1 Editat de cristi_ionescu_79 (2012-09-17 12:26)

Subiect: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

Impreuna cu @victor z  vreau sa dau o comanda de pe acest site  la sfarsitul lui septembrie. Ideea e ca pentru a ne onora comanda, trebuie sa comandam in valoare de 300$. Inafara de noi doi mai e cineva interesat de ceva plante de pe acest site? Lista cu plantele disponibile prin august precum si preturile le gasiti in cele doua poze de mai jos. (evident, la pretul final se va adauga si un transport care se fa imparti frateste intre doritori). Nu este lista actualizata cu plantele disponibile azi (o mai bune idee va puteti face vizitind site-ul lor), dar este un punct bun de plecare ca sa va faceti o idee asupra ofertei dar si a preturilor practicate.
Cine e interesat, e rugat sa posteze aici.
Dat fiind ca incercam sa aducem (alte) plante in premiera in tara, rog frumos administratia forumului sa tolereze acest topic (pe dinafara total vis-a-vis de scopul sectiunii in care a fost postat)
Multumesc anticipat,
Cristi Ionescu

http://i47.tinypic.com/2n7166t.jpg
http://i49.tinypic.com/2qlfxwl.jpg

vand de toate pentru toti

2 Editat de cristi_ionescu_79 (2012-09-29 00:33)

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

Discutiile cu halitorii de orez se cam apropie de sfarit. Esentialul este in ultimul mail primit de la ei:

Shipping to your country is US$55. I've shipped plants before and usually it's no problem. If there are melted plants I can resend.

Deci trebe sa strangem o comanda de minim 300$ si sa impartim frateste transportul de 55$.
Propun sa scriem fiecare ce vrea si preturile aferente: (oferta de plante + preturile este cea din primul post)
- cristi_ionescu_79:  Bacopa sp 'Araguaia' (20$) + Lidernia sp from India (3 stems - 30 $). Total cristi_ionescu_79: 50$

vand de toate pentru toti

3

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

- Eu la fel, voi comanda urmatoarele:

1- Rotala macrandra "Pointed leaf"-3 fire- 20 $
2- Murdania red- 2 fire- 20 $
3- Hemigraphis sp- 2 fire- 20 $
4- Ammania sulawesi- 2 fire- 4o $

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

ultima strigare ...
la sfarsitul saptamanii se da comanda

vand de toate pentru toti

5

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

Limnophila sp. Belem: 20$, 3 stems
Polygonum sp. San Paulo: 10$, 1 stem
Hygrophila sp. from Pantanal: 20$, 2 stems
Rotala sp. Goias: 20$, 3 stems
Bacopa sp. Red: 20$, 3 stems
Plygonum sp. Kawagoeanum: 10$, 1 stem

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

halitorul de orez spune ca din lista dumneavoastra nu are urmatoarele plante:
Hygrophila sp. from Pantanal
Plygonum sp. Kawagoeanum

ce fac? le scot din lista si le comand pe restul?

vand de toate pentru toti

7

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

cristi_ionescu_79 A scris:

halitorul de orez spune ca din lista dumneavoastra nu are urmatoarele plante:
Hygrophila sp. from Pantanal
Plygonum sp. Kawagoeanum

ce fac? le scot din lista si le comand pe restul?

Desigur Dl. Cristi, este cea mai buna alegere! wink Va multumesc! Ca sa nu diminuam valoarea, optez pentru Bacopa sp. Araguaia (20$, 3 stems) si inca un Polygonum sp. San Paulo (10$, 1 stem)
   Comanda mea este acum:
Limnophila sp. Belem: 20$, 3 stems
Polygonum sp. San Paulo: 20$, 2 stems
Bacopa sp. Araguaia: 20$, 3 stems
Rotala sp. Goias: 20$, 3 stems
Bacopa sp. Red: 20$, 3 stems
   Total = 100$

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

- Nu-i nimic, reactualizam:
- 1.Limnophila sp. Belem- 3 fire-20 $
- 2.Bacopa colorata- 1 fir- 10 $
- 3.Lindernia sp. "India"- 1 fir- 10 $
- 4.Hemigraphis sp.- 1 fir- 10 $
- 5.Hydrotriche hotoniinflora- 3 fire- 20 $
- 6.Bacopa red- 3 fire- 20 $
- 7.Hygrophila Guineea- 1 fir- 20 $
- 8.Ranalisma rostrata- 3 fire- 20 $
- Total= 130 $

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

am mai cerut inca o data confirmarea ca toate plantele cerute sunt disponibile (atat ca specii cat si ca nur de fire solicitat), iar raspunsul e mai mult decat incurajator:

Hi, yes all is in stock. I will throw in a couple of new plants with the order. You can pay via PayPal using this email account. If you can execute payment soon then I can send out on Friday which is the best time to ship out.

mai trebe sa primesc banii de la doua persoane si maine sper sa dau comanda ...

vand de toate pentru toti

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

Astazi am dat comanda. Pentru cei 375$ cat a totalizat (320 plantele + 55 transportul) banca mi-a supt 1370 lei (cine nu ma crede, sa claxoneze si-i fac farward la factura de la PayPal). asta inseamna am platit la un curs al dolarului de 3.653 lei.
Vestea buna ca transportul se imparte la 7 si nu la 5 cum am anuntat initial, deci fiecare dintre cei care au participat la comanda trebuie sa puna 8$ la transport si nu 11$ cum era initial.
Deci ... toata lumea face calcule si afla cat trebuie sa mai primeasca de la mine, sau cat trebuie sa-mi mai dea ....
L-am rugat pe chinezoi sa ma tina la curent (cand pune coletul la posta sa ma anunte si sa-mi dea tracking number-ul ca sa urmarim si noi coletul prin lumea larga ..etc) ...deci succesuri la asteptat
PS: chinezul trimite coletul la Victor .. deci pe el trebuie sa-l sunati din 10 in 10 minute sa intrebati daca a ajuns ... si in ce stare ...

vand de toate pentru toti

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

cu respecte de la chinezoi:

Thanks. I'm going to Japan this Thursday so I will send out before I go.

vand de toate pentru toti

12

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

Din calculele mele, ar trebui sa mai contribui cu 8-10 ron. Calculul poate fi valabil pentru toti participantii la actiune. Rog si pe altii sa calculeze, sa ma verifice.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13 Editat de cristi_ionescu_79 (2012-10-25 14:15)

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

Your package sent to the post office today. You can track the parcel at www.hongkongpost.com/speedpost

EA 142 508 511 HK

Let me know when u get it. Thanks. I was a bit short on the purple bacopa so I gave extra stems on others plus 3 types of free plants.

Regards,
Michael

sa-l ia dracu de nemernic .... daca nu era bacopa araguaia nu comandam nici mort de la el .... l-am intrebat cate fire a trimis ....

vand de toate pentru toti

14 Editat de cristi_ionescu_79 (2012-11-06 13:42)

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

M-am plans la chinezoi de plantele primite si i-am cerut ori sa ne trimita altele mai inalte ori sa ne dea banii inapoi.
Iete ce raspunde:

Firstly, are the plants in good condition? Any plants melted?
Just try to grow them. Should be no problem as long as they have not melted in shipping. Besides, I keep most of my stem plants short in my tank for visual purposes. I've been shipping like this and no one has complained the plants cannot grow.
Regards,
Michael

Am trecut la artileria grea: i-am zis ca ma indoiesc ca asa trimite el plantele si altora, i-am aratat filmuletul cu deschiderea pachetului si i-am zis ca o sa deschid cate un topic si o sa postez filmuletul pe toate forumurile mari de acvaristica din lumea asta (ca la ailalta inca nu am acces) sa vad ce au de spus si altii .... poate chiar asa trimite el plantele, lumea civilizata nu se plange ... si ne-am trezit noi romanii mai cu mot.

Sa vadem ce raspunde .....

vand de toate pentru toti

15

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

Indiferent ce spune individul, ca justificare, un lucru este sigur: am fost obiectul batjocurii unui angajat, al unei firme care se doreste (poate chiar este) de renume. Nu stiu ce functie indeplineste "smecherul" acolo dar chiar daca ar fi patron, ar fi cu atit mai grav, terfeleste imaginea firmei, fie si in ochii unor oameni considerati din lumea a treia, adica din Romania.
   Nici daca ar fi avut dovada ca suntem copii de gradinita, habarnisti intr-ale acvaristicii, nu ar fi incasat 300$ pe niste virfuri de plante de 3-4 cm.
   Mi-a placut extrem sfatul (inca o dovada ca ne crede handicapati) sa facem bine si sa ne chinuim sa crestem embrionii de plante, pe care, prin marinimia lui, ni i-a trimis. Poate suntem supusi la un test si noi nu stim? Daca trecem testul si reusim sa crestem macar cu un centimetru rasadurile primite, precis ne introduce in "Guinness book of world records" si ne va trimite ca premiu, radacinile plantelor primite de noi acum. lol
   Pentru ca totul evolueaza, chiar si in sens negativ, data viitoare, daca va ma exista vreun "neinspirat" care sa faca comanda la aceasta firma, sa nu se mire, daca va primi seminte in locul plantelor comandate, cu titlu de binefacere, contra unei sume cu multe zerouri! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

mda ... gargara continua ... l-am intrebat ce se intampla cu planta aia de 4 cm daca o bag 2 cm in substrat si afara mai raman doua frunze .... raspunsul e mai jos:

The stems will grow with two leaves. Trust me. Why don't you just try it and you will see the plant grow. I don't know how other people send plants but I have been shipping out this way for several years. You can go ahead and put the video in the forums, I don't mind... This is just a very tiny part of my business which I don't care much for. The important factor is that you received 100% survival rate.

vand de toate pentru toti

17

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

cristi_ionescu_79 A scris:

mda ... gargara continua ... l-am intrebat ce se intampla cu planta aia de 4 cm daca o bag 2 cm in substrat si afara mai raman doua frunze .... raspunsul e mai jos:

The stems will grow with two leaves. Trust me. Why don't you just try it and you will see the plant grow. I don't know how other people send plants but I have been shipping out this way for several years. You can go ahead and put the video in the forums, I don't mind... This is just a very tiny part of my business which I don't care much for. The important factor is that you received 100% survival rate.

   Gura pacatosului (dobitocului), adevar graieste: "This is just a very tiny part of my business which I don't care much for". Precis are vreun stand (de care ii pasa mai mult), aici in Romania, in Europa sau Dragonul Rosu, unde vinde tenisi si dress-uri folosite! lol
   In ceea ce priveste, ce i se pare lui important, suna cam asa: ai comandat plante, orientindu-te dupa pozele de pe site-ul meu? Fii fericit ca nu le-ai primit sub forma de balegar, faptul ca nu seamana cu pozele, ai avut ghinion!
   Cireasa pe tort o pune in fraza: "You can go ahead and put the video in the forums, I don't mind" - halal conceptie despre cum se fac afacerile, culmea, din partea unuia, care traieste intr-o lume mai civilizata decit noi, cei care primim "ignore", daca ne declaram nemultumiti.
   Dl. Cristi, sugerati-i stimabilului, ca din partea mea: sa-si cumpere lumanari de banii primiti de la noi! lol Daca nu gaseste in Ping Pong (orasul sau de resedinta), ii trimit eu gratis, unele intregi de nunta/botez, nu chistoace de 3-4 cm, ca plantele furate de el, de prin acvariul vreunui conational! lol
   Eu totusi sper ca vom primi si restul din plantele comandata, dupa cum urmeaza: al doilea transport - inca 3-4 cm din tulpini; al treilea transport - radacinile. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18 Editat de cristi_ionescu_79 (2012-11-06 19:11)

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

E un penibil cu care eu unul nu-mi mai bat capul. Daca vrea cineva sa preia legatura ... e invitatul meu.

Cica: "asa le trimit la toata lumea de ani de zile si nu s-a plans nimeni" apoi "poti sa pui filmuletul ca nu-mi pasa .... chestia cu vandutul plantelor e un apendice la biznisu' meu ...."
Pai fratele meu ninja, cum vine asta? ori asa se vand plantele si eu o sa ma umplu de respect daca pun filmuletul ca o sa-mi sara toti in cap .... ori altora le trimit plante cum trebuie si de noi ti-ai cam batut joc ....

Las ca-l prind eu pe la mine prin cartier .....

vand de toate pentru toti

19

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

Doar pentru amuzament, am trmis si eu un mail, la onorabila firma:
"Thank you very much for the plants that you have sent in Romania, last week!
   I expect that you will send the rest of the plants' bodies: more 1-2 inches of stems and of course some roots!!!
   Have a nice day and take an advice: spend those 300$ for buying a manual "how to do business" no matter the country your clients belong to!"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: comanda plante de pe site-ul www.bubblesaquarium.com

S-a simtit jignit baietzasul si mi-a bagat pumnul in gura, mi-a raspuns:
"I don't appreciate your fuckin rude comments. The plants I sent you were all received in good condition. What else can you ask for. And why complain over the height of the stem plants. I'm not a plant supplier, I have the plants growing in my tanks in my shop which at times are kept short to be able to display more types for my customers. I try to ship out plants in the smallest box possible to avoid suspicion from customs therefore do short cuttings.

If you can't grow plants when they are short then perhaps learn how. NEWBIE!!! I certainly can grow them with two leaves sticking out and I do that all the time when reshaping the layout. As far as I'm concerned, I owe you some bacopa sp purple and I'll send them when I get more stock. As for the rest of the plants you received... they have not melted so plant them into the soil and stop crying about it.

Don't bother sending any more messages because I have blacklisted you on my email so don't waste your time."
   Concluzii:
   - recunoaste ca nu este comerciant de plante pentru acvaristica (de ce nu a facut declaratia asta, inainte de a accepta comanda noastra?)
   - dimensiunea plantelor trimise este atit de mica, pentru a incapea in colete mici, care sa nu trezeasca suspiciunile vamesilor (or exista antecedente personale, legate de expedierea unor colete cu continut ilegal?)
   - are mare grija de confortul meu personal, asa ca ma sfatuieste sa nu ma mai deranjez sa-i scriu (eu zic ca este vorba mai degraba despre confortul lui).
   Final: a fost o experienta din care, in afara pierderii unor sume de bani,  am avut de invatat ca "afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul"! lol Sa ne fie de bine, de la oameni ca asta, sa cumparam numai maieuri, chiloti, ciorapi si... orice altceva, ce se vinde prin tirgurile de profil Dragonul Rosu, Doraly, Europa. lol
   Din partea mea - subiect inchis!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!