1

Subiect: substrat

sal...
astazi mi-am propus sa-mi schimb substratul si am mers la petshop si mi-am luat doua pungi, una de pamant se numeste jbl aquabasic plus si una jbl manado tot un fel de substrat. cum aia de la petshop nu m-au lamurit va intreb pe voi cu sa procedez, pt ca precedentul substrat a fost un dezastru. cam care ar fi pasii, sa pun pamantul iar peste celalat substrat care sant sub forma de granule sau trebuie si pietris deasupra ca sa nu murdareasca apa

2

Re: substrat

haideti va rog cu raspunsurile ca stau cu acvariul in stand by in mijlocul camerei :smoke

3

Re: substrat

Salut, da,primul se pune aquabasic 2-3 cm si peste el manado 5-6 cm. Asa e in schema lor,dar daca e sa-mi spun parerea personala eu prefer fara acel pamant cum ii spui tu, acela e bun doar in cazul in care tii plante de genul celor care se hranesc mai mult prin radacini gen echinodorus dar daca vei incerca sa muti o planta iti va tulbura apa foarte tare.

4

Re: substrat

ok, si trebuie inainte sa le clatescu sau pun direct in acvariu, am pus intr-un pahar asa de proba si ii destul de tulbure apa.

5

Re: substrat

Clatesti doar manado in multe ape, si daca se poate trebuie chiar lasat intr-un vas cu apa cateva zile sa absoarba bine apa timp in care il mai clatesti zilnic de cateva ori.

6

Re: substrat

ok, atunci pun sau nu si pamantul sau doar manado ca vreau sa ma apuc de treaba, spune-mi cum il ai tu

7

Re: substrat

Eu ti-am spus avantaje,dezavantaje,tu alegi cum faci . eu nu am acel pamant.

8

Re: substrat

am pus manado la clatit pana maine seara dupa care o sa-l pun an acvariu, mai astept si alte pareri despre substrat si nu numai, orice sfat legat de amenajarea acvariului

Re: substrat

Eu am spalat manado in peste 10 ape, ce plutea am dat de-o parte, problema lui este ca e foarte usor si asa cum a spus si Adrian trebuie lasat o perioada in  in galeti cu apa, in felul asta absoarbe apa (este poros ) si se mai ingreuneaza un pic. Despre substratul fertilizant aquabasic ce stiu este ca se pune jos, manado deasupra, dar eu nu folosesc asa ca prea multe nu stiu despre el.

10

Re: substrat

Orice sfat legat de amenajarea acvariului gasesti daca citesti articolele acestui forum. Nimeni nu are o obligatie sa sfatuiasca pe nimeni. Daca esti pasionat de subiect, te documentezi singur si consulti forumul ca sa obtii ajutor in luarea unei decizii.

Sper ca sfatul meu ti-a fost de ajutor.

11 Editat de LaMishto (2012-09-06 00:56)

Re: substrat

danielt A scris:

Orice sfat legat de amenajarea acvariului gasesti daca citesti articolele acestui forum. Nimeni nu are o obligatie sa sfatuiasca pe nimeni. Daca esti pasionat de subiect, te documentezi singur si consulti forumul ca sa obtii ajutor in luarea unei decizii.

Sper ca sfatul meu ti-a fost de ajutor.

dar nu te-am intrebat pe tine personal, sau n-ai loc de topicul meu? pe langa acele articole de care spui tu vreau sa stiu si parerea celorlalti, asa ca te rog nu mai posta pe acest topic decat daca ai si tu un pont de dat.
m-ar interesa care este mancarea preferata a crevetilor si plantelor, ms smile
ps: acum am facut acvariul apa inca ii un pic tulbure insa sper ca se aseze, plus ce mai strange filtrul, peste 2 zile cand o sa bag pestii sper sa fie ok smile

12

Re: substrat

danielt nu a postat degeaba ceea ce a postat, chiar daca nu a spus-o pe tonul cel mai diplomatic cu putinta. Incearca sa citesti cat mai mult posibil. In acest fel vei vedea cu ce probleme s-au confruntat colegii nostrii aflati la inceput de drum si vei sti sa eviti greselile facute de ei. Daca faceai asta, ai fi vazut ce se intampla cu pestii introdusi in acvariu dupa 2 zile, asa cum ai de gand sa faci tu.
Tot prin documentare, vei afla si ce fel de "mancare" au nevoie plantele... la fel si in cazul crevetilor.
Iti doresc succes cu acvariul... dar daca totusi, dupa ce ai cautat si ai citit ceea ce te intereseaza, ai nevoie de un sfat... te asteptam si te ajutam cu mare placere (nimeni nu s-a nascut invatat).

P.S.: Iti dau un pont: Acest forum trebuie sa fie pentru tine ca un grup de prieteni, care se ajuta la nevoie.  wink