1 Editat de costyy_78 (2012-09-05 15:11)

Subiect: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

cumpar neoni rosii.

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

:fok

3

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

modifica si tu titlul threadului, pret de o secunda am avut impresia ca e vorba de un peste nou smile

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

xr1140 A scris:

modifica si tu titlul threadului, pret de o secunda am avut impresia ca e vorba de un peste nou smile

ok?

5

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

ok, numele corect este Paracheirodon axelrodi, Cheirodon axelrodi este synonym  si spre deosebire de alte contexte, in cazul de fata cele 2 denumiri nu sunt interschimbabile.

scuze de intervantie, considera free up

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

ok. deci tu spui ca sunt simonime dar nu le pot folosi in contextul asta ...ok..        poti sa-mi spui si de ce ? ca sa nu raman prost .

7 Editat de xr1140 (2012-09-05 18:07)

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

nu spun eu, ci unii mai destepti ca mine

http://en.wikipedia.org/wiki/Synonym_(taxonomy)


ca sa nu avem surprize o sa pun mai jos citatul cu pricina:

Unlike synonyms in other contexts, in taxonomy a synonym is not interchangeable with the name that it is a synonym of.  In taxonomy synonyms are not equals, but have a different status.


P.S.
observ din reply-urile tale ca te-am calcat pe bataturi, nu asta intentionam, imi cer scuze pt interventie.

8 Editat de costyy_78 (2012-09-05 18:07)

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

ok. fie cum spui tu ,  am deschis acest topic din cu totul alte motive, nu sa ma contrazic despre denumirea stintifica a neonului rosu .personal stiam ca initial s-a numit Cheirodon axelrodi dupa care a fost redenumit Paracheirodon axelrodi

http://tropicalfishguru.info/cheirodon- … inal-tetra

http://www.fishwise.co.za/Default.aspx? … n_axelrodi


bafta ! :fok

9 Editat de xr1140 (2012-09-05 18:25)

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

personal stiam ca initial s-a numit Cheirodon axelrodi dupa care a fost redenumit Paracheirodon axelrodi

exact asta am zis si eu, initial se chema Cheirodon axelrodi intre timp a fost inlocuit cu Paracheirodon axelrodi, pentru o clasificare corecta.


in orice caz, sa speram ca nu am irosit spatiu (si nervi tai) degeaba si pe viitor se vor gasi oameni care sa invete ceva din discutia noatra smile

10

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

:fok

11

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

:fok

12

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

Salutare,

Ma intereseaza si pe mine Neoni Rosii, daca primesti ceva oferte. da-mi si mie de veste de rog costyy_78 (ma intereseaza in jur de 10 bucati).

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

13

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

me_gaton A scris:

Salutare,

Ma intereseaza si pe mine Neoni Rosii, daca primesti ceva oferte. da-mi si mie de veste de rog costyy_78 (ma intereseaza in jur de 10 bucati).


ok

14

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

:fok

15

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

:fok

16

Re: Cheirodon axelrodi ( neoni rosii )

se poate inchide .
multumesc !