Subiect: Cel mai incepator dintre toti...

Buna.De cateva zile mi-am luat si eu acvariu,bineinteles cu tot cu pesti,abia apoi au auzit si eu ca trebuie lasat inainte la ciclat etc. Acvariul este foarte mic (nici nu imi trebuie unul mare) si anume 14L.Momentan in el se afla pietris,pietre mai mari,o cioata,o pompa de aer si 4 pesti,2 gupy si 2 zebre.Filtru trebuie sa iau zilele astea,nu prea am timp sa caut prin toate petshop-urile.As vrea sa dau zebrele,m-a sfatuit cineva ca nu e bine sa le tin intr-un acvariu asa mic.Ce pesti imi recomandati sa iau (vreau vivipari,am si eu boala aia de inceput,"sa-mi faca pui") si cati.Are ceva daca iau plante de plastic,pentru ca nu am neon.

Daca ma puteti sfatui si cu altceva,sunteti bineveniti,multumesc anticipat!

The real thing is never what you think it will be...

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Bine ai venit Cosmin smile

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Bine ai venit ! 
Eu unul sunt impotriva plantelor de plastic, un acvariu trebuie sa fie un colt de natura. Daca te hotarasti sa alegi calea plantatelor pot sa-ti dau cateva sfaturi legate de iluminare, fertilizare, substrat, etc. Nu stiu ce vivipari sa-ti recomand intr-un acvariu asa mic.

Re: Cel mai incepator dintre toti...

MariusMinu A scris:

Nu stiu ce vivipari sa-ti recomand intr-un acvariu asa mic.

   Eee nu stii... vivifagi smile)

5 Editat de MariusMinu (2012-08-07 23:45)

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Vivifagi ?  lol Spune-mi si mie  smile)

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Hai,ma,fara caterinca  lol,sunt prea "incepator" pentru secolul asta si poate va mai cred.Plante naturale intr-un acvariu asa mic nu cred ca ar fi o idee buna.In seara asta mi s-a tulburat apa,totusi am spalat bine tot ce am pus in el,pietrele si cioata aceea sunt naturale,mi s-a recomandat ca pentru inceput sa folosesc astea,pentru ca restul sunt scumpe si nu merita sa dau bani aiurea pentru un acvariu ca acesta.

The real thing is never what you think it will be...

7

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Bine ai venit! Inainte de toate, eu zic sa te gindesti daca ti-ai ales bine acest hobby si in ce masura esti dispus sa avansezi, te afli pe un forum de acvaristica. Pentru inceput, exista cam multe elemente negative in discursul tau: "nu prea am timp sa caut prin toate petshop-urile", "pentru ca nu am neon". "plante naturale intr-un acvariu asa mic nu cred ca ar fi o idee buna", "restul sunt scumpe si nu merita sa dau bani aiurea pentru un acvariu ca acesta". Daca extragem din context toate negatiile ar suna cam asa: nu prea am timp, nu am neon, nu cred ca ar fi o idee buna, nu merita sa dau bani
   In colcluzie, dupa parerea mea, pe linga lipsa cunostintelor (inerenta in aceasta faza), iti cam lipseste entuziasmul. Sper sa ma insel!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Cosmin, un acvariu asa mic este greu de tinut sub control, din punct de vedere biologic si nu numai, de un incepator. Plantele naturale te-a fi ajutat din punctul asta de vedere!
   Ce filtru vei cumpara pentru un acvariu asa mic? Cum vei incalzi apa, in caz ca acvariul va fi tinut intr-o incapere rece? Ce vei face cu puii pestilor (viviparii se inmultesc foarte repede)?
   Eu zic sa ma citesti din articolele de pe forum, sa mai aduni informatii, si sa-ti cumperi/confectionezi un acvariu mai mare, macar de 60 litri!

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Nu imi lipseste entuziasmul deloc,doar ca nu stiu deloc ce trebuie sa fac si cum sa ma descurc cu toate astea.Din cate am inteles nu ar fi o idee buna sa pun plante intr-un acvariu asa mic,pentru ca substratul il va mai "micsora",dar daca e nevoie voi cumpara neon si voi pune si plante.Pentru inceput mi-a recomandat o cunostinta sa nu dau bani "grei" pentru echipament,etc. doarece e posibil sa se mai intample ceva care sa ma demoralizeze si sa ma las de acvaristica.

Apa o voi incalzi cu incalzitorul pe care il voi achizitiona odata cu inceperea sezonului rece.Acvariu mai mare nu vreau,deocamdata nu prea ma descurc cu asta mic,dar cu cel mare?

The real thing is never what you think it will be...

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Se gasesc plante si pentru acvarii mici dar sunt cam pretentioase.
Referitor la recomandarea facuta de acea cunostinta a ta... pai daca pui raul inainte nu trebuie sa-ti cumperi nici masina, nici casa,etc ca e posibil sa se intample ceva  sad

11

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Slytherin A scris:

Pentru inceput mi-a recomandat o cunostinta sa nu dau bani "grei" pentru echipament,etc. doarece e posibil sa se mai intample ceva care sa ma demoralizeze si sa ma las de acvaristica.

  Acvaristica nu se face in acvariu de 14 litri! Dar daca asa vrei, iti poti intreba "cunostinta" cum sa faci wink

Slytherin A scris:

Apa o voi incalzi cu incalzitorul pe care il voi achizitiona odata cu inceperea sezonului rece.Acvariu mai mare nu vreau,deocamdata nu prea ma descurc cu asta mic,dar cu cel mare?

   Masoara acvariul si vezi daca si cum incape un incalzitor in el.
   Un acvariu mai mare este mai usor de intretinut wink

12

Re: Cel mai incepator dintre toti...

MariusMinu A scris:

Se gasesc plante si pentru acvarii mici dar sunt cam pretentioase.
Referitor la recomandarea facuta de acea cunostinta a ta... pai daca pui raul inainte nu trebuie sa-ti cumperi nici masina, nici casa,etc ca e posibil sa se intample ceva  sad

Nu e voba de asta,e putin probabil sa ma las odata ce am inceput,nu e singurul meu hobby,cresc si porumbei,am si un catelus pitbull,am avut si papagali dar s-au imbolnavit intr-o primavara cand i-am scos din casa intr-un mediu nou si au murit,de ciuda nu mi-am mai luat.Dupa cum vedeti,nu sunt nou in materie de crestere a animalelor,ma prind foarte repede,doar ca imi trebuie ceva sfaturi.


@Ancistrus:Cand am spus cunostinta ma refeream ca ma intalnesc cu acea persoana din an in Paste...In cazul asta ma bazez pe voi.Macar spuneti-mi ce pesti ar trebui sa cresc in el (in afara de Beta pentru ca nu imi place unul singur).

The real thing is never what you think it will be...

13

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Cativa creveti.

14

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Ancistrus A scris:

Cativa creveti.


neutral Pe bune acuma...

The real thing is never what you think it will be...

15

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Salut si bine ai venit.
Dupa cum spune si colegul Ancistrus "Cativa creveti" s-au 1 mascul betta.
Este foarte mic acvariul tau,gandestete cum ar fi sa stai intr-o camera de 2x2 cu inca cativa indivizi :sok.Ia-ti ceva mai mare si pe parcurs,daca vrei sa renunti il dai  wink

0773797258

16

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Si totusi,parca tot mai bine suna ideea cu 2-3 Gupy. sad

The real thing is never what you think it will be...

17

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Daca sunt toti masculi...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Cel mai incepator dintre toti...

La ideea cu masculii m-am gandit si eu... Tocmai ce am gasit masculul zebra facand pluta  sad .Trebuie sa ma duc sa iau filtru sau burete de ala nenorocit pentru pompa si am sa las acvariul la ciclat,sunt convins ca nici astia 3 nu mai "rezista" mult.

The real thing is never what you think it will be...

19

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Nu ai ce sa "ciclezi" la acvariul ala, mai bine faci schimburi de apa, 5 litri la maxim 2 zile, in felul asta elimini amoniacul direct din apa
   Neaparat sa cuplezi pompa de aer la un "burete bolborositor" (filtru), sau cum ii spui tu:

Slytherin A scris:

burete de ala nenorocit pentru pompa

20

Re: Cel mai incepator dintre toti...

Inteleg acum.Merci.

Vad ca si cei 2 Gupy stau numai la suprafata,nu se scufunda,nu nimic,stau la suprafata si "dau din gura" parca ar manca.Cred ca e posibil sa moara si ei,dar de ce mor,asta nu inteleg.

The real thing is never what you think it will be...