1

Subiect: Bine v-am gasit !

Va salut ,
Numele meu este Dan si sunt din Tulcea . Despre acvaristica nu va pot spune mare lucru deoarece de ceva timp m-am intors din nou la LOW , motivul fiind disparitia statiei de CO2 din oras . Insa nici asta nu m-a impiedicat sa renunt .

2

Re: Bine v-am gasit !

Bine ai venit tulcene, fiind un reprezentant al "portii" Deltei Dunarii, ai toata sustinerea mea! ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit !

Bine ai venit Dan!
   Ai inceput bine cu Pinoy, acum sa vedem si o poza/doua cu acvariul tau big_smile

4 Editat de D@n (2012-08-01 12:53)

Re: Bine v-am gasit !

Asta a fost primu pas catre plantat , bineinteles de pe vremea cand aveam cu ce .
http://www.youtube.com/watch?v=iN2bfAdG … ature=plcp


Iar aici , am avut 2 ghinioane , mai exact mi s-au ars prima data ambele drosere 2 x 39 , lucru pe care l-am rezolvat ...si la scurt timp am aflat ca numai avem CO2 in oras .

http://www.youtube.com/watch?v=3tMzVlI4 … ature=plcp

Acum observi legatura dintre mine si scalari  big_smile

Re: Bine v-am gasit !

Bun venit,frumos acvariu  :apl

6

Re: Bine v-am gasit !

Bine ai venit, Dan... frumosi pestii, frumos acvariul. Sunt destule specii de plante care pot fi crescute fara aditie de CO2, deci... keep walking !  :sok

Re: Bine v-am gasit !

Salut si bine ai venit ! Eu folosesc co2 DIY si in caz ca te consoleaza cu ceva, au fost putine plante pe care nu am reusit sa le inmultesc.

8 Editat de D@n (2012-08-06 13:50)

Re: Bine v-am gasit !

Multumesc tuturor pentru incurajari insa ... cand stai cu un sistem Dennerle complet de CO2 in casa , greu iti mai vine sa te apuci de construit bombe . Acum ce sa va spun ...la un volum de apa de 160 L cu un kh 12 Gh 8 si un PH de 7,8 nu stiu daca as face mare lucru cu drojdia . Oricum am in plan sa procur un osmozor , iar dupa aceea poate voi face o incercare .

LE : Marius , poza din avatarul tau e facuta in bazinul in care bagi gaz de la drojdie ?

9

Re: Bine v-am gasit !

Stii care sunt diferentele dintre CO2-ul industrial, presurizat si cel obtinut prin metode casnice?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit !

D@n A scris:

Marius , poza din avatarul tau e facuta in bazinul in care bagi gaz de la drojdie ?

Da. Atunci aveam KH 6 dar acum am sarit la KH 18 din cauza ca am inceput sa pun apa de la robinet. Filtrul de osmoza este o varianta in cazul nostru dar incerc sa fac o setare si cu duritate mai mare sa vad ce iese, normal tot cu co2 DIY.

11

Re: Bine v-am gasit !

Esti curajos , ce sa spun  :apl
Eu cu apa mea nici blyxa nu am putut creste .

Re: Bine v-am gasit !

Baracuda A scris:

Stii care sunt diferentele dintre CO2-ul industrial, presurizat si cel obtinut prin metode casnice?

Desi intrebarea nu imi era adresata raspund in limita cunostintelor mele la chimie (un candidat ideal la corigenta  :stupid )
Plantele nu simt diferenta ca  bioxidul de carbon vine de la zahar plus drojdie sau de la o butelie reincarcabila. Pana la urma co2 ramane co2, are acelasi numar de atomi de carbon sau de oxigen in ambele situatii. (Asta nu am invatat la scoala deci nu ma intrebati cu cine am facut chimia  lol )
O diferenta ar putea fi totusi ca la productia pe baza de drojdie si zahar pe langa co2 in acvariu mai poate intra si spuma daca cel ce foloseste acest sistem nu respecta dozajul (pune prea multa drojdie)
In cazul in care am gresit raspunsul sa nu-mi spuneti ne vedem la toamna  hmm

D@n A scris:

Esti curajos , ce sa spun  :apl
Eu cu apa mea nici blyxa nu am putut creste .

Blyxa mai am un singur fir, nu imi pun mari sperante in revenirea ei dar nici nu ma indur sa o arunc.  Mai sunt si alte plante de apa mai dura cu care se poate realiza o setare buna.

13

Re: Bine v-am gasit !

Raspund si eu pentru cazul meu ...din butelie bagi in 160 L cat vrei , eventual poti face si sifon in acvariu . Dintr-o amarata de sticla de 2 L nu faci nici o branza ( asta se stie pentru ca au mai incercat si altii ) . Probabil o sa-mi spuneti sa incerc cu 5 L , merge insa mai eficienta este cea de 2 .

14

Re: Bine v-am gasit !

Marius, intrebarea nu se referea la formula si proprietatile chimice (vina mea, nu m-am facut inteles, trebuia sa specific ca ma refer la utilitatea, siguranta, avantajele, dezavantajele si randamentul folosirii celor doua tipuri de furnizare a CO2-ului, pentru acvaristica).
   Este evident ca acest gaz produs pe cale industriala si presurizat in butelii, are un randament mult mai ridicat, constant si pe termen mult mai lung, decit cel produs pe cale artizanala. Niciodata nu vom putea folosi o "bomba" de CO2, care sa inlocuiasca o butelie, in cadrul unui sistem complet de furnizare a gazului, pentru acvarii. Imaginati-va ca sonda de pH comanda controller-ului si mai departe electrovalvei, sistarea furnizarii gazului. Presiunea din "bomba" poate creste pina la niveluri periculoase care pot avea urmare explozia recipientului.
   De asemenea, constanta cantitatii si presiunii gazului furnizat de catre "bomba", o face pe aceasta foarte greu de utilizat si cu rezultate indoielnice.
   Nu in ultimul rind, este vorba si despre mirosul produs de gazul din "bomba", miros de borhot, care poate deveni neplacut. Daca adaugam si inconvenientul vehicularii unor impuritati, generatoare de biofilm, avem tabloul complet al neajunsurilor sistemului artizanal.
   Acest sistem reprezinta un compromis destinat sa satisfaca nevoile acvaristilor intr-o etapa de inceput a practicarii acestui hobby.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit !

Eu am raspuns strict la intrebare. Daca este vorba despre bomba vs. ph controller atunci in mod clar si fara discutie ph controller este varianta cea mai buna, motivele le-ati enumerat deja. :fok

16

Re: Bine v-am gasit !

MariusMinu A scris:

Eu am raspuns strict la intrebare. Daca este vorba despre bomba vs. ph controller atunci in mod clar si fara discutie ph controller este varianta cea mai buna, motivele le-ati enumerat deja. :fok

   Marius, nu este corect sa spui "bomba vs. ph controller", cele doua notiuni se exclud una pe alta, asta am explicat mai sus. Eu ma refeream la "bomba vs. butelie", cele doua surse ale aditiei suplimentare de CO2.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit !

Da... greseala mea ca desi vroiam sa ma refer la butelie am inclus tot sistemul 
(ph controller)  :stupid