Re: Discusi la inceput de drum

xr, ph-ul de la robinet e in jur de 7, kh, gh 3, no3 15 (din pacate), iar in acvariu acum e undeva la 20, fapt care ma obliga la un moment dat sa imi cumpar osmozator cand va fi vremea sa schimb pestii cu unii de o calitate mai buna. Cred ca acest no3 mi-a omorat si mossura crownurile si sakurele, chiar si cristal red de un grad mai slabut, s-ss, dar nu sunt inca sigur pentru ca odata adusi stranierii, mi-au murit si crevetii ce ii aveam, red cherry si white pearls.

22

Re: Discusi la inceput de drum

mirceajifcu A scris:

xr, ph-ul de la robinet e in jur de 7, kh, gh 3, no3 15 (din pacate), iar in acvariu acum e undeva la 20, fapt care ma obliga la un moment dat sa imi cumpar osmozator cand va fi vremea sa schimb pestii cu unii de o calitate mai buna.

    O apa as spune foarte buna pentru discusi! Mai degraba ti-ai lua un denitrator, pentru acvariul comun, decat un osmozor. Cand vei dori sa-i inmultesti iti poti cumpara si un osmozor, sa-l ai doar pentru acvariul cu perechea.

23

Re: Discusi la inceput de drum

Mircea, nu inteleg de ce tii neaparat sa folosesti turba, frunze, ceaiuri, etc. pentru tratarea apei. Daca este pentru efectul vizual "black water" accept, daca nu, nu! Un crescator de Discusi trebuie sa-si asume mentinerea parametrilor in valori foarte constante, oscilatiile fiind extrem de daunatoare. Folosirea produselor sus-amintite, pentru mentinerea pH-ului, nu te va ajuta in acest scop.
   Cea mai buna metoda pentru mentinerea pH-ului constant si masurarea valorii acestuia, este aditia de CO2, cu ajutorul unui controller.
   Dupa parerea mea, cel mai util dispozitiv pentru un acvariu cu Discusi, este mV controller-ul. Acesta masoara conductivitatea apei, deci puritatea acesteia. Respectivul dispozitiv, insotit de un ozonizator, iti permite sa mentii conductivitatea la o valoare de 350-450 mA, ideala pentru acesti pesti. Testele "x in 1" nu sunt recomandate pentru acvariile cu Discusi, fiind foarte aproximative. Sunt recomandate testele dedicate fiecarui parametru in parte.
   Despre reproducerea pestilor cu defecte iti spun ca este OK, in urmatoarele situatii:
   - pestii cu defecte capatate in urma unor tratamente (Formalin), nu vor da urmasi defecti;
   - pestii cu defecte genetice vor da nastere unor urmasi cu aceleasi defecte dar merita sa incerci pentru capatarea experientei, cu conditia ca urmasii sa fie eutanasiati la o virsta cit mai frageda, nicidecum sa fie donati/vinduti.
   Despre barele de stres, citeste mai mult si ai sa intelegi in ce conditii apar/dispar la unele varietati si care sunt varietatile la care aceste bare nu dispar niciodata (aproape). La varietatile cu culoare predominanta galben, oranj, rosu, apare asa-numitul piper, despre care se spune ca este o anomalie genetica. Unii crescatori afirma ca acest pigment apare la pestii tinuti in acvarii plantate, cu fundal si substrat de culoare inchisa, zonele de aparitie ale pigmentului fiind aceleasi cu zonele barelor de stres ale ascendentilor din care sunt obtinute exemplarele cu culorile sus-amintite.
   Apa de osmoza este un deziderat pentru cresterea si reproducerea varietatilor salbatice, aflate cit mai proape de original sau F1. Pentru reproducerea varietatilor cu istoric in captivitate, dupa parerea mea, ajunge apa din retea, filtrata cu ajutorul filtrelor pentru apa potabila, in care ponderea elementului filtrant o are carbunele activ. Aceeasi metoda o folosesc si eu pentru schimbul saptaminal de apa, observind ca mV controller-ul indica parametri net superiori dupa filtrarea apei.
   Pestii (Discusii) se obisnuiesc cu acvaristul in timp, depinzind de frecventa cu care acesta se afla in apropierea acvariului. Da, ajung sa manince din mina sau sa se adune la geamul din fata acvariului, la simpla apropiere a unei persoane. Poate ca unii vor ride dar ajung sa recunoasca persoana care ii ingrijeste si se manifesta cu mult mai multa incredere fata de aceasta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24 Editat de reisz_medre (2012-09-04 19:02)

Re: Discusi la inceput de drum

Dacă-ţi pun că, eu, schimburile de apă le fac direct de la reţea, cu un PH de 7,5;  KH de 13 şi nu am niciun fel de probleme cu ei! Cum îi înveţi aşa îi vei avea. Nu-i stresa inutil, lasă-i să se obişnuiască cu tine, nu pune buturugi sau plante deocammdată, după care se pot acunde deoarece crede-mă că dacă au această ocazie o vor face necontenit.

25 Editat de dan.matei26 (2012-09-04 22:52)

Re: Discusi la inceput de drum

reisz in prima parte a postului iti dau perfecta dreptate...se pot obisnui cu caracteristicile apei tale lejer ,bine....in anumite marje ,dar cat despre plantat si buturugi in acvariu cu discusi mici ,cu experienta si cateva modalitati de "imprietenire" ,...las pozele sa vorbeasca......

P.S:ai mei se duc dupa buturugi doar cand fac pipi sau caca  :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Discusi la inceput de drum

sunt nebuni dupa a manca din mana

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Discusi la inceput de drum

dan.matei26 A scris:

P.S:ai mei se duc dupa buturugi doar cand fac pipi sau caca  :apl

lol  lol  lol  Hai ca asta mi-a placut! O sa pun un afis pe o buturuga cu wc si vad cum evolueaza lucrurile. E rau ca eu i-am luat maricei, adica poti tine unu in palma fara sa il pierzi si probabil au suferit ceva de pe unde i-am luat.

Re: Discusi la inceput de drum

Fără să intru în polemici că nu are rost, aş vrea să văd discuşii colegului @dan.matei26 peste vreun an de zile. Niciodată într-un semi-plantat nu se vor obţine discuşi precum cei crescuţi în steril. Şi aici spune unul care ţine discuşi în semi-plantat şi creşte discuşi în steril.

Re: Discusi la inceput de drum

Eu il inteleg pe Dan ca incearca sa tina discusi in semiplantat. Un acvariu steril arata ... ca un acvariu steril.  Eu ii tin in steril pentru ca am inca doua acvarii pe langa, unu semiplantat si unu plantat care bucura ochiul.
Sa revenim la oile noastre, am achizitionat un discus mare de la acelasi vanzator, din pacate femela a vandut-o pana sa ajung eu acolo. Mie mi se pare ca nu ii lipseste nimic, dar o sa pun o poza cand iasa din ascunzatoare sa va dati cu parerea cei cu "ochiul format".
Am fiert extractul de turba si l-am pus in apa si arata foarte misto dupa parerea mea, sa nu zic de pretul cu care l-am obtinut, comparativ cu JBL Tropol. Ca sa se inteleaga bine de ce am facut-o, nu pentru a modifica intr-un fel sau altul parametrii apei, ci doar pentru aspect pentru ca setupul se vrea a fi un blackwater.

Re: Discusi la inceput de drum

Am gasit un filmulet pe youtube cu un semiplantat cu discusi si mie mi se par ca arata ok.
http://www.youtube.com/watch?v=yToStLT1 … re=related

31 Editat de xr1140 (2012-09-05 18:30)

Re: Discusi la inceput de drum

ce incerca sa zica reisz_medre, sau cel putin asta am inteles eu, este ca e ok sa tii discusi maturi in semiplantat / plantat insa cei in crestere, cel mai probabil, or sa aiba probleme.


P.S.
clar sunt dresati discusii din filmulet, prea stau aliniati smile

Re: Discusi la inceput de drum

Bine, acum sa o luam pe-a dreapta, indivizii care au facut filmul sunt printre cei mai tari crescatori de discusi din Germania, au niste pesti pe site de te doare capul ... Cine e interesat, poate si de preturi, siteul e www.diskus-direkt.de

33

Re: Discusi la inceput de drum

mirceajifcu A scris:

Am fiert extractul de turba si l-am pus in apa si arata foarte misto dupa parerea mea...

ai fiert extractul de turba ? sau ai fiert turba si ai folosit apa ? si... arata-ne poze smile

34

Re: Discusi la inceput de drum

xr1140 A scris:

clar sunt dresati discusii din filmulet, prea stau aliniati smile

   Sunt dresati cu... foarte multa pasiune smile
   Un acvariu frumos dar nu chiar pe gustul meu, cel putin din punct de vedere al fundalului... carcotasul tot carcotas big_smile

Re: Discusi la inceput de drum

mirceajifcu A scris:

Am gasit un filmulet pe youtube cu un semiplantat cu discusi si mie mi se par ca arata ok.
http://www.youtube.com/watch?v=yToStLT1 … re=related

Acest filmuleţ parcă întăreşte ceea ce am spus eu mai sus. Exemplarele din video-clip sunt exemplare mature, ele nu au fost crescute în semi-plantat sau plantat, ci în steril (oricum ele au ajuns acolo doar pentru şedinţa foto smile ).
P.S. Totuşi sunt exemplare de-a lui Stendker (cred că am scris corect big_smile )
Din punct de vedere al turbei, nu mă pronunţ deoarece eu nu folosesc aşa ceva. Aşa cum am mai spus şi în alte rânduri, eu, schimburile de apă le fac direct de la reţea, uneori chiar de 80% din volum şi discuşii nu au nimic. Când nu uit big_smile  mai folosesc ce-i drept şi biotopol plus.
Sfatul meu este să nu încerci să experimentezi pe ei de dragul esteticului. Vor deveni cu adevărat frumoşi la maturitate, însă depinde de condiţiile care le sunt asigurate atunci când sunt în creştere. Numai bine!

Re: Discusi la inceput de drum

O sa aplic o veche vorba romaneasca in ceea ce priveste turba: "daca unu iti zice ca esti beat, treci cu vederea ... daca mai multi iti zic ca esti beat, mergi si te culci". Am sa arunc acel "extract", mai ales ca au inceput sa imi fie dragi dracii si ... mi-ar parea rau sa moara dintr-o prostie.
Am cumparat azi 8 Corydoras ... habar nu am de care pentru ca am avut de ales dintr-o multitudine. Pana acum nu a decedat niciunul din cauza celor 30 de grade. Sunt maturi si sunt ... superbi cum inoata in card.

Re: Discusi la inceput de drum

Am facut niste poze execrabile cu telefonul, poate totusi ma ajutati cu identificarea speciei de cory.
PS Medre, ce bere bei? Intreb pentru ca vin la Arad (am si cativa colegi de facultate pe acolo) cand ajung in Romania sa imi spal si eu ochii cu frumusetile ce le ai prin acvarii. Nici nu trebuie sa ma inviti, stau in fata casei pana pleci si ... fac cumva sa intru.  lol Promit ca nu fur nimic ... in afara de discusi  lol .

38

Re: Discusi la inceput de drum

Frumosi si discusii si Corydoras julii. Felicitari.

39

Re: Discusi la inceput de drum

Cory sunt schwartzi, nu julii, si sunt pesti de apa mai rece, 22-24°C.
   Superb discusul mare.

Re: Discusi la inceput de drum

O sa incerc sa merg sa ii schimb cu scuza ca sunt apatici si nu se simt in largul lor  lol coridorasii...