21

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Ahahahah, da. Recunosc ca n-am citit tot inainte sa raspund.  :-

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Multumesc danielt pentru sfaturi si critici.
-Fundalul - am scris deja in ultimul post ca merg astazi sa achizitionez unul albastru complet, fapt care s-a si intamplat. Deci acel fundal va disparea.
-Legat de lumina nu vreau sa tin momentan ( in primul an ) plante pretentioase, deci ma gandesc ca 78W la 130L de apa net ( dupa pietris si toate cele, cam atat a mai ramas) vine undeva la 0,6W pe lintru. Din ce am citit pe alte topicuri se spunea ca daca este un minim de 0,5W/L este suficient pentru plante nepretentioase.
-Legat de pietris in fata mijloc am 4,5 -5 cm.Nu se vede deoarece este masca acea de la acvariu, in fata lateral am 6,5-7 cm, in spate mijloc  7 cm iar unde sunt damburile undeva la 9,5 cm.
Mentionez ca in partea din fata vreau sa pun ceva de timp gazon, cred ca ajung cei 4,5 cm.
-Legat de mura in gura credema ca am stat cateva nopti cititnd pe forum si voi mai sta.
Orice sfat si orice critica este binevenita

23

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Da, din poze nu prea iti dai seama usor de grosimea substratului. Totusi 20Kg mi se parea putin. Grosimea e ok, asteptam o aranjare mai naturala a decorului si terminarea ciclarii wink

In rest, se pare ca ai prins ideile de baza  :fok

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Am o intrebare legata de iluminat.
Ce ar fi mai bine sa fac pentru plante ?
1. Sa mai montez un balast cu 1 neon T5 39W ( asa voi avea 3 neoane fara reflectoare)
2. Sa montez reflectoare jbl la cele 2 neoane T5 39W pe care le am
Sa nu imi dati raspunsuri gen 3 neoane dar toate cu reflectoare:).

25

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Cred ca plentele iti vor da raspunsul corect.

Pentru inceput bagi reflectoare pe cele existente si suplimentezi cu un tub daca nu se imbunatateste situatia.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Initial am vrut sa ilocuiesc unul din neoane cu un aqua medic plant grow si sa pun 2 reflectoare. Din ce am citit pe forumuri nu este indicat sa pun reflectoare  daca cele 2 neoane nu sunt de acelasi fel pentru ca nu se disperseaza lumina corect. In cazul acesta voi incerca cu 2 reflectoare si sa raman cu neoanele existente. Problema e ca daca pun reflectoarele nu voi mai avea loc si pentru celalalt neon.
Am gasit niste masuratori facute de cineva cu si fara reflector:
Metoda: Masurarea intensitatii luminii cu luxmetrul in toate cele 3 variante fara reflector/cu reflector JBL/cu reflector Juwel. Masuratorile au avut loc noaptea (fara nici o alta sursa de lumina in afara de cea a neonului) astfel:

    cu luxmetrul tinut la mijlocul neonului (incalzit) si la o distanta egala cu cea dintre neon si substrat (34 cm in cazul meu);
    cu capacul pus pe acvariu si luxmetrul tinut in afara acestuia, la mijlocul lui si la nivel cu substratul.

Fisa de necesar:

    Capac Juwel Monolux 60, neon Jewel daylight T8 de 15W
    Luxmetru digital LX1010B
    Reflector JBL Solar Reflect 40 (proprietate personala)
    Reflector Juwel 438mm (proprietatea nevertebrate.ro, ocazie cu care le multumesc ca mi-a dat ocazia de a face o comparatie cuantificabila intre cele 2 reflectoare)


Rezultate:

    Cu capacul dat jos:


    fara reflector 350 lux
    Juwel 647 lux
    JBL 803 lux

2. Cu capacul pe acvariu, cu cu luxmetrul in exteriorul acestuia la nivel cu substratul:

    fara reflector 69 lux
    Juwel 92 lux
    JBL 109 lux

Concluzie: Reflectorul oferit de catre JBL reflecta cu 129,4% mai multa lumina fata de varianta fara nici un reflector. Reflectorul oferit de Juwel reflecta cu 84,9% mai multa lumina fata de varianta fara nici un reflector.

Sa fie oare diferente asa mari?

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Diferente intre neon simplu si cel cu reflector sunt in mod clar. Este pacat de energia consumata de neon sa nu se puna reflector. Asa aproximativ din ce am observat eu trei neoane fara reflector au rezultate egale cu doua neone cu reflector (DIY in cazul meu ).

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Am achizitionat o butelie ( fost stingator, montat robinet ), un reductor cu electrovalva si un reactor jbl taifun. Tote bune si frumoase dar exista si o mica problema ( cred ).
Este vorba de acel reactor Taifun. Bulele de CO2 se micsoreaza mult pana ajung la suprafata( ajung foarte mici ). Problema este ca la evacuarea reactorului s-a format o bula mare cat toata circumferinta reactoriul, iar acele bule mici in loc sa iasa in apa raman blocate in acea bula mare.
La aproximativ 1 min acea bula mare iasa cam jumatate din ea formant la iesire o ditamai bula.
Este normal sa faca asa? Nu ar trebui sa iasa bulele acelea mici afara?

29

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Nu ar trebui sa iasa, bulele de CO2 se miscoreaza pe masura ce urca pe spirala aia pentru ca gazul se dizolva in apa.

Acumularea de sus e formata din alte gaze care nu se dizolva usor in apa si sunt evacuate prin supapa din capat cand se acumuleaza o cantitate destul de mare.

Reactorul functioneaza normal dar ti-as recomanda unul extern, poti sa-ti bricolezi singur unul din filtru de apa de retea. Ai pe forum articole despre cum se face.

30

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Inexact, acumularea din partea superioara este CO2 nedizolvat. La un asemenea reactor, fenonemul este normal. Cheia sta in numarul de bule/sec, in raport de lungimea (inaltimea) reactorului. Cu cit mai putine bule/sec. corelate cu o inaltime mare, cu atit se va dizolva mai mult CO2. Indiferent de calibrarea acestor conditii, o anumita cantitate de gaz se va acumula in partea de sus si va iesi din cind in cind, sub forma unei bule mai mari. Fenomenul ilustreaza randamentul acestui tip de reactor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Nemultumit de acest reactor ( JBL Taifun ), si la indrumarile voastre de a-mi confectiona unul extern, mi-am luat inima-n dinti si astazi am vizitat Dedemanu-l si Hornbach-ul pentru a-mi procura materialele necesare.
Am gasit tot aici pe forum un model, parca de Bitanu era facut daca nu ma insel si cu putina munca am reusit. Atasez si niste poze pentru ceva pareri, sau in caz ca ar trebui sa corectez ceva.
Partea albastra este un burete cu gaurele marisoare , iar cea alba este este ceva de la Eheim pentru prefilter ( ceva gen "burete de sarma" de spalat vase).
In cazul in care acesta va functiona, numa bine scap si de butoiasul care imi ocupa loc in acvariu  smile

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Nu stiu de ce nu s-au postat si pozele mai sus .

33

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Arata bine, ideea e sa micsoreze bulele de CO2 si sa le tina cat mai mult in contact cu apa.

Vezi cu debitul sa nu ti-l micsoreze prea mult.

34

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Daca ai respectat principiul de constructie imaginat de Bitanu, nu are cum sa nu mearga. O varianta ar fi inlocuirea buretilor (care se colmateaza rapid), cu bioballs-uri din mat. plastic. Fii fara grija, debitul filtrului nu se reduce semnificativ!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Din pacate deja au aparut problemele.
Astazi imi pluteau prin acvariu o gramada de pelicule micute albicioae. Cand am scos una afara am observat ca este ca o gelatina.
La suprafata apei s-a creat o pelicula parca ar fi uleioasa  sad
Ce sa fac ? Sa schimb toata apa sau?
Am citit ca ar fi de la buturugi. Mentionez ca am scos buturugile afara si nu prezinta niciuna nici un fel de impuritate.

36

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Ai nevoie de un surface extractor, sau mai cunoscut skimmer. Pina gasesti unul, poti scoate pelicula uleioasa folosind servetele de bucatarie. Cauza este de obicei suprapopularea sau un acvariu neciclat.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Am observat acum ca pe una din ventuzele de la filtru s-a format gelatina

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

De suprapopulare nu poate fi vorba fiindca nu am nici un peste in el.
Intr-adevar este neciclat. Acum 1 saptamana si ceva am pus apa in el

39

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Da, tipla e normala la inceput. O sa dispara dupa ce vei incepe sa faci curat in acvariu si se stabilesc procesele biologice dintr-un acvariu ciclat. Deocamdata dezechilibrele chimice produc tot felul de efecte. Daca te deranjeaza aspectul sau mirosul poti directiona sparybar-ul filtrului catre suprafata ca sa valuresti mai puternic apa impiedicand formarea acelei pelicule.

Singurul efect nedorit al ei este ca impiedica schimbul de gaze la suprafata apei si nu se va mai oxigena apa atat de bine.

40

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Nu exista ciclare fara pesti in acvariu. Pesti sunt singura sursa de amoniac organic, care imi vine in minte. Baga ceva pesti de sacrificiu.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"