1

Subiect: Salut!. Incepator.

Am un acv. capacitate 60L,Firma; aqua el. Filtru intern, incalzitor cu termostat. lumina alba speciala acv.
Vechime 2 ani. Pesti;  2ancistrus, 2gunoieri(unul mare unul mic,), 1 pleco, 2 carasi, 4 zebre. 2 xipho. 6 gupi+puiet la fatatoare.
Problema; xipho mascul are solzisorii despre coada zburliti parca ar vrea sa se desprinda.Ce poate fi?,Nu am gasit/net astfel de manifestari si nu-mi pare ca ar semana cu vreun diagnostic.
Azi, am scos masculul din acv. dar, la-m pus tot acolo ,doar ca este izolat,locuieste intr-o fatatoare de plastic.unde am pus sare fara iod 1 lingura, albastru de metil citeva picaturi, am scos pompa si filtru/30 minute.ca aceste igrediente sa nu se imprastie sa stea el mai mult in compozitie.
Mentionez , este destul de activ,mananca bine. Presupun ca aceasta problema a venit odata cu niste  plante. Cum salvez pestisorul??. Toti pestii ii am de 2 ani,pana acum au fost ok.Nu au fost probleme majore. Este bolnav de vreo 7 zile. Apa o suplimentez/saptamana, este si o mentin f. limpede.Plante naturale ,destul de multe, nisip si petris de rau. temperatura constanta 25 grade. Suplimentarea cu apa se face, jumatate fiarta si racita si jumatate apa de chiuveta statuta mai mult de 48 ore.Nici o alta problema decat acest pestisor deocamndata care are astfel de problema. Daca  ati avut astfel de probleme si ati rezolvat, va rog mult de tot sa-mi dati si mie un sfat.
Cu respect , dorina

2

Re: Salut!. Incepator.

nu faci bine .cand schimbi apa trebuie sa lasi 50% din apa in acvariu si 50% apa pui de la chiuveta pompa rau put ...etc.Temperatura buna pentrru pesti este intre 24-28 Grade pesti nu prea pretentiosi dar sunt si pesti care necesita 26-32 Grade

3 Editat de orly (2009-12-09 17:45)

Re: Salut!. Incepator.

Incearca sa pui o poza cu pestisorul .
Din cate stiu eu in timpul tratamentelor se ridica treptat temperatura apei din acvariu pana la 29 Grade .
Referitor la schimburile de apa eu fac saptamanal , dar nu shimb mai mult de 30% din apa acvariului asta dupa ce o las 24 de ore si tratata cu Sera Aquatan.

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

4

Re: Salut!. Incepator.

Arata asa?? este Dropsy
http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/hospital_pictures/031_c.jpg
http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/hospital_pictures/031_a.jpg

5

Re: Salut!. Incepator.

Cam asa arata, dar nu pe tot corpul, numai cativa solzisori de la coada.
Nu schimb toata apa din acv. 50%,numai ca uneori o pun fiarta si racita, cum a fost in cazul acesta. Am curatat f. bine / fundul acv. mizeriile si am pus apa fiarta si racita,pt. ca,am repetat asta zilnic (de vreo trei zile) ma-m gandit ca stfel scap si de microb....., Dar........, Am mai ovbservat ceva in dimineata asta,poate va ajuta sa va dati seama ce am in acv. Ex. fecalele pestilor(carasii), plutesc deasupra apei si sunt lungi, sunt ca o ata si se desprinde greu de dors. Ma-m uitat cu o lupa si are ceva mucus.
Alimentatia a fost un amestec de vitamine speciala pt. caras+vitamine pentru puiet. Troco prim, produs de Promedivet Sovata.si purici de balta. Le-am amestecat toate la un loc  , sa dau din toate cate un pic.
Medicatie va-m spus ca, nu am dat nimic inafara de sare si albastru de metil direct/codita pestelui. Este separat, sta singur, nu este agitat, mananca, fecale normale. Acum carasii care stiti ce mizerie fac si trebuie sa curat mai des/fundul acv., de data aceasta fecalele  sunt/albia apei............Pare a fi probleme intestinale? ,sa pun furazolidon?,sa schimb mancarea?.Dimineata le-ampus numai pureci de balta. Ma gandesc sa nu fie de la vitamine. Ce ma sfatuiti??. Va-m mai spus ca, nou in acvariu a fost o planta care mi-a adus-o un amic si un puiut de melcusor,care nu le-am tinut in carantina sau dezinfectat, pentru ca, nu eram acasa si amicul le-a pus direct in acv. La-m intrebat daca el are probleme inacv. si mi-a spus ca,NU. Poza nu am aparat de fotografiat.
Cu stima . Dorina

6 Editat de Lucia (2009-12-10 13:26)

Re: Salut!. Incepator.

Ce stiu eu sa-ti spun este faptul ca vitaminele nu fac rau.
Oricum hrana troco prim, nu este un produs de calitate superioara si atunci numai bine ai compensat cu vitaminele.
Intrebare, fecalele carasilor, au aceeasi culoare cu hrana pe care le-o dai sau sunt albe?
sau transparente? sau contin bule de aer?
Poza ar ajuta foarte mult. Poate cu un telefon mobil, sau un amic iti poate imprumuta un aparat.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7 Editat de dorina27 (2009-12-10 17:49)

Re: Salut!. Incepator.

Fecalele au aprox. culoarea vitaminelor,In fecale am vazut bule de aer,asta aseara ,cand am vazut si ca, fecalele pluteau deasupra. Azi nu mai sunt astfel de probleme cu fecalele (nu mai plutesc),desi,par putin mai agitati, dar poate si ca, i-am taiat de la ratie, le-am pus cativa pureci, dar nu suficient sa se sature,''mancaii'',Le-am schimbat un sfert din apa,am spalat complet filtru si le-am mai pus putin albastru de metil, sare nu le-am mai pus.
Dorina.  Si va multumesc f. mult ca mi-ati raspuns.

8

Re: Salut!. Incepator.

Si xipho. Poza nu este buna si este apa tulbure cum tocmai am facut schimb de apa. Dar...

9

Re: Salut!. Incepator.

xipho bolnavior.

10

Re: Salut!. Incepator.

si plecotanul ''care papa puricii de deasupra apei, azi nu le-am prea dat de mancare, leam facut schimb de apa si atat. Nu sunt profesioniste.......habar nu am sa fac poze.  Poate alta data am sa ma invat minte. fiind apa tulbure..... si albastru de metil....,nici pestii nu se vad bine.

11

Re: Salut!. Incepator.

salut!
dupa parerea mea nu este bine sa bagi chimicale prea multe in acvariu. despre boala pestilor nu ma pronunt, dar daca sunt bolnavi eu zic sa ii izolezi in carantina. sa nu bagi solutii in acvariu ca strici ecosistemul.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: Salut!. Incepator.

dorina27 A scris:

xipho bolnavior.

la ce te referi ca xipho este bolnav ?
daca te referi la punctele negre de pe corp sunt foarte normale deoarece fac parte din coloritul lui

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: Salut!. Incepator.

aqua A scris:
dorina27 A scris:

xipho bolnavior.

la ce te referi ca xipho este bolnav ?
daca te referi la punctele negre de pe corp sunt foarte normale deoarece fac parte din coloritul lui

Buna dimineata !.
Nu, asta stiu,il am de 2 ani, ma refer: spre coada, solzisorii sunt zburliti,aproape pare ca se exfoliaza. Din poza nu se intelege mare lucruca. poza este facuta cu un telefon mobil si este facuta imediat dupa ce am facut schimb de apa(este f. tulbure). Acum la-m semiizolat intr-o caseta dar tot in acv. Azi am sa-l pun intr-un borcan si ii pun doar o pompa de aer. Dar odata izolat , ce tratament tr. sa-i fac?, si ce boala are?, si daca sunt sanse sa-lsalvez?,

14

Re: Salut!. Incepator.

Buna Dorina!
Eu stiu doar sa va spun despre carasei. Bulele care apar in fecale sunt datorate faptului ca hrana nu se scufunda si sunt fortati sa se hraneasca de la suprafata apei. In mod normal caraseii au nevoie de o hrana care sa se scufunde fiindca, daca se hranesc de la suprafata apei, inghit mult aer si pot sa apara probleme si cu flotabilitatea.
Dupa cum se vad in poza mie imi par ca arata bine.
Hrana ar trebui schimbata cu hrana care sa se scufunde: granule sau pastile (de spirulina).
Eu iau apa din acvariu intr-un pahar si las hrana acolo cateva minute pana se umfla. O mai agit putin si apoi o torn in acvariu. Astfel aerul din granule se elimina, de asemenea reducandu-se si riscul ca hrana sa se expandeze in stomacul lor. O zi de post pe saptamana nu le strica, dar fiind intr-un acvariu cu alte specii e cam greu. Dupa cum ati procedat deja, reducerea portiei de hrana e indicata o zi pe saptamana.

De xipho... ce sa zic, v-as ruga sa-i faceti o poza de sus, fiindca atunci e posibil sa se reliefeze mai bine problema cu solzii. Iar daca il mutati, cautati un recipient cat mai mare, fiindca altfel poate muri in urma stresului. Pompa de aer e foarte buna, dar poate crea vartejuri intr-un recipient mic, si apoi intervine si controlarea temperaturii apei in acel recipient.
Temperatura este un factor important in procesul vindecarii lui.
Sa fiu sincera eu as incerca tratament cu Sera Omnipur (desi e un produs mai scump) fiindca are un spectru mai larg de actiune. Si ajuta si daca e pe fond bacterian si daca e pe fond fungic. Doar lui separat. Acuma.. puteti astepta si opiniile celor care sunt mai experimentati. In cutie veti gasi toate instructiunile de folosire.
Multa sanatate !

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: Salut!. Incepator.

Lucia A scris:

Buna Dorina!
Eu stiu doar sa va spun despre carasei. Bulele care apar in fecale sunt datorate faptului ca hrana nu se scufunda si sunt fortati sa se hraneasca de la suprafata apei. In mod normal caraseii au nevoie de o hrana care sa se scufunde fiindca, daca se hranesc de la suprafata apei, inghit mult aer si pot sa apara probleme si cu flotabilitatea.
Dupa cum se vad in poza mie imi par ca arata bine.
Hrana ar trebui schimbata cu hrana care sa se scufunde: granule sau pastile (de spirulina).
Eu iau apa din acvariu intr-un pahar si las hrana acolo cateva minute pana se umfla. O mai agit putin si apoi o torn in acvariu. Astfel aerul din granule se elimina, de asemenea reducandu-se si riscul ca hrana sa se expandeze in stomacul lor. O zi de post pe saptamana nu le strica, dar fiind intr-un acvariu cu alte specii e cam greu. Dupa cum ati procedat deja, reducerea portiei de hrana e indicata o zi pe saptamana.

De xipho... ce sa zic, v-as ruga sa-i faceti o poza de sus, fiindca atunci e posibil sa se reliefeze mai bine problema cu solzii. Iar daca il mutati, cautati un recipient cat mai mare, fiindca altfel poate muri in urma stresului. Pompa de aer e foarte buna, dar poate crea vartejuri intr-un recipient mic, si apoi intervine si controlarea temperaturii apei in acel recipient.
Temperatura este un factor important in procesul vindecarii lui.
Sa fiu sincera eu as incerca tratament cu Sera Omnipur (desi e un produs mai scump) fiindca are un spectru mai larg de actiune. Si ajuta si daca e pe fond bacterian si daca e pe fond fungic. Doar lui separat. Acuma.. puteti astepta si opiniile celor care sunt mai experimentati. In cutie veti gasi toate instructiunile de folosire.
Multa sanatate !

Multumesc f. mult ca mi-ati raspuns. Eu locuiesc intr-un oras mic, Roman. Neamt. la noi in oras nu sunt  magazine de specialitate. Este doar 1 si nu prea aduce mare lucru. Pana una alta . Lam semiizolat(intr-o caseta de plastic pt.fatatoare), zilnic il badijonez pe codita cu albastru de metil si first de la Forever 100% natural, cred ca, i-a mers cu firstul ca acum mai are un solz doi, care mai sunt zburliti , restul si-a revenit. Numai ca la-m stresat foarte tare, sunt bau,bau pentru el.dar important este ca si-a revenit codita. Cind i-am facut poza, tocmai sarise din caseta, nu se ved solzisorii pentru ca, nu am reusit sa-i fac o poza ca lume, cu un pacatos de tl. mobil.,Asta seara Cand am venit din oras , ma-m uitat cu lupa si  pare ca s-a vindecat solzii si-au revenit , am sa mai dau maine cu putin  first. si gata. Oricum trebuie sa plec la iasi pentru  vreo 5 zile.  ramane  fiul meu care . macar sa le de-a de mancare. Poate gasesc ceva produse la vreun magazin din  iasi. sa le cumpar sa fie in casa. Ca in astfel de situatii te apuca disperarea ca nu ai nimic la indemana sa ,salvezi pestisorii, chiar daca sunt niste pesti, te atasezi de ei.. De carasei,aveti dreptate,este posibil sa fi fost doar  asta cauza. Spirulina le pun la 2,3 zile cate una. Insa  nu mi-a venit in minte ca, una dintre cauze sa  se datoreze acestui fenomen. Aveti dreptate ''mancaii',' sunt primii care vin la papa, culeg totul de sus, nu au rabdare, sunt fomisti,ma prind si de deget cu  gura, sunt niste hapsani, niciodata nu sunt satui,azi le-am dat numai spirulina si pureci de balta. Purecii nu prea le plac,asa ca, sau dus dupa spirulina. Dar nu m-a rabdat sufletul in seara asta sa nu le dau si vitaminute......
O seara placuta si multumesc pt. sfaturi. Dorina

16

Re: Salut!. Incepator.

Numai bine si multa sanatate si bucurii!
... si va multumesc foarte mult pt. idea cu aloe first! Am incercat-o pe catei si pisici, dar nu mi-a dat in minte ca si pestisorilor le poate fi de folos. Multumesc tare mult!:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: Salut!. Incepator.

salut !, ma-m reintors acasa,am fost la spital si am venit mai bolnava decat am plecat.
dar am cumparat ceva produse de la iasi si nu stiu sa le folosesc. Sa nu fac prostii va intreb pe dvs, daca si vreti sa-mi dati ceva sfaturi.
Am cumparat urmatoarele produse;
- jbl, ferropol solutie pt. fertilizarea plantelor,pe conspect nu spune daca acesta  este  sau nu, daunator pestilor........, inca nu am pus nici o picatura in acv. desi ma bate gandul, am plante frumoase dar.....,nu prea cresc, stagneaza.
- easy lif, aquastart, bacterial combi system(bacterii bune), deasemeni /conspect nu spune daca este sau nu bine sa pui picaturi in acv. populat deja cu pesti???.
- suplimente nutritive si vitamine, antvitol(asta deja am pus in acv.).
-  Mancare pentru carasi si vad ca le si place f. mult, de la sera, vipagram si pentru puiuti, aqua gold, fulgi.
desi nu ma simt bine deloc, am inceput curatenia in acvariu, am sifonat mizeria , am spalat filtru etc. schimb de apa. Intrebarea este pot pune cateva picaturi in buretele de la filtru cu  bacterii???. Fara sa scot pestisorii?. Vreau sa fie f. limpede acv. avand in vedere ca am facut ceva experiente medicale cu pestisorii. deasemeni si fertilizant picaturi?nu dauneaza pestisorilor. Cantitatea scrie/ conspect. Dar , poate ca este doar pt. acvariu inca ne populat cu pesti?
Dorina

18

Re: Salut!. Incepator.

dorina27 A scris:

salut !, ma-m reintors acasa,am fost la spital si am venit mai bolnava decat am plecat.
dar am cumparat ceva produse de la iasi si nu stiu sa le folosesc. Sa nu fac prostii va intreb pe dvs, daca si vreti sa-mi dati ceva sfaturi.
Am cumparat urmatoarele produse;
- jbl, ferropol solutie pt. fertilizarea plantelor,pe conspect nu spune daca acesta  este  sau nu, daunator pestilor........, inca nu am pus nici o picatura in acv. desi ma bate gandul, am plante frumoase dar.....,nu prea cresc, stagneaza.
- easy lif, aquastart, bacterial combi system(bacterii bune), deasemeni /conspect nu spune daca este sau nu bine sa pui picaturi in acv. populat deja cu pesti???.
- suplimente nutritive si vitamine, antvitol(asta deja am pus in acv.).
-  Mancare pentru carasi si vad ca le si place f. mult, de la sera, vipagram si pentru puiuti, aqua gold, fulgi.
desi nu ma simt bine deloc, am inceput curatenia in acvariu, am sifonat mizeria , am spalat filtru etc. schimb de apa. Intrebarea este pot pune cateva picaturi in buretele de la filtru cu  bacterii???. Fara sa scot pestisorii?. Vreau sa fie f. limpede acv. avand in vedere ca am facut ceva experiente medicale cu pestisorii. deasemeni si fertilizant picaturi?nu dauneaza pestisorilor. Cantitatea scrie/ conspect. Dar , poate ca este doar pt. acvariu inca ne populat cu pesti?
Dorina

ferropol-ul, il poti pune fara probleme,plantele i-ti vor multumi,pesti nu vor avea de suferit.se pune o data / saptamana,daca ar fi si schimb de apa cu atat mai bine.

- easy lif, aquastart, bacterial , dupa cum sa numeste cred ca nu te va ajuta prea mult,se foloseste la acvariile care se starteaza pentru prima oara,si eu cred ca tu ai deja bazinul ciclat,odata ce ai si pestii in el.

cat despre apa limpede pe care tu o doresti,cred ca de vina sunt carasii , care vor tot timpul de mancare,iar tu din dorinta de ai vedea satui ii hranesti prea mult,dale mai putina mancare chiar mai baga-i putin la dieta si mai sari o zi doua peste mese.

toate cele bune si insanatosire grabnica. multa , multa , sanatate i-ti doresc.

19 Editat de puiutu (2009-12-23 14:53)

Re: Salut!. Incepator.

Dorina, ai grija ca s-ar putea sa mai fie o cauza pentru apa tulbure din acvariu!
Ai spus mai sus ca, citez:"am spalat filtru".
Filtrul nu se spala, se clateste in apa scoasa in prealabil din acvariu, nu in apa de la robinet.
Daca il speli in apa de la robinet omori bacteriile nitrificatoare din burete, acvariul se decicleaza, apa se tulbura si pestii au de suferit, intr-un final putand chiar sa moara.
Si nu face un schimb de apa mai mare de 30% niciodata!
Iar acvariul tau de 60 l este extraordinat de suprapopulat!
Un singur caras are nevoie de 50-60l !!!
Bafta si tine-ne la curent!

20

Re: Salut!. Incepator.

costi8 A scris:
dorina27 A scris:

salut !, ma-m reintors acasa,am fost la spital si am venit mai bolnava decat am plecat.
dar am cumparat ceva produse de la iasi si nu stiu sa le folosesc. Sa nu fac prostii va intreb pe dvs, daca si vreti sa-mi dati ceva sfaturi.
Am cumparat urmatoarele produse;
- jbl, ferropol solutie pt. fertilizarea plantelor,pe conspect nu spune daca acesta  este  sau nu, daunator pestilor........, inca nu am pus nici o picatura in acv. desi ma bate gandul, am plante frumoase dar.....,nu prea cresc, stagneaza.
- easy lif, aquastart, bacterial combi system(bacterii bune), deasemeni /conspect nu spune daca este sau nu bine sa pui picaturi in acv. populat deja cu pesti???.
- suplimente nutritive si vitamine, antvitol(asta deja am pus in acv.).
-  Mancare pentru carasi si vad ca le si place f. mult, de la sera, vipagram si pentru puiuti, aqua gold, fulgi.
desi nu ma simt bine deloc, am inceput curatenia in acvariu, am sifonat mizeria , am spalat filtru etc. schimb de apa. Intrebarea este pot pune cateva picaturi in buretele de la filtru cu  bacterii???. Fara sa scot pestisorii?. Vreau sa fie f. limpede acv. avand in vedere ca am facut ceva experiente medicale cu pestisorii. deasemeni si fertilizant picaturi?nu dauneaza pestisorilor. Cantitatea scrie/ conspect. Dar , poate ca este doar pt. acvariu inca ne populat cu pesti?
Dorina

ferropol-ul, il poti pune fara probleme,plantele i-ti vor multumi,pesti nu vor avea de suferit.se pune o data / saptamana,daca ar fi si schimb de apa cu atat mai bine.

- easy lif, aquastart, bacterial , dupa cum sa numeste cred ca nu te va ajuta prea mult,se foloseste la acvariile care se starteaza pentru prima oara,si eu cred ca tu ai deja bazinul ciclat,odata ce ai si pestii in el.

cat despre apa limpede pe care tu o doresti,cred ca de vina sunt carasii , care vor tot timpul de mancare,iar tu din dorinta de ai vedea satui ii hranesti prea mult,dale mai putina mancare chiar mai baga-i putin la dieta si mai sari o zi doua peste mese.

toate cele bune si insanatosire grabnica. multa , multa , sanatate i-ti doresc.

MULTUMESC FOARTE MULT!. AVETI IN TOTALITATE DREPTATE,ASA ESTE LE DAU CAM MULTA MANCARE SI EVIDENT TREBUIE SA SIFONEZ /FUNDUL ACV. DESTUL DE DES. CARASEII SUNT SI CAM OBEZI........,AM SA-I PUN LA DIETA. LA PLANTE ACUM AM PUS SOLUTIE SPER SA LE FIE BINE TUTURORA,> AM PLANTE FRUMOASE SI DORESC SA LE PASTREZ,EVIDENT ACELE CARE SCAPA DE CARASI(LE CAM SMULGE DIN SUBSTRAT CU GHIVECI CU TOT), IN REST PAR OK.
PENTRU CA SE APROPIE CRACIUNUL SI ANUL NOU, VA DORESC LA TOTI FORUMISTII ''LA MULTI ANI!, MULTA SANATATE, FERICIRE, SI TOT CE VA DORITI , DVS. SI FAMILIEI DVS. CU MULT DRAG VA IMBRATISEAZA, DORINA