1 Editat de ncris25 (2012-08-14 15:55)

Subiect: Caras umflat si dezechilibrat

Buna ziua,

Ma numesc Cristina.Am ajuns aici dupa ce am cerut ajutorul pe un alt forum,si,incepatoare fiind(nu chiar foarte,intrucat am acvariul cu pestele in cauza de 3 ani,si am mai avut si altele cu alti pesti inainte),am fost luata in deradere.Sper ca aici sa gasesc pe cineva mai binevoitor.

Am un acvariu de 120 l,neplantat,dar cu substrat,cu filtru intern Jbl Cristal Profi i100,cu adaugare de filtru intern Eheim Pick Up acum 3 saptamani(Jbl facea urat si m-am gandit ca o sa se strice,dar si-a revenit,asa ca le-am lasat pe ambele).Temperatura 26 -27 de grade vara,in rest incerc sa o mentin la 24-25,adica temperatura camerei.Schimburi de apa saptamanale de 30%din volumul apei.Locuitorul este un singur peste,caras voalat telescop,initial negru dar actualmente portocaliu.Il am de 3 ani,si de atunci il cresc cam in aceleasi conditii.Acum are cam 20 de cm,cu tot cu coada.Il hranesc cu mancare speciala pt carasi,am alternat,jbl,tetra,atat fulgi cat si granule,cat si mazare fiarta si decorticata de 2-3 ori pe saptamana.
Nu mi-a fost niciodata bolnav,cu exceptia primelor zile de cand l-am achizitionat,cand mi-a dat de furca cu unul dintre ochi,care se inrosea treptat,isi revenea si apoi iar se inrosea in decurs de cateva saptamani, ca si cum ar fi avut o hemoragie acolo.L-am tratat cu furanol 2,in bai scurte,si in cele din urma si-a revenit.

Acum trec in sfarsit si la problema pe care o am acum.De aproximativ o luna,pestele a inceput sa isi piarda din echilibru,adica sa stea ba mai mult pe o parte,ba pe verticala cu capul in jos,atunci cand sta in repaos.In rest,vioi,mancacios,si fara alte semne de boala.Initial am asteptat sa isi revina,am crezut ca poate trece de la sine.Ulterior am observat ca este si putin cam umflat pe una din partile abdomenului,aproape de anus.Am zis sa incerc cu regim de mazare fiarta,dupa cum am citit de multe ori pe net,am zis ca poate este balonat/costipat.I-am dat mazare cam o saptamana in exclusivitate,si nici un semn de imbunatatire(asta se intampla acum 2 saptamani).Ba chiar mi s-a parut ca s-a umflat mai tare pe acea parte,si ca a devenit si mai dezechilibrat.Asa ca am intrat pe un alt forum de acvaristica,nu conteaza care,si am cerut ajutorul.Acolo cineva m-a sfatuit intai sa il scot din acvariu si sa il las sa se zbata pret de 30 de secunde,ca sa scoata aerul.Dupa ce mi-am facut curaj,am facut asta.Dar nimic nu s-a imbunatatit.Apoi,aceeasi persoana mi-a spus sa intrerup mazarea ca poate sa-i dea gaze,asa ca l-am trecut iar pe mancarea lui normala,si sa ii fac tratament cu furanol 2.I-am facut o baie scurta,cu 1 pastila/1 litru,intrucat nu am acvariu carantina sau alt bazin,si nu am vrut sa imi deciclez apa din acvariu.Nici dupa baia scurta nu s-a intamplat mare lucru,asa ca aceeasi persoana mi-a spus ca nu are incredere in baile scurte si ca pana nu ii fac baie lunga(adica 1 pastila/30 litri timp de 5 zile),nu rezolv mare lucru,si ca nu e asa mare problema ca deciclez acvariul.Am tot evitat aceasta varianta din motivul deciclarii,insa m-am vazut nevoita intr-un final sa o fac neavand alta varianta sau alt sfat.Asa ca acum 4 zile i-am pus in acvariu furanolul,conform prospectului.Intre timp am fost si la un pet shop,in cautare de furanol pt a 2 a doza care ar trebui sa i-o pun maine,dupa un schimb de apa,intrucat nu si-a revenit complet,iar domnul de acolo care parea ca are experienta cu pestii,mi-a zis sa ii dau si sera bakto tabs,ca are acelasi ingredient activ si ca ii face bine.Asa ca am cumparat si 30 de pastilute din acelea.Cand am ajuns din nou pe forum si am spus ce am facut,am fost certata ca de ce iau in seama toate opiniile,si etc,am inteles ca nu e bine sa fie administrate simultan,dar chiar nu am stiut,asa ca eu i-am dat de cand e in furanol si aceste bakto tabs.Sa opresc administrarea lor?
Caraselul pare a fi mai bine,mai vioi,intrucat in ziua in care l-am bagat in furanol,era apatic rau si zacea la fundul acvariului,eram aproape sigura ca va muri,insa si-a revenit.Parca s-a mai si dezumflat,dar nu si-a revenit complet.Nu are solzii zbarliti cum stiu ca e la boala dropsy.In tot acest timp tot a avut fecale cu multe multe bule de oxigen in ele,pe langa mancarea ingerata,si din cand in cand si fecale transparente.Am incercat si sa il masez putin pe burta dar tot fara rezultat.

Ce sa fac in continuare?Maine fiind a 5 a zi,sa ii schimb 30% din apa si sa ii pun iar furanol 2 pt inca 5 zile?Mi-e frica sa opresc tratamentul de maine,ca sa imi dau seama peste inca o saptamana ca e in aceeasi stare.O alta problema ar fi ca nu am mai vazut furanol cam nicaieri pe rafturi,decat pe siteurile de petshop online,asa ca m-am gandit sa cumpar de acolo,daca intr-adevar au pe stoc.Sa ii dau mancare normala intr-o cantitate mica(avand in vedere starea apei) si sa opresc sera bakto tabs?

Va multumesc !

2

Re: Caras umflat si dezechilibrat

Pestele e in aceeasi stare.I-am facut concomitent cu baia lunga de furanol si bai scurte,ieri,si azi,si ii mai fac si maine.Dupa asta mi se termina din nou furanolul,o sa fac un schimb masiv de apa si sa bag carbunele activ in filtru pt a elimina tot medicamentul din apa.Apoi o sa pun Jbl Aclimol in apa,poate il ajuta,si ceva bacterii in filtru.Mai mult de atat nu mai am idee ce sa ii fac.De cateva zile excreta ba ceva alb,ba ceva rosu,si in continuare si cu bule de aer.Poate totusi mai are cineva o idee si e destul de binevoitor sa mi-o impartaseasca.

Re: Caras umflat si dezechilibrat

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -probleme/

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … tro-parte/

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … or-va-rog/

Eu nu stiu prea multe despre carasi dar subiectul a mai fost discutat, iti pun  cateva linkuri
Personal cred ca filtrarea insuficienta si mancarea in exces au cauzat problema.
Sper sa isi revina !

4 Editat de ncris25 (2012-08-18 19:29)

Re: Caras umflat si dezechilibrat

Multumesc Marius pt ajutor.
Am citit deja tot ce se putea atat pe forumul asta,cat si pe altele,implicit linkurile trimise de tine.Am urmat cam aceleasi tratamente,in mare.
Nu inteleg chestia cu filtrarea.E un singur peste in 120 de litri,si filtrul desi este intern este destul de bun,adica si calitativ-este JBL,cat si "cantitativ",are debit de 300-800litri /h,in plus niciodata nu au trecut mai mult de 9 zile in care sa nu ii schimb apa.
Mancare in exces,mai degraba...aici nu pot sa fiu sigura ca nu am exagerat,desi ii dau de mai bine de 2 ani doar o data pe zi ,si nu de 2 ori...

5

Re: Caras umflat si dezechilibrat

Vesti bune..pestele s-a dezumflat destul de mult,mai este doar putin umflat.Si-a reluat cat de cat si pozitia normala de inot ,e si mai vioi.Nu stiu exact ce l-a ajutat,daca baile acelea scurte consecutive timp de 3 zile cu furanol ,sau daca sera bakto tabs....In plus de cand e in starea asta am avut mare grija cu apa,si mai ales ca s-a si deciclat acvariul de la furanol pus pt baie lunga...am schimbat-o des,in cantitati mici.Am filtrat cu carbune activ timp de 2 zile(pe prospectul de la furanol zicea 24 de ore dar am lasat inca 24 de ore,am zis ca nu face rau,atata timp cat cam peste tot scrie ca poate fi lasat si 3 saptamani).Astazi am scos carbunele din filtru si o sa ma duc sa cumpar niste bactozym,sa pun in filtru,sa ajute la procesul de ciclare.O sa continui si cu schimburile de apa.I-am pus si 30 ml de Jbl Aclimol(trebuie 10 ml/40 l apa conform prospectului),poate il ajuta.
Am observat azi ca are pe codita o zona mica unde cred ca i s-au spart niste vase de sange,e rosu,dar exact pe partea unde tot a stat el culcat pe o parte,ma gandesc ca de la asta e nu?Ca s-a tot frecat saracutul de pietris cu partea aia stand asa ...

Re: Caras umflat si dezechilibrat

Incearca sa faci o pauza de mancare  2-3 zile si sa elimini total din dieta lui mancarea care sta mai mult la suprafata apei  :sok

7 Editat de ncris25 (2012-08-20 17:40)

Re: Caras umflat si dezechilibrat

Asta intentionez sa fac..eu l-am hranit in astia 3 ani aproape exclusiv cu fulgi,speciali pt carasi...si mazare de 2-3 ori pe saptamana.Intentionez sa cumpar hrana sub forma de granule,pastilute,etc.Momentan papa doar sera bakto tabs si o sa ii dau pana se vindeca complet...

LE:Tabletele cu spirulina sunt bune pt carasi?

Re: Caras umflat si dezechilibrat

ncris25 A scris:

Asta intentionez sa fac..eu l-am hranit in astia 3 ani aproape exclusiv cu fulgi,speciali pt carasi...si mazare de 2-3 ori pe saptamana.Intentionez sa cumpar hrana sub forma de granule,pastilute,etc.Momentan papa doar sera bakto tabs si o sa ii dau pana se vindeca complet...

LE:Tabletele cu spirulina sunt bune pt carasi?


sunt foarte bune! smile

9

Re: Caras umflat si dezechilibrat

Multumesc!

10

Re: Caras umflat si dezechilibrat

Am cumparat Jbl Denitrol si am pus in apa conform indicatiilor,zilnic(trebuie adaugat timp de 10 zile),astazi este a 4a zi de cand pun.Azi m-am trezit cu apa albicioasa,ce inseamna asta?Teoretic acvariul meu a inceput din nou procesul de ciclare cam de 8zile,e normal sa se albeasca apa abea acum?In aceasta perioada am facut schimburi de apa 20%la 2-3zile.
Cat despre peste,starea lui tot oscileaza,ba e mai bine ba lafel,cand e vorba sa manance imediat isi reia pozitia normala si scurma in substrat,in rest,mai mult culcat pe o parte.L-am trecut pe mancare normala de 2zile,Tetra goldfish gold japan sinking sticks,si sera spirulina tabs.Nici nu stiu daca sa-l trec iar pe bakto tabs sau nu,pt ca nu stiu defapt ce are.