1

Subiect: Problema NO3 - rog ajutor

Salut,
Am o problema cu care sper ca ma puteti ajuta.
Situatia se prezinta in felul urmator:
In urma unui concediu de 10 zile, timp in care acvariul a ramas slab supravegheat (venea cineva si dadea de mancare si fertiliza plantele o data la 2 zile), datorita temperaturii ridicate de afara apa a ajuns la 34 de grade...

Drept urmare, initial, a murit un peste dupa care o serie de pesti.
Ajuns acasa, am vazut ca in total au murit cam 6-7 pesti iar unul arata destul de trist.
Am facut un test de NO3 si am vazut ca era in jur de 60. (pestii morti s-au dizolvat).

Drept urmare am facut un schimb de apa de 25-30% si am repetat procedura a doua zi, ajungand la un nivel al NO3 de 30.

La un test efectuat dupa 3 zile, NO3 a ajuns iarasi in jur de 60.

Am facut iar un schimb de apa de 40 % iar acum sunt undeva la 40.

Apa de la robinet are un nivel de NO3 de 12-14.

Intrebarea e urmatoarea:
Ce ar trebui sa fac ca sa reduc nivelul NO3 la unul acceptabil? Schimburi de apa zilnice? Aditie de substante?
Este normal sa creasca asa de tare - de la 30 la 60 in 3 zile?

Testele sunt de la JBL.
Acvariul: 112 l, 14 neoni, 2 ancistrus, melci.
Filtrare: JBL 900 cu siporax.

Mentionez ca am aspirat substratul destul de tare la fiecare schimbare a apei.

2

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Continua ceea ce ai facut cu schimburi de apa chiar zilnice intr-un procentaj mai mic. Testele sunt in termen de valabilitate? Banuiesc ca acvariul este ciclat...

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Pe termen scurt: ce a spus si bobi. Pe termen lung, atentie la:
   - analiza capacitatii de filtrare biologica
   - numarul pestilor (vietuitoarelor)
   - numarul plantelor si speciilor mari consumatoare de nitrati (Eichhornia crassipes, Heteranthera Zosterifolia, Pistia Stratiotes, etc.)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Mult timp am avut 50 ppm in acvariul vechi.
Vietuitoarele erau scalari si neoni. Au trati fericit pana i-am vandut smile.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

5

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Va multumesc pentru raspunsuri.

As dori clarificari, in masura in care se poate, la modul in care sa analizez capacitatea de filtrare biologica. (cum fac treaba asta? respectiv cum imi dau seama ca este deficitara?) Tine doar de respectarea numarului de pesti pe care pot sa il tin in acvariu sau este necesara si schimbarea siporaxului sau modificarea modului de filtrare in functie de alte variabile? In context, adaug faptul ca pe intake-ul filtrului, am un burete de la un filtru intern, pe care il spal saptamanal. Il folosesc pentru ca resturile grosiere sa nu intre in filtrul extern.

6

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Cred ca referinta catre filtrarea biologica este de prea multa nu ca ar fi deficitara.

NO3 este substanta finala din ciclul azotului. El este consumat de plante. Daca ai multi pesti sau multe resturi organice in acvariu si filtrare biologica in exces se va produce si mult NO3. Nefiind destule plante sa-l asimileze se acumuleaza in apa.

Rezolvarea este sa te asiguri ca ai cat mai putine resturi organice in descompunere, sa reduci populatia si sa faci schimburi de apa mai des pentru a compensa pana cand productia de NO3 scade.

7

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Daniel, nitratul (NO3) mai este consumat si de catre bacteriile anaerobe (denitrificatoare), la asta ma refeam, cind mentionam eficienta mediilor filtrante biologice.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8 Editat de Vladone (2012-08-15 18:50)

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Ok, dupa cum ziceam ca si filtrare momentan am un JBL900 plin cu siporax.

Voi introduce si alte plante mai mancacioase pe viitor.
Multumesc de sfat.

9 Editat de danielt (2012-08-15 18:50)

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Baracuda A scris:

Daniel, nitratul (NO3) mai este consumat si de catre bacteriile anaerobe (denitrificatoare), la asta ma refeam, cind mentionam eficienta mediilor filtrante biologice.

Pai sunt anaerobe, vrei sa spui ca in filtru n-ai oxigen? Sau din cauza colmatarii se formeaza colonii de anaerobe sau schimba cele aerobe pe reactie anaeroba?

Nu prea mi-e clar  :melc

10

Re: Problema NO3 - rog ajutor

Atentie! Cind vorbim despre filtrarea biologica in acvaristica, nu ne referim la bacteriile "strict" anaerobe, pentru care, intr-adevar oxigenul este toxic, ne referim la bacteriile anaerobe, care pot trai in mediu oxigenat dar care nu folosesc oxigenul in ciclul vital.
   Denitrificarea  - a treia faza din cadrul ciclului azotului, in care sarurile azotate sunt reduse la azot molecular, sub actiunea microorganismelor (bacteriilor). Cine face "munca" asta si daca este utila/necesara in acvariu, te las sa afli... wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!