1

Subiect: sumi bolnavi?

Am 4 sumi care arata cam palizi, adica si mai albicosi decat ar fii normal si la branhii is cam rosii. stie careva ce au, sau din ce cauza?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

2

Re: sumi bolnavi?

Din cate stiu eu e semn de stres.
Poate au nevoie de un schimb partial de apa .
Oricum rau nu le face pana cand vei primi un raspuns de la cineva cu experienta.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: sumi bolnavi?

oki . am sa fac si asta cu apa,  sa vad daca isi revin. ms pt rasupuns

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: sumi bolnavi?

asigura-te k au suficient oxigen (ma gandesc k pooate nu au destul, din cauza branhiilor). Stau mult pe suprafata apei?

Gott mit uns!

5

Re: sumi bolnavi?

nu stau pe la suprafata apei , chiar deloc stau mai mult pe fund. dar si=au revenit, azi cand am venit de la munca au fost oki, au culoarea normala si branhiile normale

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: sumi bolnavi?

ma bucur pt ei :d

Gott mit uns!

Re: sumi bolnavi?

si pt tine implicit tongue

Gott mit uns!

8

Re: sumi bolnavi?

Ma bucur nespus!
In cartea de la Sera am mai gasit ca in afara de parametrii apei neadecvati, e posibil sa fie prea multa lumina, sau nu au unde se ascunde sau hrana nepotrivita. Asta e doar asa, ca informatie pt viitor.
Oricum, multa sanatate si multe bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: sumi bolnavi?

Multumesc frumos pt raspunsuri.
O zii buna va doresc !

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.