1

Subiect: Racirea apei

Salutare,

Cum toti (cred) ne confruntam cu canicula..si cu temperatura ridicata la acvariu.
Vin si va intreb metode de racirea apei cat mai eficiente...idei ?

Pe vremea cand eram si eu pusti, tata racea apa cu cuburi de gheata puse in filtru extern, asa cum procedez si in momentul de fata, pun cuburi de gheata odata pe ora in cele doua filtre externe tip cascada. dar nu e foarte eficienta metoda..de la 30-31 de grade..imi mentin temperatura apei cam 29 de grade.

PS: in cazul in care s-a discutat aceasta dilema..rog sa ma ajutati sau sa redirectionati postul smile.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Racirea apei

In acv de 180L cu capac, eu am rezolvat problema cu un cooler de PC alimetat la un incarcator de telefon (aprox 4 volti).
avantaje: - de la 30-31 grade am ajuns la 27-28
                - fiind alimentat la 1/3 din tensiunea nominala, functioneaza cu turatie redusa, deci nu face zgomot smile

Acv de 96 si nano de 15 sunt open top si temperatura nu urca peste 28 dar completez mai des cu apa datorita evaporarii.

Stima

3

Re: Racirea apei

Salut LiviuN,

La evaporarea apei, nu ai probleme cu aerul din casa? ma refer umiditate crescuta....asa ma gandeam sa imi fac un capac pana la urma Open Top. si un cooler care sa vanture putin apa de la suprafata...
Eu momentan am acvariu cu capac pe tot acvariu.
Voi incerca sa pun un cooler sa vad daca e vre-o diferenta.Coolerul este pus sa traga aerul din capac sau sa bage aer in capac?

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

4

Re: Racirea apei

coolerul e pus sa scoata aer de sub capac  si va function doar pe perioada verii; in ceea ce priveste celelalte acvarii, vedem in sezonul rece; iarna trecuta am avut un acv de 54L pe care il tineam partial descoperit si nu am avut probleme ... revin cu detalii la iarna big_smile

5

Re: Racirea apei

Da...vad ca is mia ok cu Open Top...
Vara am observat ca nu se mai incalzeste apa (din ce am citit pe diverse forumuri) iar iarna..daca nu e cald in camera..folosim incalzitorul tongue...
Cred ca voi modifica capacul..in sesul sa fac altul..Open Top...Sa vad cu rezolv cu pisica sa nu ma trezesc ca imi pescuieste prin acvariu smile))

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Racirea apei

me_gaton A scris:

Cred ca voi modifica capacul..in sesul sa fac altul..Open Top...

   "Open Top" inseamna fara capac.

7

Re: Racirea apei

Poi stiu...cel ceva de genul cum e cel din poza...:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

8

Re: Racirea apei

Salutare,

Aseara am pus si eu un cooler...de curiozitate , si de dim cand m-am trezit...de la 30grade cat avea apa...acu e de 26grade apa smile.bine...tinand cont ca a si plouat aseara...si s-a mai racorit afara...dar...oricum tot e ceva smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)