1 Editat de mariustancu (2012-09-02 11:49)

Subiect: primul meu acvariu plantat!

Salut!
Ma numesc Marius, locuiesc in Bucuresti, sectorul 6 si m-am hotarat sa-mi prezint primul meu acvariu plantat.
Acvariu 150l,substrat cam 16 kg granulatie 2-4 mm,filtrare -externa eheim profesionnal 2 si interna Aquael fan 2 plus.Mai avem un incalzitor de 150w iluminare 1flora glo t8 36w+1osram 965 t5 39w+1 osram fluora t8 36w, fiecare cu reflector de la jbl.
Nutrienti folosesc micro si macro, plus aditie de co2 din butelie de 500g reincarcabila.
Ca si fauna am neoni, razbora, xifo,moly.....etc.
Plantele va las sa le vedeti voi pentru ca nu le stiu denumirile la toate.....SORY dar asta e......promit sa invat!
Acum urmeaza poza!
Astept pareri,critici si sfaturi bineinteles!

Re: primul meu acvariu plantat!

Bine ai venit Marius!
   Ar fi aratat mai bine daca foloseai un fundal mai inchis la culoare. De ce nu pui mai multa apa?
   Combinatii de pesti incompatibili, si cam aglomerati!

Re: primul meu acvariu plantat!

Merci de sfat!....o sa schimb fundalul, iar apa a fost mai multa dar a scazut nivelul in 2 zile de la caldura neoanelor....chiar acum o sa inlocuiesc o treime din apa si rezolv problema cu nivelul!
Merci mult pentru sfaturi!......sunt binevenite oricand!

Re: primul meu acvariu plantat!

salut si bine ai venit!arata ok! :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

5

Re: primul meu acvariu plantat!

Salut Marius si bine ai venit.......acvariul tau arata frumos  :sok

Re: primul meu acvariu plantat!

salut si bine ai venit  frumos acvariul , cu putin ajutor din partea colegilor si cu putina indemanare de la tine poate fi si mai frumos
     Ape limpezi  :fok

Re: primul meu acvariu plantat!

Salut Marius si bine ai venit. In caz ca nu te-a convins Cristi (Ancistrus), iti mai zic si eu , fundalul strica frumusetea peisajului creat de tine iar legat de pesti, ai cam facut de-o ciorba acolo.

Re: primul meu acvariu plantat!

o ciorba cu de toate  lol

9 Editat de visiniu (2012-09-03 23:44)

Re: primul meu acvariu plantat!

crisstiano A scris:

o ciorba cu de toate  lol

Mie imi place inceputul lui si consider ca este normal sa facem greseli la inceput, greseli care se remediaza cu trecerea timpului si acumularea experientei.
@crisstiano... poti da cateva sfaturi concrete, ce anume si in ce fel trebuie schimbat? Exceptand ceea ce s-a spus deja...

Re: primul meu acvariu plantat!

Va multumesc pentru critici....si nu in ultimul rand pentru putinele aprecieri!.....cu apa am rezolvat-o,cu fundalul in curand....dar vreau sa-mi spuneti care pesti sunt incompatibili acolo in afara acelui scalar care il am de pui si nu pot renunta la el! ( a fost in alt acvariu desfintat acum )

Re: primul meu acvariu plantat!

Nu pot sa zic ca ai ceva gresit acolo.pentru inceput speciile se suporta bine.Si iti garantez ca nu e chiar "o ciorba cu de toate". :apl  :apl  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

12

Re: primul meu acvariu plantat!

mariustancu A scris:

Ca si fauna am neoni, razbora, xifo,moly.....etc.

   Neonii, rasborele si scalarii sunt pesti de apa moale, chiar usor acida, pe cand viviparii au nevoie de un adaos de sare in apa, fiind pesti de apa usor salmastra, si putin mai dura.
   "Etc" ala care l-ai bagat la final, nu stiu ce pesti reprezinta big_smile

Re: primul meu acvariu plantat!

o sa mut vivipari!.......si cei care dau aprecieri precum ,,o ciorba cu de toate" sunt rugati sa si specifice de ce au ajuns la aceasta parere!....e usor sa arunci cu vorbe, fara sa le justifici!......Va multumesc

14

Re: primul meu acvariu plantat!

mie una imi place cum arata smile, in legatura cu fundalul ar trebui sa-l schimbi, la fel si pestii trebuie "aranjati" cum trebuie.
oricum bafta !