61

Re: Discusi la inceput de drum

O iei prea personal, nu ma refeream la tine, cind mentionam snobismul.
   Simptomul este specific infestarii cu Gyrodactylus sau Dactylogyrus, paraziti care afecteaza branhiile.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Discusi la inceput de drum

Am ridicat temperatura la 34 de grade si simptomele au disparut fara nici un tratament, o sa ii urmaresc atent sa vad daca ceva nu e in regula cu ei, dar nu cred ca e din moment ce ... si las pozele sa vorbeasca big_smile ...

Re: Discusi la inceput de drum

A început sarabanda :apl . Mai lasă-i să depună de vreo câteva ori în acvariul comun să vezi dacă apar şi codiţe.

64

Re: Discusi la inceput de drum

Tata Mircea lol

Re: Discusi la inceput de drum

botezzzzzzzzz!bemmmmmmmmmm!lui unu ii zici clar Dan!al mai frumos si destept smile :apl  :apl  :apl  :apl

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Discusi la inceput de drum

Nu imi fac mari sperante cu ei ca o sa iasa ceva, dar am cateva intrebari: daca iasa puisorii , cum ii mut, cand ii mut in alt acvariu? Cand incepe sa fie periculos pentru ei in acvariul comun? Cand isi dau drumu de pe tatic sau chiar de la incepu? Ajunge un acvariu de 60 de litri?

67

Re: Discusi la inceput de drum

Ia uite ce am gasit, chiar pe site-ul "acvariidevis", daca iti este cunoscut... lol
http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pe … on-discus/
   La fel: http://www.reef.ro/discus-regele-acvari … -apa-dulce; http://www.diskus.ro/reproducere.htm
   Marimea acvariului/acvariilor pentru puiet depinde de numarul si dimensiunea puilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

68 Editat de mirceajifcu (2012-11-03 01:36)

Re: Discusi la inceput de drum

Multumesc Dl Radu, trei articole foarte utile pentru a evita o dezbatere lunga cu diverse pareri legate de acest subiect... Sigur va ajuta mai multa lume postarea lor aici, ca doar nu oi fi singurul lenes de pe forum  lol . Impreuna creeaza o imagine completa, zic eu, asupra ce inseamna acest peste si la ce ne inhamam cand ii avem in acvariu si la ce sa ne asteptam inainte si dupa ce se intampla minunea, adica depunerea icrelor.

Re: Discusi la inceput de drum

Icrele mele, pe cât de subit au apărut, tot asa au si disparut... Sa ii mai las sa depuna o dată in acvariul comun si apoi sa ii separ sau merge direct sa ii separ?

Re: Discusi la inceput de drum

mirceajifcu A scris:

Icrele mele, pe cât de subit au apărut, tot asa au si disparut... Sa ii mai las sa depuna o dată in acvariul comun si apoi sa ii separ sau merge direct sa ii separ?

Aşa cum şi era de aşteptat. Mai lasă-i să depună de vreo câteva ori în acvariul comun. Vezi poate, poate observi şi ceva codiţe. Până nu ai certitudinea că sunt o pereche, eu zic să nu o scoţi.

Re: Discusi la inceput de drum

Asa am sa fac, din pacate am o pleco (am descoperit de Cristi Ancistrus de care model e, dar ... am uitat) cu tepi pe coada, care e tare mancacios, rade tot ce prinde noaptea si pe el in banuiesc a fi autorul, ca ceilalti discusi au fost izolati in celalalt colt al acvariului si cory nu se uitau la icre, dar pana nu prind pe nimeni cu oul in gura, nu il pot numi zdreanta  lol ...

Re: Discusi la inceput de drum

el e clar.:)

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Discusi la inceput de drum

dan.matei26 A scris:

el e clar.:)

Sau părinţii.

Re: Discusi la inceput de drum

parintii lui/a lui mircea/sau a icrelor  :pp

da asa e.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Discusi la inceput de drum

lol  lol  lol Parintii mei se exclud ca sunt in Romania si parintii discusi ... nu stiu ce sa zic, pareau tare grijulii cu icrele... Oricum, am cumparat acum un acvariu de 80 * 35 * 40 cu un filtru puternic Eheim in el, incalzitor Jager ce duce pana la 36 de grade si un DisCon JBL. Am dat drumu la acvariu si cum era de asteptat, azi apa e laptoasa ... Cum ciclez un acvariu steril in care nu exista substrat si mediul filtrant e ... doar un burete? Cum procedati, cei care aveti discusi in steril cu un simplu burete cu pompa de aer?

Re: Discusi la inceput de drum

eu unul am pus perechea dupa o saptamana cand apa era limpede si apoi zilnic schimb 10-15 % din apa....curat jegul de pe fundul acvariului si pereti.un filtru puternic.....eu zic mai bine un burete filtrant cu vibrator ,iar temperatura...nu stiu daca 36 de grade e recomandat...eu tin la 30-31.Dar sunt sigur ca sunt binevenite si alte modalitati.
Filtru puternic sa nu ii streseze mai mult.Dar apa zilnic trebuie putin reimprospatata.Lumina difuza...si zic eu cam atat.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

77

Re: Discusi la inceput de drum

dan.matei26 A scris:

iar temperatura...nu stiu daca 36 de grade e recomandat...eu tin la 30-31.Dar sunt sigur ca sunt binevenite si alte modalitati.

   Mircea se referea pana la ce temperatura urca incalzitorul, nu ca ii tine la temperatura aia. Este bine sa urce incalzitorul pana la 35°C, ca sa poti face discusilor tratament termic.

Re: Discusi la inceput de drum

da ,se poate sa se fi referit la asa ceva....dar ca siguranta am zis sa fiu cat mai explicit.categorit e bine sa ai asa un incalzitor..eu unul nu am gasit pana acum. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Discusi la inceput de drum

Am cumparat Jägerul la sfatul lui Cristi, pentru ca acvariu nu va fi doar o cresa , ci si un acvariu carantina (nu in acelasi timp evident) si imi trebuie un incalzitor puternic care sa poata urca la 35 de grade apa , ca cele chinezesti la nu duc atata.
Mersi de ponturi dane, acelasi lucru l-am pregatit si eu, astept sa se limpezeasca apa si ... astept sa vad ce zic colegii care au inmultit discusi ca nu vreau sa risc sa scot perechea in acvariul nou si sa ii omor.

Re: Discusi la inceput de drum

Am pus perechea de discusi intr-un acvariu separat cu con si ... nu au facut nimic. I-am scos pentru ca nu pareau foarte fericiti si stateau tot timpul ascunsi in coltul acvariului. Si cum i-am pus inapoi in acvariul comun cu con cu tot au depus... Si am prins in flagrant faptasul care a mancat data trecuta icrele ...