1

Subiect: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

Buna ,numele meu e radu si am un acvariu de 60 litri aquaatlantis si de ceva zile am schimbat filtru. Aveam un filtru Biobox1 iar acum l-am schimbat intr-un fluval 203 .
Ca si medii de filtrare am ales Matrix .
Azo dimineata am gasit un SAE mort si un peste (i-am uitat denumirea pe moment) lafel a murit.
Bazinul era plin de moly si platy +maternitate ... I-am mutat pe toti intrun alt acvariu pentru ca am vorbit cu cunoscuti care zic ma s-a deciclat . Va implor sa imi ziceeti cum sa il ciclez inapoi. (in flitru extern am cantiate de matrix cat pt aproximativ 450l)
VA ROG SA IMI RASPUNDETI REPEDE CA PESTI NU STAU BINE IN CELALAT ACVARIU
MULTUMESC TUTUROR!!!!!!!!!!

  • :scry

2

Re: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

Filtrul vechi trebuie sa mearga in parallel cu cel nou pana acesta se colonizeaza cu bacterii.
exista filter start culture de bacterii care grabesc colonizarea
pana atunci schimburi mici si dese de apa

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

3

Re: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

multumesc de acest sfat

Re: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

incearca si cu Bactozyne de la JBL

5

Re: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

Am rugamintea (de ce o fi nevoie?), sa-ti completezi in mod serios, datele personale!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

Cred ca aici se opreste contributia colegului la acest forum  lol . A avut nevoie de ajutor "disperat", a aflat raspunsul si doamne ajuta! Pana la urmatoarea criza, iti uram numai bine dl bubububu de unde vrei!

7

Re: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

Maaaai nu fiti rai cu omul big_smile , a fost disperat. Lasa ca vine inapoi, se prezinta frumos si mai invata niste lucruri. Si noi am fost pusi candva in asfel de situatii dar am uitat probabil.Maistrul tinde sa uite ca si el a fost invatacel candva.E firesc, dar lasat-il sa-si revina si pe urma il luam de urechi. :noroc

Who do you think you are?

Re: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

Romeo_S A scris:

Maaaai nu fiti rai cu omul big_smile , a fost disperat. Lasa ca vine inapoi, se prezinta frumos si mai invata niste lucruri. Si noi am fost pusi candva in asfel de situatii dar am uitat probabil.Maistrul tinde sa uite ca si el a fost invatacel candva.E firesc, dar lasat-il sa-si revina si pe urma il luam de urechi. :noroc

   Nu este vorba de prezentare, este vorba de ce nume si locatie si-a trecut la profil!

9

Re: Ajutor disperat!!!!!!!!!!!!!

Stiu-stiu,de aceea am spus ca il luam de urechi cand mai apare lol

Who do you think you are?