81 Editat de mirceajifcu (2012-12-21 15:38)

Re: Discusi la inceput de drum

Se pare ca s-a mai format o pereche pentru ca azi dimineata m-am trezit cu doua seturi de icre, una pe con, una pe skimmer big_smile...

Re: Discusi la inceput de drum

Am separat prima pereche si au depus, dar din pacate, nu stiu din ce cauza, icrele se albesc si apoi apare ceva "pufos" pe ele si se duc. PH-ul in apa l-am scazut la 6 cu turbomec, apa curata, doua filtre, unu intern Eheim, unu extern tot Eheim, deci apa e curata si la 31 de grade ... deci poate ma ajutati si voi cu un pont ce sa fac sa apara si pui...

83

Re: Discusi la inceput de drum

apa de osmoza :sok
din cate stiu eu nu prea merge fara,sau doar putini au reusit fara...

84

Re: Discusi la inceput de drum

mirceajifcu A scris:

Am separat prima pereche si au depus, dar din pacate, nu stiu din ce cauza, icrele se albesc si apoi apare ceva "pufos" pe ele si se duc. PH-ul in apa l-am scazut la 6 cu turbomec, apa curata, doua filtre, unu intern Eheim, unu extern tot Eheim, deci apa e curata si la 31 de grade ... deci poate ma ajutati si voi cu un pont ce sa fac sa apara si pui...

   Mirciulica, inainte de a introduce perechea in acvariul de reproducere, acesta trebuie dezinfectat. Icrele ori nu au fost fecundate (este posibil datorita infertilitatii masculului), ori, cel mai probabil au fost atacate de Saprolegnia. Cea mai buna substranta pentru dezinfectie este Tripaflavinul (se gaseste in compozitia Baktopur-ului).
   Roaga-l tu pe Octavian: asa cum eu nu ma bag la ciclide africane, asa sa nu se bage nici el, la Discusi! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Discusi la inceput de drum

Mersi Dl Radu, am inteles ca in acvariul comun o fi mai mizerie (desi nu e) si se strica ouale, dar in cel nou, special cumparat pentru amorezati? Acolo am filtru care si acum, dupa ce am citit postul tau am dezinfectat plasticele si conul, iar filtrarea e ... mai mult decat indeajuns. Am doua filtre pentru acvariu care fiecare luat in parte e pentru acvarii mai mari ca cel in care se afla. Am cumparat Fungol in speranta ca la urmatoarea depunere sa previn atacul Saprolegniei. Si am sa schimb perechea, pentru ca intre timp s-a forma alta pereche care depune tot la al doilea schimb de apa. Acum sa vedem, daca nu iasa nici asa, renunt, vand acvariul al doilea cu tot cu echipamente si ii tin doar de frumusete  lol ... atunci macar pot sa ii combin toate culorile.

Re: Discusi la inceput de drum

Nu au fost nici crescuti, nici inmultiti in apa de osmoza si daca le-ar trebui apa de osmoza, cred ca nici nu ar depune in primul rand ... Pe de alta parte mizeria care face posibila aparitia ciupercilor samd o fac ei prin fecale si alte cele, nu apa mea de la robinet e baiul.
PS: Mai auzisem ca trebuie sa le scad pH la 5.5, dar nu reusesc cu substante decat pana la 6.

Re: Discusi la inceput de drum

Azi am pregatit iarasi acvariul de depus , am dezinfectat totul si spalat in mai multe ape, inclusiv mediile filtrante cu dezinfectant puternic de instrumentar si am dat drumul acvariului ca sa vad ce ... ca dupa schimbul de apa perechea mea de discusi a depus iarasi in acvariul comun. Si dupa ce am apucat sa fac pozele, stateau colegii de celula la coada care sa manance primii icrele. Macar asa nu isi mai bat capul cei doi cu icrele ca pana la urma sa se "mucegaiasca" si sa pice.
Daca nici acum nu merge, nu mai stiu ce sa fac in legatura cu ciuperca care imi tot infesteaza icrele... Cand o sa bag perechea la depus , cred ca ii spal si pe dinti sa nu care bacterii cu ei in acvariul proaspat spalat smile)...

PS: Am observat o chestie, cand m-am oprit din hranitul cu inima de vaca / curcan, s-au oprit si pestii din depus.

Re: Discusi la inceput de drum

Ca sa ii incurajez pe colegii care nu au curajul sa se apuce de acesti pesti pentru ca sunt pretentiosi, vreau sa mentionez doua intamplari / greseli grave pe care le-am facut ...
Ieri, la schimbul de apa, am dat drumul la apa si m-am dus ca un acvarist constiincios sa ma culc. Furtunul era pus sa mai ramana 25% din apa, dar cumva a coborat si cand m-am trezit toti pestii "inotau" in 2-3 cm de apa pe o parte (discusi mari , de peste 12 cm fiecare). Apa la cei mari nici nu trecea de inotatoare. Panicat, am dat drumul la apa sa umplu acvariu si nu am observat, ca desi am controlat temperatura cand am inceput reumplerea, intre timp a ramas cumva centrala fara apa calda si am umplut acvariul cu apa de 21 de grade. Aceeasi poveste, toti pestii pe o parte la fund. Iar disperare , incalzeste apa, pune in acvariu etc... si astazi toti pestii sunt bine mersi, mananca etc... ba chiar au reinceput luptele pentru impresionarea partenerelor.
Deci baieti, puneti mana pe lopeti si daca aveati de gand sa va apucati de "discusarit" si totusi frica de neprevazut nu v-a lasat, nu va fie frica, discusul nu pica ... cu una cu doua  lol  lol
Ape limpezi si sa va priasca gratarele daca si in Romania e la fel vremea de frumoasa ca in Germania!

Re: Discusi la inceput de drum

Cum îi înveți, așa îi ai :stupid

Re: Discusi la inceput de drum

Acest set-up a fost desfiintat, se poate inchide, am sa deschid alt thread cu acvariul nou. Multumesc pentru sfaturi si critici!