1

Subiect: inele ceramice

Dupa cat timp de folosire se inlocuiesc aceste inele ceramice (siporax si eheim mech) sau se pot reconditiona cumva ?
am auzit ce sa fierb cu otet?

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

2

Re: inele ceramice

liloss A scris:

Dupa cat timp de folosire se inlocuiesc aceste inele ceramice (siporax si eheim mech) sau se pot reconditiona cumva ?
am auzit ce sa fierb cu otet?

   Incadrarea Siporax-ului in categoria "inele ceramice" este fortata. In aceasta categorie se incadreaza inelele ceramice cu rol preponderent de filtrare mecanica. Siporaxul este unul din cele mai bune medii pentru filtrarea biologica.
   Eheim Mech nu sunt inele ceramice, sunt fabricate din material plastic.
   Nu am auzit pina acum ca mediile de fltrare sub forma inelelor ceramice sau a diferitelor profile din material plastic, sa necesite inlocuirea, decit in cazul in care se distrug, ceea ce este extrem de greu de crezut, ca se poate intimpla.
   Termenul de "reconditionare" implica ajungerea acestor medii de filtrare intr-un anumit stadiu, in care nu-si mai indelinesc rolul. Care ar fi acest stadiu, in cazul tau?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: inele ceramice

cineva spunea odata pe un forum ca in timp porii din inele se colmateaza si ca prin fiebere cu otet  se curate si suprafata specifica pentru colonizarea cu bacterii ar redeveni mai mare

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

4 Editat de liloss (2012-08-04 13:38)

Re: inele ceramice

eu am un sertar cu siporax si un sertar cu eheim ehfi mech http://www.zooplus.nl/bilder/1/6025_n_1.jpg

Eu sunt multumit de filtrare dar pe viitor ma gandeam ca va trebui sa le inlocuiesc sau reconditionez cumva

daca nu se strica cu atat mai bine

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

5

Re: inele ceramice

Hotaraste-te, este vorba despre "Eheim Mech" sau despre "Eheim Ehfi Mech"?
   Apeleaza la acel cineva care... spunea pe un forum si roaga-l sa te lamureasca! Oricum, transmite-i din partea mea, ca un mediu pentru filtarea biologica, odata colonizat de bacterii, nu are cum sa se mai colmateze la nivelul la care ar trebui reconditionat si daca totusi s-ar face o astfel de operatiune, bacteriile ar fi si ele "reconditionate" (citeste exterminate!).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!