61

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Toarna PPs-pro cu incredere. Exista posibilitatea sa fi putrezit si din cauza ca ai putina lumina sau l-ai bagat prea adinc in substrat.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Sincer l-am bagat adanc, altfel nu statea nicicum.
Este foarte probabil ca aia sa fie cauza sad.
Am sa incep de maine si cu PPS-ul

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Am nevoie de un sfat legat de iluminare. Acvariul meu are in lungime 100cm iar neoanele sun de doar 849cm. Imi raman in marginile acvariului spatii destul de mari in care lipseste neonul, iar plantele in momentul in care cresc, acestea cresc aplecate catre centrul acvariului unde se afla si lumina.
Am cautat neoane mai lungi dar cel mai lung care exista, si sa imi intre si mie in acvariu este doar cu 5 cm mai lung.
Atasez si cateva poze

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Poze

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

In aceeasi situatie ma aflu si eu, acvariu 100 cm, neoane de 85 cm dar am cautat sa pun in zonele mai putin luminate plante cu necesar de lumina scazut sau care cresc sub forma de tufe compacte. Mai trebuie luata in calcul si miscarea apei care inclina usor plantele cu tulpina subtire, in rest nu vad mare poblema cu neoanele de 85 cm la acvariu de 100 cm.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Cred ca cea mai buna solutie ar fi adaugarea unui neon, unul dintre ele sa inceapa de la marginea din stanga iar celalalt din marginea din dreapta.
Doar pentru partea din spate, in fata ma gandesc ca ajunge unul.
Dar si atunci avand mai multa lumina in mijloc ( acolo ar fi 2 neoane ) cred ca tendinta ar fi aceasi, de a se apleca catre mijloc.
O intrebare:
acest balast electronic http://www.nevertebrate.ro/Balast-electronic-T5-2-x-39W
se poate folosii si cu un singur neon? sau trebuiesc neaparat montate 2 ca sa funtioneze?

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Avand in vedere ca a trecut aproximativ o luna de cand am dat startul la ciclare, cred ca a sosit momentul sa il populez si cu ceva pestisori.
Pentru inceput vreau sa pun doar sanitarii, stiind ca sunt mai rezistenti.
Am achizitionat deja 3 SAE care de cateva ore sunt primii proprietari ai acvariului.
Acum am nevoie de niste sfaturi:
Avand in vedere ca vreau un acvariu plantat, iar in partea din fata un covoras de cuba, ce sanitari imi recomandati care sa fie utili si sa nu faca stricaciuni?  ( sa nu manance plante, sa le scoata din substart si etc )
As dori si ceva tip ventuza care sa curete geamurile acvariului.
M-am gandit si la 3 OTO, am vazut ca sunt destul de laudati.
Ce parere aveti? cam cati trebuie sa fie la numar si cam ce specii  la un acvariu cu 150L apa net?

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Eu am avut un sae si un ancistrus si faceau fata cat de cat la alge.
La acvariul tau cred ca sunt de ajuns cei 3 sae pe care ii ai deja. Daca vrei poti sa mai iei si 2 ancistrusi sa curete sticla si cam atat (referitor la sanitari).

69

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

In cea ce priveste Otto inca nu baga in acvariu chiar daca tu crezi ca este ciclat, sunt foarte sensibili la parametrii apei. Poti sa apelezi la ei atunci cand acvariul se va stabiliza.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Multumesc prntru raspunsuri.
Vreau neaparat macar 2 oto. Din ce am citit sae dupa ce creste nu mai este prea atras de alge in schimb oto da. Am sa mai astept atunci vreo 2 saptamani.
3 sae, 2 oto si 2 ancistrusi sunt prea multi?
Vreau sa mai tin cu ei 20 neoni rosii si 4 sau 6 pui de scalari din care am sa pastrez o pereche dupa ce se aleg.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

De ce mi-a fost frica nu am scapat. Si-au facut aparitia si algele sad
Se pare ca am doua tipuri de alge. Pe una dintre ele am identificat-o ( punte verzi pe geamul acvariului ). Banuiesc ca este vorba despre Green Spot Algae (GSA).
Iar a doua sunt niste firicele verzi care s-au asezat pe sticla langa substrat, si pe substrat. Am observat ca sunt doar in colutul din dreapta acvariului pe o lungime de aproximativ 10 -15 cm. M-am gandit ca este posibil sa fie Cladophora.
De fertilizat fertilizez deocamdata cu 1 ml Profito , 3ml EasyCarbo si 2 ml PPS-Pro inainte de aprinderea luminii cu 30 min.
Testul de CO2 este pe verde ( desi bag doar o bula pe secunda 24/24 ). Am kh mic probabil acela este motivul pentru care e pe verde de la 1bula/sec.
Lumina 4 ore dimineata , 3 ore pauza, din nou 4 ore lumina
Ce parer aveti? Ce alga este si cum pot scapa de ele? Ce nu fac bine?

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Poze

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Indicatorul de co2 nu este influentat de kh-ul apei, solutia care isi schimba culoarea este facuta in laborator (cel putin asa este la testul de la jbl) tocmai ca sa indice cat mai precis co2-ul din apa.
GSA este o alga de care nu prea scapi, eu o consider cea mai buna dintre alge trebuie insa tinuta sub control. Alga din poze nu-mi dau seama ce este, foloseste functia macro a aparatului si incearca sa focalizezi sa o vedem mai clar.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Acum se vede mai bine putin

75

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Acelea sunt hidre.  smile

76

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Eu nu inteleg cum de au oamenii astia hidre verzi! Ale mele erau albe/translucide.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Ok m-am documentat putin si se pare ca de Hidre se paote scapa cu Parazicuantel 1 pastila / 25L apa.
Cele de pe geam sunt de acord cu voi, sunt hidre, dar cele de pe pietris arata altfel. Put si simplu parca sunt niste fire de par de culoare verde. Nu seamana deloc cu acele hidre ( sunt mult mai subtiri si nu au piciorusele acelea )
Aveti idee?

78

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Starpeste hidrele si vedem dupa. E greu sa faci diferenta. Posibil sa fie filamentoase.

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Ieri seara am pus in acvariu niste pastile de la farmacia veterinara ( Rombendazol ) iar astazi nu mai este nici urma ( tentacul ) de hidra.
Se pare ca am scapat de ele.
Blyxa Japonica pana acum facea frunzulite verzi , dar de vre-o saptamana frunzele proaspete care ies sunt galbene sad. Aveti idee de ce?
De aproximativ 1 sapt jumatate am pus si reflectoare pe neoane. Se poate sa fie acesta motivul ?

Re: Ajutor Setup acvariu 180L

Daca ai pus reflectoare plantele vor creste mai repede si vor consuma nutrientii din apa, probabil ai carenta de micro dar cel mai bine este sa faci teste de apa.