Subiect: Buna va zic tuturor si va salut totodata

-ma numesc PETRE si sunt din Constanta detin un acvariu de 400 L vivipari si doresc in viitor sa ma dau pe ciclide

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Salut Petre si bine ai venit! Nu ar fi rau sa dai un edit la prezentarea ta si sa nu mai fi asa zgarcit cu detaliile si eventual niste poze nu ar strica. Deocamdata putem doar sa iti uram succes cu datul pe ciclide.

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

AM VRUT SA ADAUG NISTE POZE DAR NU AM REUSIT

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

sper ca va place ceea ce vedeti

5

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Nu mi-as dorii sa fiu peste in acvariul tau :stupid
Iti recomand sa citesti articolele de pe acest forum si cu siguranta vei afla foarte multe lucruri folositoare, pe care le poti aplica si la tine.
Iti urez sedere placuta si ape limpezi.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

salut si bine ai venit!ambiguu...viviparii sunt...printre altii care......
Nu,pentru inceput gandeste ca un acvariu de 400l doar cu 2 bolvani,castele si plante de plastica e....ca un Hammer cu care cari cartofii,
Daca ai icneput direct cu un bazin asa mare.....trebui sa te documentezi bine iinante...sa citesi si sa vezi ce poti face cu el.Pentru inceput si cel ami simplu uitete la muuuuuullllllte poze  care le gasesti aici....la tine momentan nui acvariu ce este un bazin cu multi pesti care nu prea au treaba intre ei.
rezolva cu nisipul( sa nu fie colora) ,plante naturale ,fara castele,fundal negru etc etc.
De aceea banuiesc ca nu a commentat nimeni post-ul ,pentru ca...nu stia de unde sa incepa.
bafta in continuare si spor la munca.
Ai 400l de apa...lasatii imaginatia sa faca un biotop ....bolo

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

ce trebuie sa fac ca acu schimb apa acu e limpede si in 2 saptamani incepe sa devina tulbure,am 2 filtre externe unul de 300L altul de 250L la un acvariu de 400 L atac din 2 parti ,la saptamana  eu spal filtrele

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

multi carasi in primul rand.ce numesti tu tulbureala este de fapt procesul de ciclare.iar tu tot timpul il stopezi.e ceva natural...lasal sa se faca.ideal era fara pesti inauntru...oricum ai foarte multi carasi

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

primul lucru :cisteste despre ciclare si alte articole care le gasesti pe site.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

zici ca trebe sa scap de castelul din plastic si cele 4 turnuri sau cum mama masii s-o numi ca le am de la tipu de la care am cumparat acvariul ,imi sugerati sa bag plante vii?pai caraii imi mananca  platele big_smile


dan.matei26 A scris:

salut si bine ai venit!ambiguu...viviparii sunt...printre altii care......
Nu,pentru inceput gandeste ca un acvariu de 400l doar cu 2 bolvani,castele si plante de plastica e....ca un Hammer cu care cari cartofii,
Daca ai icneput direct cu un bazin asa mare.....trebui sa te documentezi bine iinante...sa citesi si sa vezi ce poti face cu el.Pentru inceput si cel ami simplu uitete la muuuuuullllllte poze  care le gasesti aici....la tine momentan nui acvariu ce este un bazin cu multi pesti care nu prea au treaba intre ei.
rezolva cu nisipul( sa nu fie colora) ,plante naturale ,fara castele,fundal negru etc etc.
De aceea banuiesc ca nu a commentat nimeni post-ul ,pentru ca...nu stia de unde sa incepa.
bafta in continuare si spor la munca.
Ai 400l de apa...lasatii imaginatia sa faca un biotop ....bolo

11 Editat de MariusMinu (2012-09-16 21:55)

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Salut si bine ai venit !
La acvariu de 400 litri trebuie filtru serios, peste 1000 l/h.

Da. Scoate castelul. Exista aici pe forum cativa acvaristi care cresc plante in acvariul de carasi, poate iti vor da ei cateva ponturi, oricum este destul de greu din cauza apetitului acestor pesti  :crap

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

eu roicum nu am inteles...cum arata el actual ( ba cu carasi,ba gupy ba...nu stiu).ideea e ca ,trebuie lucrat la el.si dupa parerea mea...e bine sa o iei de la 0 cu acvariu.sa se cicleze el......sa vezi ce specii de pesti pui(sa te interesezi,sa citesti) etc etc.carasii nu mamanca plantele dar nici nui foarte usor sa stii sai tii in plantat.
parerea mea...incearca sa o iei putin de la 0, incepand cu ciclarea.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

13 Editat de florin51 (2012-09-16 21:59)

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

uau eu intai am citit si dupa acea mam uitat la pozele postate de tine, si sincer nici ciorba daca ai face nar avea niciun inteles.  ai acolo ceva ce nu cred ca am mai vazut vreodata gurami,scalari,rechin,carasi,xifo si etc toate aceste speci nu sunt deloc compatibile si parerea mea este sa citesti sa vizionezi cat mai multe posturi si sa te hotarasti ce anume pastrezi si ce nu.
uite un mic sfat eu daca asi fi in locul tau asi opri scalari. ape limpezi


si nu numi place ce vad dar sper din tot sufletul sa te fac ambitios si sa ma lasi  uimit de ce voi vedea data vitoare

14 Editat de tobytza300 (2012-09-16 22:07)

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

aha multumesc  pt sfaturile date Dan o sa vad ce pot face si cum sa scap de carasi insa aia albi nu a-si vrea sa-i dau restu  ii dau nu e bay  ,ma gandeam sa incep cu ciclide dar sa-l plantez ,am o vaza superba mare ma gandeam sa o bag in acvariu si cateva plante ,ce zici?


-n-as da carasi aia 2 albi,rechinii si scalarii rest  chiar nu ma intereseaza ,dar mi-as dori sa incep cu ciclide,ma bate gandul asta

15

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

vaza? alo citeste si tu niste posturi vizoalizeaza niste poze cu acvari vezi si tu cum sunt amenajate nu asa. big_smile

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

florin51 A scris:

vaza? alo citeste si tu niste posturi vizoalizeaza niste poze cu acvari vezi si tu cum sunt amenajate nu asa. big_smile


speciala pt acvarii din portelan

17

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

nu conteaza ce dumnezeu tu consideri acvariul tau living sau un colt de natura in livingul tau. un acvariu trebuie amenajat cat mai natural posibil nu impodobit ca un brad de craciun.

18

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Salut si bine ai venit, la asa volum de apa, cu putina rabdare poti avea un acvariu frumos.  Doar din sfaturile colegilor + citit cu atentie de la inceput, tot ce inseamna acvaristica.

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

19

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Bine ai venit smile

tobytza300 A scris:

ma gandeam sa incep cu ciclide dar sa-l plantez ,am o vaza superba mare ma gandeam sa o bag in acvariu si cateva plante ,ce zici?

   Vaza? Pe bune? Cred ca asta va fi topicul meu preferat lol

20

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Ancistrus A scris:

Bine ai venit smile

tobytza300 A scris:

ma gandeam sa incep cu ciclide dar sa-l plantez ,am o vaza superba mare ma gandeam sa o bag in acvariu si cateva plante ,ce zici?

   Vaza? Pe bune? Cred ca asta va fi topicul meu preferat lol

vezi exact ce spuneam si eu mai devreme. nu o loa an nume de rau dar asa poate te abitionezi si poate iesi ceva superb. mie unul numi place sai las pe incepatori so ia pe drumuri gresite si cred ca nici colegilor mei nu le place
(nui asa Ancistrus)