Subiect: Intrebare

Salutare !
1. /Deoarece nu am posibilitatea sa achizitonez PPs, am fertilizat pana acum cu Dennerle A1 daily si Easy life Profito.
Intrebarea este, am gasit si luat astazi MICROBE-LIFT/BLOOM & GROW All-In-One,
care din descriere spune ca are si Micro si Macro.
Sa fertilizez cu asta? Oare e mai bun?

Si a doua intrebare

Ieri am mai achizitionat un filtru extern respectiv Eheim 250 care a venit echipat cu Eheim substrat pro si eheim Mech pro + burete albastru prefiltare + vata alba.
Mai am si un Eheim 2224 cu  Sera biopur +micromec + burete albastru.
Intrebarea este : sunt ok materialele filtrante din noul filtru? Sau cum sa configurez cele doua filtre avand in vedere ca vreau sa achizitionez (confectionez) si un reactor extern si sa am o filtrare si un debit bun?

Re: Intrebare

Nici o sugestie, nimic????

Re: Intrebare

Tot nimic  sad  :-

4

Re: Intrebare

Total Nitrogen (N)-0.10% (0.10 % Urea Nitrogen), Soluble Potash (K20)-0.10%, Calcium (Ca)-0.002%, Magnesium (Mg)-0.002%, Sulfur (S)-0.006%, Boron (B)-0.003%, Chlorine (Cl)-0.009%, Cobalt (Co)-0.006%, Copper (Cu)-0.001%, Iron (Fe)-0.009%, Manganese (Mn)-0.002%, Molybdenum (Mo)-0.007%, Sodium (Na)-0.013%, Zinc (Zn)-0.002%

urea = NH4(amoniu) = nu prea bine pentru pesti si nevertebrate...totusi, avand in vedere ca este o cantitate foarte mica, nu cred ca-ti va face probleme.
daca mai esti in cautare de micro & macro, incearca urmatoarele link-uri.
http://www.extraplant.com/aquariumplants.html (cam scumpe, dar mai concentrate)
http://www.acvaristic.ro/index.php?route=common/home (sau chiar din Romania...acu` nu garantez ca o sa si trimita in alta tara...)

parerea mea e ca mai bine iei pps-pro, EI.. pt ca sunt arhicunoscute si poti sa-ti faci o idee clara despre ce face si ce nu face.
totusi, imi este greu sa cred ca intr-o tara ca Austria nu ai unde sa gasesti pps... ai incercat pe forumurile lor?


referitor la filtre, eu stiu ca micromecul cam papa din NH3(ceea ce nu e prea bine pt plante).Eheim substrat pro e foarte bun si de eheim Mech pro nu am auzit deloc...probabil ca ultimul functioneaza la fel ca bio balls-urile; eu l-as inlocui cu cu inca un sertar de eheim substrat pro.

cati litri are acvariul? si ce pesti/nevertebrate ai de gand sa bagi in el?

Re: Intrebare

Am gasit descrierea pentru Eheim Mech Pro:
Material filtrant mecanic EHEIM MECH PRO
•fabricat din plastic nereciclat
•neutru in raport cu apa
•constructia de spirala asigura o filtrare buna a particulelor de mizerie mici
•poate fi reutilizat de cateva ori
•usor de curatat

Referitor la PPS pro, l-am intrebat pe Cristi Ionescu si a zis ca nu trimite. Si eu vreu PPS pro dar nu am de la cine sa iau, nici din tara si nici de aici, am tot cautat pe forumurile de aici si toti mi-au dat site-uri din germania.
Poate reusesc totusi sa ajung in tara sau sa gasesc pe cineva sa imi trimita.
Am sa incerc pana atunci cu fertilizantul de la Mmicrobe-Lift ca il am acum sa vedem cum reactioneaza, pana fac rost de PPS.

Deci sa scot sau nu Micro Mec-ul?
Descrierea acvariului o gasesti In postul meu Avatar 200L
Multumesc si daca mai sunt alte sugestii sau sfaturi le astept.

6

Re: Intrebare

Daca tot folosesti Profito, de ce nu incerci si NPK tot de la EasyLife ?

Re: Intrebare

Pro fito il bag la saptamana si voloseam A1 Daily de la Denerle.
Am luat asta de la Microbe lift, pentru ca scria pe el ca are si Micro si Macro.
Tot ca vreau este sa fie ok. Daca e mai bun NPK-ul am sa iau. De asta am nevoie de paraeri, pentru ca sunt la inceput cu plantatul.

8

Re: Intrebare

Atentie.. N,P,K  de la EasyLife sunt solutii separate (NO3, PO4, K).
Stiu colegi care au obtinut rezultate bune folosind linia completa de la EasyLife.

Re: Intrebare

Te cred dar parca e mai bine cand folosesti o solutie completa. Dar asta de la Microbe lift este ok sau nu? Se dozeaza de 2 ori pe saptamana.
Sa mai bag si A1 daily de la Denerle zilnic?

10

Re: Intrebare

schimba micromec-ul si eheim mech-ul cu eheim substrat pro(daca ai buget)
m-am uitat putin la acvariul tau, dar nu vad ce fel de vietuitoare ai bagat in el inafara de 2-3 corydorasi si 2 pomaceea.
parerea mea e ca ai prea putini pesti ca sa folosesti un mai mult de un sertar pentru filtrare mecanica. eheim substart pro sau matrix seachem nu am avut, dar din ce spun altii....sunt un fel de high-end al materialelor filtrante pentru filtrare biologica.
acu` eu nu stiu cati pesti si ce specii vrei sa bagi in acvariu...dar buretii albastri si vata alba sunt arhisuficiente pt filtrare mecanica; in timp ce filtrarea biologica e mai importanta si nu ai cum sa depasesti o limita pt ca nu exista limita pentru filtrare biologica...cu cat ai mai mult, cu atat mai bine!


in legatura cu fertilizantii;fa un schimb de apa mai mare(ca sa scapi de fertilizantii denerle din apa) si foloseste 1-2 saptamani numai microbe lift si daca nu-ti place ce face, adauga din nou (cantitati mai mici decat limita recomandata) A1 pana gasesti un echilibru.

P.S. nu e mai buna o solutie completa pentru ca nu poti sa controlezi parametrii unui element fara sa ii afectezi pe ceilalti.
de exemplu daca valoarea potasiumului din apa de la retea este deja mare, ce o sa faci cu microbe lift?

Re: Intrebare

Cred ca am sa mai pun un sertar cu Substrat Pro.
Ca vietuitoare am incaput cu 2 pomaceea si dupa ceva timp am luat 3 corry panda, acum mai am si 2 corry leopard si 3 SAE.
Ca pesti vor urma clasicii Neoni, 1 sau 2 perechi de Ramirezi si poate ceva bot rosu.
Binenteles am sa mai adaug si plante.
Am vb cu cei de la mega zoo, pentru ca m-am dus sa iau Easy carbo, si mi-a zis ca e ok sa folosesc A1 in combinatie cu Microbe Lift. Cand le zici de PPS se uita ciudat la tine.
Apa este ok aici.
Merci de sfaturi si astept in continuare critici si sugestii.
Ape limpezi

12

Re: Intrebare

PPS-Pro se poate comanda si sub forma de amestec praf si iti prepari singur solutia cu apa distilata.

In cazul in care poti face rost de ingredientele folosite intr-o forma pura, exista si reteta de preparare pe net.

Ti-am dat PM cu link-ul catre site.