1

Subiect: Carasel auriu bolnav

Buna,
am doi carasei aurii de un an de zile, ii tin intr-un acvariu de 65 de l, cu doua filtre interne, schimbul de apa il fac cam la o sapt 30% din apa, folosesc conditoner de apa de la tetra, apa de la robinet, mancare special pt carasei de la tetra si saptamanal mazare fiarta si decorticata. De o saptamana unul din carasei ii bolnav sta doar pe fundul apei cu burta in sus sau pe o parte, nu manaca de 5 zile, am incerat sa ii dau mazare dar o scuipa afara. mai are pe cap niste umflaturi ca niste pernite mici de aer unele ii ies in relief ca o tumora.
Va rog ajutati-ma.

2

Re: Carasel auriu bolnav

pozele

3 Editat de maria17 (2012-09-03 01:26)

Re: Carasel auriu bolnav

poza 2

4

Re: Carasel auriu bolnav

poza 3

5

Re: Carasel auriu bolnav

Ai mesaj privat smile

6

Re: Carasel auriu bolnav

nu mai sta pe pate sau intr-o parte acum sta normal dar doar pe fundul acvariului si se misca f putin, nu manca de o sapt nimic, am incercat sa ii mai dau granule inmuite si mazare dar le scuipa afara.
AJUTOR!!!!!!

7

Re: Carasel auriu bolnav

Ai in mod clar o problema cu apa,fa schimburi de apa de 30 litri zilnic,sau macar la 2 zile,pana nu faci asta n-o sa-i fie mai bine:) Daca ai cumva acvariul deciclat va trebui sa faci schimburi de apa zilnice/la 2 zile timp de 3 saptamani,ca sa nu moara.Simptomele pestelui tau sunt de otravire,ori cu amoniac ori cu nitriti,substante prezente intr-un acvariu deciclat in primele 2 sapt jumate,daca nu faci niste teste de apa sa eliminam suspiciunea asta,macar schimba apa cum ti-am zis...

8

Re: Carasel auriu bolnav

Am schimbat apa intr-o saptamana de 3 ori si am schimbat-o cam in proportie de 50% de fiecare data, in acvariu tin pestii de aproape un an nu inteleg de ce acum acesta modificare, oare cat mai rezista fara mancare caraselul?

9

Re: Carasel auriu bolnav

Si oare bubele de pe cap sa fie la fel din cauza otravirii?

10 Editat de ncris25 (2012-09-05 17:16)

Re: Carasel auriu bolnav

Multe boli se datoreaza calitatii proaste a apei.Pestii pot sa reziste un timp cu asemenea conditii,si la un moment dat sa clacheze,prin diverse boli.Poate ti s-a deciclat acvariul de curand,si de asta abea acum ai probleme.E bine ca ai facut schimburile de apa,continua cu ele macar pana i se imbunatateste starea.Ca sa intelegi eu sunt cam in a 3 saptamana de ciclare,mi s-a deciclat acvariul dupa un tratament (majoritatea medicamentelor pentru pesti decicleaza acvariul),am un singur caras in 100 de litri si tot am facut schimburi foarte dese,pt ca am testat apa si erau valori mari de amoniac/nitriti,inca mai am nitriti cam mari,si singura metoda sa nu ii faci rau pestelui prin apa aceea toxica e sa faci schimburi de apa pana se cicleaza apa si o sa ai amoniac si nitriti 0.La tine daca s-a deciclat si ai si 2 carasi in 65 de litri,e si mai grav,pentru ca ei produc si mai multa mizerie.Ei pot sa reziste destul de mult fara mancare,asa ca deocamdata asta nu e o prioritate,doar ca e grav atunci cand carasii refuza mancarea,ei fiind de fel printre cei mai gurmanzi,daca nu chiar cei mai gurmanzi pesti de acvariu smile
Si pentru cel bolnav dar si pentru cel care ziceai ca mai pluteste uneori(asta e debutul unei boli incurabile la carasi,se numeste swim bladder disease),fa cum ti-am zis,lasa-i o zi pe saptamana fara mancare,si dupa aceasta zi mai fa macar o zi pe saptamana in care sa ii hranesti doar cu legume,mazare /fasole verde pastai fiarta.Ajuta sa previi multe potentiale probleme.Si mancare putin si des,una din cele mai mari greseli e sa ii dai mult de mancare.

Daca intradevar ai acvariul deciclat,ajuta si sarea neiodata,adica ajuta pestele sa nu se intoxice de la nitriti,baga in acvariu 5 lingurite de sare NEIODATA atentie,este foarte important sa fie neiodata.Dizolvi sarea in putina apa de acvariu intr-un recipient,si apoi o torni in acvariu.Daca pui direct,iti afecteaza pestii.Apoi,la fiecare schimb de apa,refaci concentratia de sare ,o lingurita (5 grame) la 10 litri,de exemplu cand faci un schimb de 50% adica aprox 30 litri in cazul tau,adaugi in acei 30 de litri 3 lingurite de sare.

Vreo imbunatatire la cel bolnav pana acum?

11

Re: Carasel auriu bolnav

nici o imbunatatire din pacate sad , o sa incerc sa schimb apa mai des, sper sa isi revina cat mai repede