim de existenta unui nr de 7 ciclide africane, intr-un bazin de 38 litri, cred ca ne indepartam de specificul acestui forum si ne apropiem de specificul unui forum de alta factura... poate ceva in genul "miini indeminatice"!
   Ma intreb de cite ori vom mai avea ocazia sa citim astfel de anomalii, si sa fim martorii incalcarii regulilor de baza ale acvaristicii! De asemenea, cind vom renunta la rolul de stapini absoluti ai vietuitoarelor pe care le posedam si despre care, din lasitate, ne amagim ca se simt bine, atunci cind, in mod evident nu le oferim conditiile normale?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!