1

Subiect: Oxigenarea apei

Salut! :sok

Am achizitionat un filtru intern, ieftin (provizoriu..sper), care atat functie de reciclare a apei prin spray-bar cat si optiune de a baga aer.

Am citit cateva ceva pe net si sunt nelamurit.

1.Daca filtru este pe modul de reciclare prin acel spray-bar de la suprafata, apa se oxigeneaza?Sau doar se recicleaza/curata prin buretele filtrului?
2.Pe modul de bagare aer, apa se oxigeneaza cand acesta baga aer si creeaza mici curenti la suprafata apei sau trebuie sa pulverizez bule fine in interiorul acvariului, curentii la suprafata fiind aproape inexistenti?

PS: Acvariu 52L (42L apa)
5molly,4guppy,3xifo,3zebre
fara plante naturale


PS`: Poza atasata este in modul-AER, este pozitionat corect?

Multumesc anticipat! :acv

There is no such thing as too much equipment.

Re: Oxigenarea apei

este suficient sa formezi curenti la suprafata apei ( sa valuresti apa)  si se oxigeneaza foarte bine .

Re: Oxigenarea apei

Este suficienta si valurirea,sau poti pune spary-barul cu gaurile in sus la 2 cm de luciul apei,astfel incat sa aiba loc acel schimb de gaze.

The real thing is never what you think it will be...

4

Re: Oxigenarea apei

Asa am facut, am pus spraybar-ul la vreo 4-5 cm de luciul apei.Tare imi e teama ca am filtru mic pentru acvariu meu.

Multumesc de raspunsuri!

There is no such thing as too much equipment.

Re: Oxigenarea apei

Ce debit are filtrul?

The real thing is never what you think it will be...

6 Editat de daddydox (2012-09-14 02:04)

Re: Oxigenarea apei

Din cate am vazut pe site, are debit de 250l/h, desi eu nu cred, ca e cam micut...

Llinku filtrului mai jos: :bf

http://en.leecom.cn/products_detail/&productId=5f3e324a-5ce7-4d8c-8e6a-05767fd74d84&comp_stats=comp-FrontProducts_listByCongener01-1307958781914.html

There is no such thing as too much equipment.

Re: Oxigenarea apei

Eu zic ca-i bun chiar si daca are 200/h la 40 de litri ai tai.

The real thing is never what you think it will be...

8

Re: Oxigenarea apei

(nu am vrut sa fac subiect nou)

Am o intrebare... Atunci cand filtru este pe modul de bagat aer, atunci pestii par sa steam mai mult pe  suprafata, probabil incercand se raspire.Nu inteleg... Este mai benefic modul de filtrare cu spray-barul asezat la cativa cm de luciul apei? Se oxigeneaza apa mai mult? Ms

There is no such thing as too much equipment.

Re: Oxigenarea apei

Orice varianta este buna atata timp cat apa este usor agitata la suprafata.
   Daca pestii nu au aer, de vina poate fi amoniacul sau biofilmul care apare la suprafata apei, in unele acvarii.