Re: Discusi la inceput de drum

Ce tip de mancare ati incercat si vi se pare buna pentru discusi!? Ma refer la culori, crestere etc. Eu am o combinatie de granule de la Aquatic Nature - Discus quick grow, Tropical - Discus gran, SAK ( :omfg ) - energy si Hikari Bio gold, iar pe langa am mai gasit de cumparat mancare congelata in diferite forme si combinatii, dar in toate e inima de vita, vitamine si pe langa alte mirodenii cum ar fi spanac, usturoi samd.

42

Re: Discusi la inceput de drum

Sunt bune si granulele si mixtura de magazin.

Re: Discusi la inceput de drum

Mi-a fost prea lene sa ma apuc sa toc si sa cumpar vitamine si alte cele sa aplic reteta ta Cristi  lol , asa ca am gasit table direct congelate decente la pret si le-am cumparat.

44

Re: Discusi la inceput de drum

Daca nu ai cum sa iti faci propria mixtura din inima de vita, o poti incerca pe cea de la ocean nutrition, iar ca granule cred ca tetra discus este de ajuns.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Discusi la inceput de drum

Am cum pentru ca pot face rost de inima de vita ca veterinar  oarecum pe gratis (le zic la tarani ca la vaca nu ii mai trebuie inima si o iau eu  lol ), dar ma rupe lenea cand ma gandesc ca trebuie sa o curat, sa o macin, sa cumpar pe langa vitaminele, usturoi etc si apoi sa stau sa o pun in forme sa nu fie prea groasa etc. Am obosit numa scriind metoda  lol , darmite sa o si pun in aplicare. Asa 2 euro si am tabla direct facuta.
Dar mersi de pontul cu Ocean Nutrition, arata bine. Ma gandesc ca e mancare uscata nu congelata nu?

46

Re: Discusi la inceput de drum

mirceajifcu A scris:

Dar mersi de pontul cu Ocean Nutrition, arata bine. Ma gandesc ca e mancare uscata nu congelata nu?

   Gabi sTTTk cred ca tot la mixtura se referea, dar de la Ocean Nutrition, adica tot cubulete congelate, nu uscata.

"Ingrediente: Scoici, plancton, crevete, spanac, liant gel, krill hidrolizat, faina de peste marin, ulei rafinat de peste marin, faina de grau, germeni de grau, spirulina, vitamine (choline chloride, acid ascorbic incluzand vitamina C stabilizata, supliment de vitamina E, sterol animal d-activat (D3), niacin, monotitrat tiamin, acid folic, pantotenat de calciu, riboflavina, complex bisulfit de menadion de sodiu, acetat de vitamina A, hidroclorit de piridoxina, supliment de vitamina B12, supliment de vitamina D3, supliment de beta-caroten (biotina), aminoacizi (dl-metionina, taurina, lysina) si oligoelemente (sulfat de mangan, sulfat de zinc, sulfat de cobalt, sulfat de fier, sulfat de cupru, selenit de sodiu)."

47

Re: Discusi la inceput de drum

O reteta simpla pentru mixtura home-made ar fi : inima de vita(cu cat mai mica si mai deschisa la culoare cu atat mai tanara si frageda), tai pielitele si grasimea si o congelezi. Dupa care o dai prin razatoarea cea mai mica cat este congelata sau cu blender-ul. La 1kg de inima de vita mai pui cca. 100gr spanac maruntit(eventual oparit putin) congelat si cca. 200gr file cod congelat si ras la fel ca inima. Optional mai poti adauga leurda sau 2 catei de usturoi, eventual si niste multivitamine de uz uman, dupa care amesteci totul si intinzi mixtura pe o folie de plastic pe care o bagi la congelator. Din tableta rezultata rupi si dai la discusi cat ai nevoie wink

Multi vad, putini cunosc !

48

Re: Discusi la inceput de drum

Despre schimburile de apa direct din retea nu stiu ca sa spun, cel putin in Romania, au existat si sigur vor mai exista, situatii in care apa a fost "ucigatoare". Sper sa va amintiti de primavara acestui an, cind multi crescatori si magazine au pierdut extrem de multi pesti. La fel, chiar Cristi Ionescu, specializat pe cresterea plantelor a avut mari probleme. In concluzie, merge si cu acest gen de schimb de apa dar tot timpul exista riscul sa avem surprize nu tocmai placute.
   In continuare ma amuzi teribil cu socotelile la centima, referitoare la rentabilitatea achizitiilor pe care le faci! lol
   Credeam ca fermierii germani sunt "o tzira" mai destupati la minte si in consecinta e greu sa te creada ca vaca nu mai are nevoie de inima. Incearca alt discurs: vaca este bolnava, trebuie sacrificata si tu iei inima ca plata pentru eutanasiere. lol Ce zici?
   P.S. Luati in considerare sfaturile lui "reisz_medre", stie ce vorbeste!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Discusi la inceput de drum

@stttk: reteta mi-a dat-o Cristi, dar daca stau sa calculez "la centima" cum zice dl Radu  lol , kilogramul de inima de vaca e 7 euro + toate celelalte. Nu mai bine cumpar de la profesionisti amestecata si (mal)tratata gata?

@Dl Radu: Nu dau taranii din Bayern inima la pesti si daca zic ca mi-o treubuie pentru fript / supa suna ca si cand ma milogesc pentru mancare  lol  lol . Am cat de cat incredere in apa de la robinet pentru ca tevile sunt noi si ma gandesc ca cei de la centrala nu se joaca cu nervii nostrii + ca adaug de
fiecare data ori acclimol, ori biotopol pentru a evita surprizele. Eutanasia la vaca, daca tot vorbim de costuri  lol e 70 de euro, nu o sa ma multumesc cu o prapadita de inima  lol .

@Cristi: pai din alea am cumparat si eu pe langa table, doar ca de la alta firma. Mi se par mult mai practice sa apesi cate un cubulet decat sa rup din tabla inghetata, dar si comoditatea are pretul ei si in cazul asta pretul e dublu. Am cautat pe goagle si ocean nutrition au si formula cu acelasi amestec in varianta uscata.
Ce ma deranjeaza la toate granulele astea e ca sunt prea mici si pana incep discusii sa se infrupte sunt deja toate pe jos la mila corydorasilor. Cand vad discusul mare cum ciuguleste la ele ma gandesc la mine mancand seminte si sincer, eu nu am reusit niciodata sa ma satur cu seminte de floare  lol , indiferent cu cata bere incerc sa le "umflu" in stomac.  :noroc

Re: Discusi la inceput de drum

Am mai adus doi locatari in acvariu, un snake skin si inca o femela de RT care se poate vedea in fundal in poza nr. 2.

51

Re: Discusi la inceput de drum

Eu din cate stiam varietatile snakeskin au 14 stressbar, al tau cate are? big_smile

Re: Discusi la inceput de drum

Faini pestii,dar asta nu e cobalt?parca asa imi pare mie.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Discusi la inceput de drum

O fi, habar nu am  lol , eu l-am cumparat pe post de snakeskin, dar astept pareri. Oricum tipul de la care ii tot cumpar e un betiv, care "acu 10 ani aveam 10m cubi de acvarii pentru inmultit discusi"  lol si pe masura ce vorbesc cu el imi dau seama ca e paralel cu toata povestea asta.
PS: Cristi, are cate vezi in poza  lol. Apropo. roscata de pe fundalul pozei nr 2 e tot red turqois? Ca in comparatie cu ea , ceilalti par blue turqois  lol

54

Re: Discusi la inceput de drum

mirceajifcu A scris:

O fi, habar nu am  lol , eu l-am cumparat pe post de snakeskin, dar astept pareri. Oricum tipul de la care ii tot cumpar e un betiv, care "acu 10 ani aveam 10m cubi de acvarii pentru inmultit discusi"  lol si pe masura ce vorbesc cu el imi dau seama ca e paralel cu toata povestea asta.
PS: Cristi, are cate vezi in poza  lol. Apropo. roscata de pe fundalul pozei nr 2 e tot red turqois? Ca in comparatie cu ea , ceilalti par blue turqois  lol

   Incep sa inteleg, de ce pestii lui Dan, ti se par frumosi! lol Pe linga asta, ca si el, ai probleme in scrierea denumirii varietatilor (Turquoise). wink
   Daca nu as sti ca va separa o distanta foarte mare, as jura ca sunteti vecini si va copiati unul pe altul (amindoi ati renuntat la Piranha, in favoarea Discusilor), cu rezultate asemanatoare... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55

Re: Discusi la inceput de drum

Conform pozelor as spune ca cel pe albastru este un cobalt, iar cel pe maro, din spate, este un brown sau daca are irizatii mai multe un brown turquoise.

Re: Discusi la inceput de drum

Trecerea de la pirahnia la discusi este un mare pas inainte :sok  Sper sa reusesti sa-i inmultesti ! Daca stii ce sa furi de la betivul ala (ma refer la informatii  lol ) vei obtine pui sanatosi. Chiar daca la teorie nu sta prea bine, dincolo de aparente el are totusi multa practica la activ, depinde daca este dispus sa-ti spuna din experienta lui cate ceva. Ai vazut maestrul betiv cu
Jachie Chan (alias ciki cean lol ) poate omul doar se preface ca este pe langa subiect, in felul asta cei care cer informatii despre discusi vor pleca dezamagiti spunand nu se pricepe. Din moment ce i-a inmultit e clar ca se pricepe.

Re: Discusi la inceput de drum

Baracuda A scris:

   Daca nu as sti ca va separa o distanta foarte mare, as jura ca sunteti vecini si va copiati unul pe altul (amindoi ati renuntat la Piranha, in favoarea Discusilor), cu rezultate asemanatoare... lol

Suntem suflete pereche  lol, cat despre pesti am mai zis ca sunt pentru experienta si sa nu fac experimente pe un card de pesti valorosi si sunt constient ca amaratii mei, in afara de cel mare care pare un exemplar decent, restu sunt ... maidanezi  lol . Dar iti promit dl Radu ca cand voi creste mare am sa te dau pe spate cu ce imi aduc  lol.
Poate discusii adevarati se numesc turquoise, da' maidanezii mei is turqois  lol toata ziua.

Re: Discusi la inceput de drum

Maidanezii tăi amărâţi, dacă îi tratezi cum trebuie (hrană multă şi diversificată şi schimburi dese de apă) vor ajunge cu mult mai frumoşi decât exemplarul tău "decent" (deşi cobaltul mie mi se pare destul de urâţel :fmad )
Aşa că, dăi bătaie, concentrează-te pe ce ai şi nu mai achiziţiona alte exemplare (cel puţin nu în acest bazin)
O zi bună!

59

Re: Discusi la inceput de drum

mirceajifcu A scris:
Baracuda A scris:

   Daca nu as sti ca va separa o distanta foarte mare, as jura ca sunteti vecini si va copiati unul pe altul (amindoi ati renuntat la Piranha, in favoarea Discusilor), cu rezultate asemanatoare... lol

Suntem suflete pereche  lol, cat despre pesti am mai zis ca sunt pentru experienta si sa nu fac experimente pe un card de pesti valorosi si sunt constient ca amaratii mei, in afara de cel mare care pare un exemplar decent, restu sunt ... maidanezi  lol . Dar iti promit dl Radu ca cand voi creste mare am sa te dau pe spate cu ce imi aduc  lol.
Poate discusii adevarati se numesc turquoise, da' maidanezii mei is turqois  lol toata ziua.

Daca intentionezi "sa ma dai pe spate" cu vreo varietate salbatica, putem dezvolta un pic, subiectul. Este dicutabil, daca varietatile salbatice sunt mai frumoase decit cele obtinute in captivitate, prin incrucisari repetate. Dupa parerea mea, Discusii salbatici, reprezinta pentru acvarist, mai degraba o provocare de ordin "profesional", prin dificultatea cresterii lor. Frumusetea acestor varietati este discutabila, fiind preferata indeosebi de acvaristii experimentati, care apreciaza in primul rind naturalul, sobrietatea si simplitatea in detrimentul culorilor vii, aprinse, uneori chiar frivole, ale hibrizilor.
   Mai este de mentionat situatia in care, unii acvaristi achizitioneaza varietati salbatice, din snobism, pentru a-i impresiona pe altii, nicidecum ca semn de apreciere al acestor pesti.
   Oricum, eu nu ma refeream la calitatea slaba a pestilor tai, ci a pestilor lui Dan.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

60 Editat de mirceajifcu (2012-10-04 13:43)

Re: Discusi la inceput de drum

Departe de mine gandul sa iau pesti din snobism, asta iasă din discuţie. Daca eram snob luăm din prima pesti de la piwowarski sau munchen. Cât despre datul pe spate, era o glumă smile), prefer sa vă dau pe spate cu o bere de casa nemteasca dacă ne-om întâlni vreodată decât sa cumpar nişte pesti care nici nu îmi plac in mod deosebit si nici nu am habar nimic despre ei (discusi salbatici).
Reisz, eu asta sper, ca vor deveni mai frumoşi cu timpul. Ca si  coloratie sunt superbi cei mici. Deocamdată versific mancarea cât de mult pot. Zilele astea sunt la regim de inima si ficat de rata salbatica, ca doar e sezonul. Oricum de dat sau schimbat, asta nu se va întâmpla in curand... ca in 2 - 3 luni nu cred ca se poate numi ca mi-am făcut mana.
Întrebare: am impresia ca discusul mare si celalalt noi aduşi au aceeaşi problema pe care au avut-o cei mici când i-am adus: respiră pe um singur opercul care se deschide destul de mult, pe când celălat rămâne închis si face doar uşoare mişcări de înainte si înapoi. Un sfat? Aceeaşi cură de parazitare?