1 Editat de Acvarist Profesionist (2012-08-29 23:35)

Subiect: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

ma numesc gabriel,sunt din ramnicu valcea,am 35 ani si pt ca m-am mutat de curand in apartamentul propriu si pt ca am si un baietel de 2,5 ani am zis ca e timpul pt un acvariu


de curand am luat un acvariu cu dimensiunile 100 cm-40 cm-45 cm utilat cu filtru extern,icalzitor,termometru,capac original cu doua neoane.....mi s-a dat si 8 ciclide cred eu mature,care chiar daca sunt frumoase nu sunt cea ce vreau eu...pt ca imi doresc un acvariu cu foarte multe plante,buturugi si ceva pietre care sa ii ofere un decor deosebit...

de acea va rog pe cei care va pricepeti si mai ales care detineti plante,buturugi,pesti sa ma ajutati in doua feluri...odata sa imi vindeti la preturi rezonabile cea ce imi doresc si a doua oara sa imi dati sfaturi pt pasii de urmat ca sa ajung la un acvariu de vis...

mentionez ca in perioada 1999-2003 am detinut acvarii cam la aceasi marime,in care aveam plante si pesti,chiar si melci si ca ma descucam binisor....doar ca de atunci vad ca s-au schimbat multe,totul a evoluat si chiar daca mi se parea ca ma descurcam,niciodata nu am ajuns sa am un acvariu cu plante cum vad in pozele de aici,gazon sau plante mici in fata si plante mari in spate...

va multumesc anticipat si va astept cu comentarii...


am uitat sa va spun ca vreau sa dau aceste ciclide unui iubitor de acesti pesti.....nu vreau bani,ci o buturuga frumoasa sau plante sa imi populez acvariul si pesti

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

2

Re: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

Bine ai venit Gabi (sau Papi, dupa porecla  smile  ).
Ca orice alt domeniu, si acvaristica evolueaza. Sta in firea lucrurilor. Asteptam sa ne dai mai multe detalii despre acvariu (iluminare, filtrare, etc). Nici cateva poze nu ar strica smile .
Daca iti doresti un acvariu plantat, intr-adevar, trebuie sa renunti la acele ciclide.. banuiesc ca vorbesti despre africane, nu ?

Re: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

da,sunt ciclide africane....filtru e extern xp-900-2 bio-canisterfilter...cel putin asa scrie pe el,pe vremea mea erau doar acele pompe cu burete in ele si se introduceau in acvariu...iluminatul e produs de doua neoane,dar care nu cred ca scrie ceva pe ele,,,

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

Re: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

Bine ai venit Gabriel!
   Cum bine spune si @visiniu, nu ar strica niste poze smile

Re: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

incerc sa adaug poze dar imi da eroare...cred ca la primul post am urcat o poza prin editate dar nu stiu daca o puteti vedea voi....ceva sugestii cum introduc cateva poze sa se vada direct?

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

Re: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

Adauga poza direct de pe calculator la "Atasamente/Rasfoire" smile

Re: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

Salut si bine ai venit ! E cale lunga de batut pana la un plantat frumos, foarte important este ca apa de la robinet sa nu fie prea dura (GH>20) restul sunt detalii. Succes!

Re: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

imi da eroare cand incerc sa o bag din calculator...o fi prea mare  ?

Fertilizanti micro PLANT SERUM-macro PLANT SERUM-fier chelat DTPA

Re: va saluta gabi sau papi,dupa porecla

Salut si bine ai venit! Pai scrie de obicei din ce cauza nu o poti adauga! Daca e prea mare o poti edita in paint si sa ii dai un resize la pixeli sa te incadrezi in limitele impuse.