21

Re: Acvariu nou, sfaturi

Pai... poti incerca cu ceva pietre...
Eu am folosit o buturuga de vita de vie pana acum cateva zile - o saptamana.
Dupa vreo luna de tratament, am folosit-o in acvariu, dar la vreo luna, a inceput sa faca un puf alb pe ea, apoi a inceput sa arate din ce in ce mai urata, si am scos-o afara, panand in locul ei niste pietre, aranjate frumos.
Ai mei guppy si neoni se ascund printre plante... sau dupa pietre...
Spor

22

Re: Acvariu nou, sfaturi

Eu nu inteleg de ce vrei neaparat sa se ascunda? Care e scopul unei ascunzatori in cazul gupilor tai? In locul tau as cauta un colant negru sa-l lipesc pe spatele acvariului, l-as umple cu apa pina sus, as schimba substratul cu unul de granulatie potrivita, as baga plante naturale si as masca echipamentele.

Lasa scoicile sa traiasca in mare....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

23

Re: Acvariu nou, sfaturi

Eu zic s-o lasi balta cu ascunzatoarea, este ultimul lucru la care trebuie sa te gindesti. Deocamdata ai plante artificiale, un substrat cu granulatie prea mare, la capitolul cunostinte stai foarte prost. Informeaza-te cit poti de mult si indreapta greselile care aseaza acvariul tau in categoria "obiecte decorative" de calitate indoielnica. In momentul in care acvariul va arata ca rezultatul unui hobby, adica onorabil, te poti gindi si la ascunzatori...
   Atentie! Daca te vei dovedi receptiv la sfaturile primite, va exista un dialog intre tine si colegii de pe forum, daca nu, te vei trezi ca... monologhezi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24 Editat de a.darius78 (2012-08-21 15:12)

Re: Acvariu nou, sfaturi

- dupa cum spunea bobi, am pus colant negru pe partea din spate , apa am pus aproape pana sus, am lasat 2 cm liber, substartul o sa il schimb curand iar cu plantele o sa rezolv problema in cel mai scurt timp.
   - legat de cunostiinte si experienta, recunosc ca sunt la inceput , am o luna de cand am acest acvariu, deci in timp voi progresa, promit, doar ajutati-ma cu tot ce e bun !
   - in ceea ce priveste ascunzatoarea, vroiam ceva pt puii de guppy pt ca in curand o sa am pui si nu am un alt acvariu pt ei

  PS puii ii voi da la petshop la schimb cu un acvariu mai mare, sa vad cati puii vor fi, bineinteles ca poate o sa pastrez si eu cativa mai frumosi

25

Re: Acvariu nou, sfaturi

Puii se ascud foarte bine printre plante si alte elemente de decor. Cele mai indicate sunt plantele plutitoare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu nou, sfaturi

de astazi am inca 15 micuti locuitori in acvariu,  deoarece una din guppyte a nascut  :flove

Re: Acvariu nou, sfaturi

Darius, din moment ce nu ai plante, e posibil ca pestii mari sa iti atace puietul si, din cate am citit, posibilitatile nu te lasa momentan sa faci alte investitii, dar ce poti face cu o suma mica de bani sa cumperi un recipient de plastic cu ventuze ce se pune pe marginea acvariului si sa bagi puii in el (fatatoare).

28 Editat de a.darius78 (2012-09-08 17:51)

Re: Acvariu nou, sfaturi

intre timp am schimbat acvariul cel mic, am unul de 40 l, mai am in plus 2 femele de guppy si un mascul. 2 guppy au nascut deja, am 5 de pui de 2 saptamani ( primii pui nascuti) si inca 18 de 4 zile, care sunt in acvariul mic, cel care il aveam la inceput. mi-am luat si maternitate, pe care am bagat-o in acvariul mic si unde a nascut femela.

mai am de rezolvat problema cu plantele.
cu iluminatul , deocamdata am un bec economic Isotronic de 9W/E14, cu lumina calda 2700K, 284 lm.

29

Re: Acvariu nou, sfaturi

Daca acvariul nu este ciclat exista posibilitatea foarte mare sa iti moara din pesti
Citeste cat mai mult si nu ezita sa intrebi colegii cu mai multa experienta, in timp or sa apara si rezultate.

Re: Acvariu nou, sfaturi

acvariul este ciclat, totul decurge normal in el

31

Re: Acvariu nou, sfaturi

Nu ai cum sa ciclezi un acvariu intr-o saptamana.Ai facut teste?

The real thing is never what you think it will be...

32 Editat de a.darius78 (2012-09-09 15:07)

Re: Acvariu nou, sfaturi

e ciclat pt ca l-am adus de la un prieten care nu il mai vrea, eu am luat acvariul si pestii i-a dat la alt cineva. mi l-a dat cu apa in el si cu bolborositorul,  eu am mai bagat doar filtrul meu in el, fara sa il curat, am pus si tetra easy balance si l-am lasat asa inca 2 zile si apoi am bagat si pestii mei in el. Dupa alte 2 zile am schimbat 10 l de apa in el si totul decurge normal, are deja o saptamana de cand e populat

teste nu am facut ca nu am testere

Re: Acvariu nou, sfaturi

dupa aproape o luna revin cu pozele acvariului de 40 l, care a fost si plantat. pozele ...

34

Re: Acvariu nou, sfaturi

Ai progresat bravo ! la o instalatie de CO2 nu teai gandit ?