Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Am cativa melci pomaceea. M-am gandit ca poate ilocuiesc cu succes pestii.
Zilnic mai arunc putina mancare pentru pesti , am citit ca ajuta la ciclare.
Sa bag totusi si niste sanitari?

42

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

DumitriuMinel A scris:

Am cativa melci pomaceea. M-am gandit ca poate ilocuiesc cu succes pestii.
Zilnic mai arunc putina mancare pentru pesti , am citit ca ajuta la ciclare.
Sa bag totusi si niste sanitari?

Ajung melcii. Se va cicla mai greu (tirziu) dar merge.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Ancistrusii mananca depunerea ( gelatina) de pe ventuzele de la filtru. Oricum cu timpul nu va mai aparea aceea depunere indiferent ca bagi sau nu ancistrusi.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Am spalat aseara acele ventuze, si am eliminat cat de cat unsoarea de la suprafata cu servetele. Azi dimineata cand m-am trezit apa arata mult mai bine.
Mai este foarte putina mazga. Am sa introduc totusi 2 ancistrusi pentru siguranta.
Multumesc pentru ajutor tuturor.

45 Editat de danielt (2012-08-21 18:20)

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Eu zic ca mazga este temporara si nu are rost sa-ti bati capul cu ea acum. E de ajuns doar s-o strangi de la suprafata. Ori cu servetele ori cu putin perlon ca ala e reutilizabil si cam atat. Daca iti pui ancistrusi in acvariu pentru ca-i doresti in el ok. Altfel nu are rost sa-i iei pentru o luna-doua cat tine filmul ala la suprafata. Cand vei incepe schimburile de apa si se va echilibra acvariul, filmul va disparea de la sine.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

In legatura cu reactorul pe care l-am constuit am o mica nedumerire.
Desi din butelie reglez sa iasa 2 bule/sec, in reactor vad iesind prin acea teava cate o bula la 10 sec.
Este posibil sa se dizolve direct la contactul cu apa si sa nu mai iasa prin acea teava? sau undeva se pierd acele bule?

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Dupa ce am citit mai atent de cateva ori modul lui Bitanu de construire mi-am dat seama unde am gresit totusi.
Eu am facut ca apa impreuna cu CO2-ul sa intre prin acel tub, de fapt acel tub era pentru refulare, ca apa sa iasa smile.
Am sa fac modificarile de rigoare.

48

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Eu zic ca era bine asa. Tu unde crezi ca se  "pierd" bulele alea? smile

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Mi-e greau sa cred ca in 10 secunde se dizolva complet pana sa iasa prin teava 19 bule, iar 1 nu.
Am montat un robinet pentru furtun si pe cealalta parte, deci il pot folosi in ambele moduri acum.
Am achizitionat ieri si un test permanent co2 + ph de la jbl. Am sa incerc in ambele moduri sa vad rezultatele.

50

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Ideea unui reactor este sa mentina cat mai mult substanta de dizolvat in contact cu apa. Nu conteaza daca-i gaz. Eu cred ca CO2-ul se dizolva foarte repede in apa daca-l faci sa stea in contact cu apa destul de mult. In filtrul ala de apa CO2-ul n-are pe unde sa iasa daca nu ai scapari pe undeva. In final se dizolva, mai repede daca bulele sunt mici ca dimensiuni dar neavand unde sa se duca pentru ca apa il impinge intr-o singura directie va sta in contact pana este absorbit.

Eu asta ma gandesc ca se intampla la tine.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Este foarte posibil sa se fi intamplat asa.
Astazi l-am lasat sa funcitioneze cu refularea prin teava si nici in aceasta situatie nu am prea vazut bule, decat foarte putine si rarute. In schimb rezultatele au fost bune.
Am lasat la 2 bule pe secunda si testul de CO2 s-a inverzit. A depasit putin valoarea de 20. Cred ca era undeva la 25-30. Avand in vedere ca am doar doi sanitari si niste melci am zis ca nu se intampla nimic nici daca nivelul de CO2 este mai mare.
In schimb se pare ca am o problema cu KH-ul. Are valoarea foarte mica, doar 3.

52

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Si ce problema e ca ai asa kh mic? Oare ce n-as da eu sa am kh=0. big_smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Am facut o prima parte din plantare.
Atasez si cateva poze

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Poze

55

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Ai asezat tot ca intr-un joc de strategie. soldateii in fata (cuba), zidurile cetatii pe mijloc (pietrele negre si buturuga), si in spate regi, regine... lol

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Eu am in general o mica problema cu simetria. Stiu ca in acvaristica trebuie sa fie cat mai natural, asimetric, dar din pacate nu am reusit prea tare smile .
Sper sa se prinda HC, vad cateva smoculete care sunt cam maronii.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Din pacate cateva smoculete de HC au putrezit sad .
Aveti idee de ce?  Ce as putea face ca sa nu patesc la fel si cu restu?
Mentionez ca folosesc si fertilizant ProFito ( jumatate din doza recomandata ), EasyCarbo ( doza intreaga ) iar CO2 este suficient ( testul este pe verde ).
Lumina deocamdata o las 6 ore pe zi.
Am si PPS PRO pe care inca nu il folosesc.

58

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

De ce nu-l folosesti?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Nu il folosesc pentru ca plantele sunt puse de nici o saptamana, iar din cate am citit pe forum in primele 2 saptamani nu ar trebui folosit macro, decat micro la jumatate din cantitatea recomandata.
Vreo idee de ce se usuca?

60

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Acvariul nu este ciclat. In perioada ciclarii e bine sa pui plante nepretentioase. De regula cele cu crestere rapida sunt buni candidati.

Cabomba, Limnophila, Egeria, Riccia, Hydrocotyle sunt plante care cresc in conditii austere.