1 Editat de juulic (2012-09-03 21:23)

Subiect: M-am pricopsit cu alge

Buna ziua tuturor.
De ceva timp,au aparut in acvariu ceva alge care cresc preponderent pe substrat,dar putin si pe geam si buturugi.Asa cum se vede in imagine nu au mai mult de 10mm,sunt verzi,cap usor filamentos.Daca imi puteti macar sa imi spune-ti ce natie sunt,am sa caut posibilitati de a scapa de ele.
Mentionez,ca acvariul cu pricina are 25 l net,lumina este data de un bec economic philips 865 23w 6500k,4+4 ore/zi,CO2-o bula/secunda.

2

Re: M-am pricopsit cu alge

inca o imagine,in caz ca nu se intelege

3

Re: M-am pricopsit cu alge

Asta cu siguranta te va ajuta:

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … spre-alge/

4

Re: M-am pricopsit cu alge

Multumesc pentru link,l-am bagat la "favorite",nu se stie niciodata.Dar poate sunt eu chior,insa nu vad ceea ce am eu in acvariu,firicelele nu cresc aproape unul de celelalt,nu depasesc 10mm,desi pe unele nu le-am curatat intentionat sa vad cat cresc.sunt subtiri pana la partea de sus unde sunt usor filamentoase.

Re: M-am pricopsit cu alge

Astea sunt hidre nu alge!

Re: M-am pricopsit cu alge

Exact,se vede capatul lor ca au filamente wink hidre sunt 100% wink

7

Re: M-am pricopsit cu alge

Nu incerca sa le scoti ca rupandu-le se inmultesc mai repede decat au facut-o deja.

Daca n-ai creveti in acvariu se rezolva cu medicament pentru paraziti intestinali. Cauta la farmacia veterinara.

Utricularia prezinta o problema hidrelor deoarece le creeaza competite la hrana. Molly nu mananca hidrele nici hamesiti, la mine cel putin n-au vrut.

Daca nu ai pesti sau alte vietuitoare, orice produs pe baza de cupru iarasi e eficace impotriva lor.

Eu zic ca natural poti scapa cu utricularia. N-am facut nimic special impotriva lor si la un moment dat le aveam in toate acvariile in care utricularia nu era prezenta smile

8

Re: M-am pricopsit cu alge

Utricularia fiind cunoscuta ca si planta carnivora.  smile

9 Editat de juulic (2012-09-04 02:53)

Re: M-am pricopsit cu alge

Va multumesc frumos pentru lamurire.
Acum dupa ce am cautat ceva solutii pentru a scapa de intrus,am gasit doua medicamente care,se pare,unii le-au folosit cu succes fara a avea decese in randul crevetilor.Este vorba despre Rombendazol F si  Fenbendazole(care din pacate vad ca nu se gaseste pe la noi).
Ati folosit asa ceva intr-un acvariu cu creveti?
Si utricularia asta o gasesc in magazine de specialitate?
Multumesc inca odata

10

Re: M-am pricopsit cu alge

Utricularia pot sa-ti dau eu un fir-doua. Eu am luat-o din Hornbach anul trecut prin iarna, de atunci n-am mai vazut-o la ei. E planta de suprafata. Cam toate din familia ei sunt asa cu cateva exceptii cum este Graminifolia ce se foloseste ca si gazon, si aia o raritate pe la noi smile

11

Re: M-am pricopsit cu alge

O alta solutie,mai "safe" pentru pesti ca sa zicem asa,am vazut ca se recomanda
peroxid de hidrogen(concentratie 3%,adica apa oxigenata) 2ml la 3L de apa,sau pentru cei mai rabdatori cu seringa injectarea directa  :smoke .Asa ceva ati folosit?

Re: M-am pricopsit cu alge

Salutare.Ce fertilizant folosesti?  Cumva pps-pro si trace mix?

13

Re: M-am pricopsit cu alge

Ce legatura au fertilizantii cu prezenta unui nevertebrat in apa?

14

Re: M-am pricopsit cu alge

Nu stiu daca ar avea sau nu legatura cu fertilizantii dar oricum nu adaug nimic,doar aditia de CO2.

15 Editat de Technics (2012-09-04 23:17)

Re: M-am pricopsit cu alge

Nu are nici o legatura cu fertilizantii, colegul probabil, adica sper ca se referea la altceva.

16

Re: M-am pricopsit cu alge

Asa cum am scris si la jurnal,dupa ceva seringi cu apa oxigenata usor usor pare ca se retrag Hydrele,sper sa dispara de tot si forever.Mai revin atunci cand sunt sigur ca acestea nu mai apar.