1 Editat de Dreamer (2012-09-18 11:32)

Subiect: Va salut cu respect!

Salutare tuturor,

Numele meu este Viorel, locuiesc in Bucuresti si am achizitionat de curand pentru a reinvia o pasiune mai veche, un

Set complet acvariu Aquapro80
-dimensiuni : 80x35x45
-grosime geam 6 mm, termostat Jager 50W
-acoperire si iluminare 2x18W
-filtru intern Eheim Aquaball 2208
-pachet Tetra start
-substrat pietris 2-4 mm

Deocamdata ma confrunt cu o prima problema…sunt sigur ca vor mai urma si altele  smile
Nu am gasit pe nimeni care sa ma ajute sa tai o “bucatica” de roca/lava vulcanica cu dimensiuni aproximative 50x25x35 cm
Va cer ajutorul si va multumesc cu anticipatie.
Sa auzim numai de bine!

Re: Va salut cu respect!

Bine ai venit Viorel

Re: Va salut cu respect!

Salut si bine ai venit !
Flex mare cu disc diamantat, poate ai vreo echipa de muncitori prin zona...

4

Re: Va salut cu respect!

Multumesc pentru primire si ajutor!
Solutia am gasit-o cu un ciocan rotopercutor.
Ramane de vazut in continuare ce voi face...
Cand termin pun si poze (daca va iesi frumos...)

5

Re: Va salut cu respect!

Am ajuns in faza in care trebuie sa ma ocup de plante.
Imi doresc sa realizez gazon in partea din fata a acvariului si pe stanci. Poate si reusesc...
Daca gasesc pe forum la cineva din Bucuresti , voi cumpara cat de curand niste puiuti de scalari.
Numai bine tuturor!

6 Editat de Dreamer (2013-03-15 16:32)

Re: Va salut cu respect!

.

7

Re: Va salut cu respect!

Bine ai venit! Cam multa roca intr-un acvariu atit de mic. In primul rind, trebuie sa verifici daca aceasta roca vulcanica nu are continut de calcar. In al doilea rind, pentru scalari iti trebuie mai curind lemne, decit roci, sunt pesti sud-americani (Amazon si afluenti), unde lemnul (crengi, trunchiuri) predomina.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Va salut cu respect!

Multumesc Domnului Baracuda pentru sugestii si cu cateva sunt de acord.
Mai putin cu cea referitoare la "cam multa roca...""
Nu doresc sa polemizez, insa cred ca aici lucrurile sunt discutabile.
Oricum multumesc pentru incurajare... smile
Am verificat roca vulcanica si nu are continut de calcar, iar ca sursa de inspiratie...ca un incepator ce sunt, m-am folosit de un aquascape realizat de cineva mai priceput decat mine.


"Planted Tanks #2 – Mystique
Posted by Aquascapers on July 5, 2012
Today’s feature aquascape is a concave iwagumi mountain style. This lovely aquascape by Hector Baca won an honorable mention in AGA aquacaping contest in 2011. The use of lava rocks in this layout contrasts with the choice of small plants and mosses to create a stunning visual effect. The careful arrangement of lava rocks creates a sense of scale and perspective in this layout.
Aquascape Details
•    Tank size: 45 x 29 x 31 cm
•    Volume: 40 L (11 Gallons)
•    Background: White
•    Lighting: 2 x 36 W, 10.000 K
•    Filtration: Boyu 105
•    Substrate: ADA Aquasoil Amazonia, Lava rocks
•    Fertilization: Fluorish (Excel, NPK, Iron), pressurized CO2 – 2 bps
•    Plants: Utricularia Graminifolia, Vesicularia Ferriei, Hemianthus Callitrichoides, Riccardia Chamedryfolia, Fissidens sp. Taxiphyllum sp.

9

Re: Va salut cu respect!

Iwagumi n-are legatura cu biotopul Amazonian despre care vorbeste Baracuda, cred ca la asta se refera smile

Iwagumi este un aranjament din categoria bonsaiului. Minimizarea unui peisaj natural la scala unui bazin. Nu incearca sa reproduca o bucatica din mediul natural, cu tot cu parametrii apei, vietuitoare, plante si hardscape.

10

Re: Va salut cu respect!

danielt A scris:

Iwagumi n-are legatura cu biotopul Amazonian despre care vorbeste Baracuda, cred ca la asta se refera smile

   Nu cred ca Baracuda s-a referit la biotop, ci la un acvariu aranjat cat de cat "echilibrat"... macar vizual.

danielt A scris:

Iwagumi este un aranjament din categoria bonsaiului. Minimizarea unui peisaj natural la scala unui bazin. Nu incearca sa reproduca o bucatica din mediul natural, cu tot cu parametrii apei, vietuitoare, plante si hardscape.

   Iwagumi nu inseamna peisaje in miniatura, ci presupune un anumit aranjament de roci/pietre in acvariu, cu o anumita insemnatate... asta din cate stiu eu smile

PS: Sunt prea multe pietre in acvariul lui @Dreamer (unele cam mari), si aranjate cam fara sens, pentru un Iwagumi !

11

Re: Va salut cu respect!

Asta este una din situatiile in care imi pare rau ca intervin intr-un subiect. La remarcile cuiva, cel vizat are tot dreptul sa riposteze si sa nu fie de acord cu remarcile respective, cu o conditie: sa aiba experienta si sa citeasca cu atentie remarcile care i-au fost adresate.
   Eu ma refeream la dimensiunea rocilor in raport cu cea a acvariului si la faptul ca, asa cum a declarat posesorul acvariului, intentioneaza sa-l populeze cu scalari. Acestor pesti nu li se potriveste un decor predominant format din roci si mai ales roci care prin dimensiune le rapesc mult spatiu disponibil pentru inot.
   Despre anumite aquascape-uri pe care le vedem cine stie unde si pe care le admiram, este de discutat in ce masura le putem reproduce, armoniza cu propriul acvariu si mai ales respecta principiile valorice si de corectitudine, care au stat la baza realizarii lor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Va salut cu respect!

Constat ca nu aciditatea sau duritatea rocilor dauneaza acvariului meu...
Nu mi-am propus sa particip la concurs cu el.
Mie imi place si atat conteaza.
Imi cer scuze ca mi-am permis sa postez si chiar sa am opinii deranjante.
Inchei subiectul (se poate si sterge ce am scris pana acum) citand pe cineva care pare ca stie de ce semneaza asa...

Cine nu aude, nu vede si tace, traieste 1000 de ani în pace!

13

Re: Va salut cu respect!

Dreamer A scris:

Constat ca nu aciditatea sau duritatea rocilor dauneaza acvariului meu...
Nu mi-am propus sa particip la concurs cu el.
Mie imi place si atat conteaza.
Imi cer scuze ca mi-am permis sa postez si chiar sa am opinii deranjante.
Inchei subiectul (se poate si sterge ce am scris pana acum) citand pe cineva care pare ca stie de ce semneaza asa...

Cine nu aude, nu vede si tace, traieste 1000 de ani în pace!

Exista un proverb: "unde dai si unde crapa". Daca mai adaugam si o sensibilitate exacerbata, avem imaginea completa a unui personaj corigent la capitolul socializare si in schimb campion la capitolul orgoliu. Colegule, suntem pe un forum de acvaristica, unde nu ajunge "Mie imi place si atat conteaza", asta isi are locul (poate) pe un forum de peisagistica si decoratiuni interioare! Daca tie iti place acvariul propriu, trebuia sa mentionezi explicit si sa atragi atentia ca nu admiti observatii. Mult succes, daca mentii un ton civilizat, promit sa nu te mai deranjez!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Va salut cu respect!

Multumesc pentru ajutorul plin de sarcasm.
S-ar cuveni o replica si un proverb, dar am sa fiu civilizat.
Numai de bine!

15

Re: Va salut cu respect!

Salutare, Viorel... ce as face eu: in primul rand, as inlocui fundalul acela cu un autocolant negru. In ceea ce priveste rocile, am inteles punctul tau de vedere... dar ar fi ideal daca ai reusi sa le mai "scurtezi" macar cu 5 cm smile iar in spatele lor as adauga plante inalte. In fata lor, chiar la baza, cateva tufe de blyxa ar arata intr-un mare fel.  wink Toate astea in prima faza.
Pe langa asta, asa cum ti-am spus, va trebui sa suplimentezi iluminarea si sa incepi sa adaugi fertilizanti.
Succes cu proiectul tau !