1

Subiect: buba caras black moor

de o saptamana i se tot mareste o rana, care la inceput parea o buba, initial am crezut ca s-a lovit dar pare ca se tot mareste pe zi ce trece.. in rest este activ, mananca, deci comportamentul este acelasi.
acvariul meu are 54 l, mai am un caras micut care sta cu el si cativa melci, le dau granule si fulgi iar saptamanal schimb intre 10-15 l.
va rog frumos un sfat.

2

Re: buba caras black moor

http://i48.tinypic.com/sfj581.jpg
http://i47.tinypic.com/etd6ip.jpg

3

Re: buba caras black moor

Prea putin spatiu pentru 2 carasi,au nevoie de minim 100 litri.Schimba urgent 50% din apa,si ar fi de preferat sa il izolezi pe cel ranit,daca ai intr-un acvariu carantina(vezi sa nu fie prea mic,ca mai rau ii faci,daca nu ai,mai bine lasa-l in acvariu).In primul rand ca probabil ai acolo o gramada de nitrati,din cauza ca ei fac multa mizerie,prea multa pt acvariul tau,asa ca incearca in primul rand sa le asiguri o apa ok,netoxica,ca sa il ajute si pe el la vindecare.Nu prea imi dau seama exact din poze ce are,incearca sa faci o poza mai de aproape "bubei".Incearca intai sa pui sare in acvariu,sare neiodata atentie,o lingurita la 5 litri,deci cam 9 lingurite in cazul tau.Nu turna direct in acvariu,scoate apa din acvariu in ceva si laso sa se topeasca acolo,si dupa toarna apa cu tot cu sare in acvariu.Cand schimbi apa adauga in apa pe care urmeaza sa o bagi in acvariu,sare,pana se vindeca,de exemplu daca schimbi 20 litri,pune in ea 4 lingurite de sare.Incearca sa faci 2 schimburi de apa pe saptamana,de cate 15 litri.

4

Re: buba caras black moor

am pus 25 de l la decantat si astept pana maine sa o pot schimba. am o intrebare, sa scot azi apa din acvariu si sa dizolv sare sau sa fac asta maine cand schimb 50% din apa ?
oricum multumesc pt sfaturi!

5

Re: buba caras black moor

Probabil ca deja ai adaugat sarea.Cum mai este pestele?
In concentratia de sare pe care ti-am dat-o poate sta cam 2 saptamani fara sa ii faca rau.Daca este o simpla rana ar trebui sa ii treaca cu apa curata si sare,carasii sunt sensibili la medicamente si e bine sa incerci totul pana la ele. smile

6

Re: buba caras black moor

ok eu sper sa fie ok, mi se pare cam mare concentratia de sare pentru carasi. o sa mai schimb 10 l maine sa nu fie asa mare. oricum ms pentru sfaturi, parca rana s-a albit nu mai e asa rosie.

7

Re: buba caras black moor

Nu e concentratie mare,avand in vedere ca nu e pusa preventiv/sa ajute ciclarea ci ca si tratament smile Daca era preventiv,pe termen lung,concentratia e jumate fata de cat ti-am spus eu sa pui.Stai linistita ca nu pateste nimic de la sare...
Vezi daca s-a albit sa nu fie fungus...

8

Re: buba caras black moor

nu cred ca este fungus, adica nici nu stiu exact cum arata..  neutral
m-am uitat pe net la google images dar nu seamana, ce ma sfatuiesti sa fac in cazul asta?

9 Editat de ncris25 (2012-09-05 15:54)

Re: buba caras black moor

Daca era fungus sigur iti dadeai seama,face un puf alb in zona respectiva,destul de greu de trecut cu vederea.Incearca sa te uiti aici si vezi cu ce seamana http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups
Deocamdata urmeaza tratamentul cu sare macar o saptamana,ajuta in mai multe  tipuri de boli smile Poate sa fie din cauza parametrilor apei(nitriti,amoniac,nitrati,ph) sau infectie bacteriana.Incearca sa testezi apa sa vezi ce valori are,sau macar fa schimburi mai dese de apa.Ai facut schimbari in acvariu il ultimul timp?
Mai pune poze facute mai indeaproape,daca poti.

10

Re: buba caras black moor

intradevar am lipsit am fost plecata in vacanta si l-am lasat pe tata sa le dea de mancare deci nu a fost schimbata apa in jur de 2 saptamani, atunci i-a aparut "buba" respectiva. o sa incerc sa fac azi inca o poza. oricum mersi!

11 Editat de ncris25 (2012-09-05 17:41)

Re: buba caras black moor

In cazul asta...aproape sigur acvariul este deciclat ,de aici si problemele smile Nu e vorba neaparat ca nu s-a schimbat apa 2 saptamani(ceea ce e foarte mult,in conditiile a 2 carasi in 54 litri),daca le-ar fi dat foarte putin de mancare ,la limita supravietuirii,poate ar fi fost ok.
Deci,neaparat schimburi de 50% macar de 3 ori pe saptamana(in mod normal ar trebui zilnic,dar probabil ca foarte putini fac asta,din lipsa de timp,inclusiv eu ,plus ca prea multa apa schimbata incetineste si ciclarea,insa e necesara avand pesti),si sare neiodata atat pentru buba pestelui,cat si ca sa ajute pestii sa nu se intoxice cu nitriti /amoniac!Sarea ajuta si pentru asta...Nu uita sa adaugi sare si la apa nou adaugata cand faci schimburile,pentru a mentine concentratia..In cazul deciclarii,cantitatea recomandata e de o lingurita de sare la 10 litri,deci cam 5 lingurite la tot acvariul in cazul tau.Dar pentru ca are si problema cu bubita,foloseste concentratia pe care ti-am dat-o mai sus.Pana se cicleaza la loc,da-le foarte putin de mancare,ca sa nu iti agravezi problema.Ai de furca cam 3 saptamani...acum depinde de cand s-a deciclat si a inceput din nou ciclarea.

12

Re: buba caras black moor

am inteles, de cateva minute m-am uitat atent si rana pare ca se "astupa". urmeaza sa vedem ce se petrece urmatoarele zile smile.
multumesc mult pt sfaturi

13

Re: buba caras black moor

pestele s-a vindecat complet, multumesc pt tot
se poate inchide!