1

Subiect: caras telescop cu un ochi umflat

Deci atatea probleme nici nu stiu ce sa mai fac.. ce fac gresit? Azi am observat ca un ochi este atat de umflat ca se misca usor in timp ce inoata  neutral si parca a aparut ceva maro pe suprafata ochiuliu.. poza inca nu am reusit sa fac. Fac eu ceva gresit?
acvariul meu are 54 l, am 1 caras telescop si unul mai micut, 1 cory si cativa melci. Schimbarea de apa o fac de 2 ori pe saptamana in jur de 15 l.
Multumesc si sper sa rezolv si problema asta..

2 Editat de ncris25 (2012-09-17 22:53)

Re: caras telescop cu un ochi umflat

Buna din nou,
Din nou,problema ta se datoreaza calitatii proaste a apei...Dupa cum mi-ai relatat acum aproximativ o saptamana,acvariul tau s-a deciclat,si acum este in perioada de ciclare,adica este foarte toxica pentru pestii tai,si mai ales ca tii 2 carasi in 54 de litri.Ti-am spus ce sa faci,schimburi de apa cat mai dese,si sare neiodata in acvariu,ajuta si pentru niveluri mari de nitriti (prezenti in apa in timpul ciclarii,cam dupa prima saptamana),-concentratia pentru asta este de 0.4 grame/litru ,adica 4 grame (o lingurita)/10 litri,adica aprox 16-20 grame la acvariul tau (desi teoretic este de 54 de litri,probabil ca in practica,intrucat nu este plin ochi si ai si substrat,are 40 si ceva)cat si pentru diverse boli ale pestelui(pentru asta concentratia e mai mare,sau poti sa ii faci bai scurte in alt recipient cu o concentratie mai mare).
Acum,ce ai tu acolo poate fi pop-eye,o infectie bacteriana ,si probabil vei fi nevoita sa cumperi un medicament special pentru aceasta problema.Pune intai cateva poze sa vad despre ce e vorba mai exact,poate este totusi altceva,de exemplu carasul meu black moore in prima luna dupa ce l-am cumparat avea constant ca o hemoragie in unul din ochi,care abea i-a trecut.Inlatura orice obiecte ascutite/pietre/etc din acvariu daca vrei sa cresti cu succes un astfel de carasel cu ochii proeminenti:)

3

Re: caras telescop cu un ochi umflat

OK. Mersi mult. Acum am facut schimb de apa de 15 litri si am adaugat o lingurita de sare cu putin varf. In ce recipient sa ii fac bai scurte? Nu am alt acvariu, desi ar fi indicat, dar chiar nu stiu de unde sa cumpar pentru ca la pet-shopuri si cele mici sunt in jur de 150-200 de lei si chiar nu merita. Eventual intr-un bol in care sa pun apa din acvariu la care sa mai adaug sare sau apa curata decantata?
In legatura cu pozele o sa postez in cateva minute dupa ce reusesc sa ii fac.

4

Re: caras telescop cu un ochi umflat

Si nu inteleg chestia cu calitatea proasta a apei? Ce se poate face in legatura cu asta?   mad

5 Editat de ncris25 (2012-09-19 01:21)

Re: caras telescop cu un ochi umflat

Sincer nu prea imi dau seama din poze,adica pare cat de cat ok.
Mai lasa-l cateva zile si vezi ce se intampla..in rest se comporta normal?
Prin calitatea proasta a apei ma refer ca :
1.acvariul tau nu mai este ciclat,si pana se va cicla,vei avea o apa toxica,pentru ca iti lipsesc bacteriile nitrificatoare din filtru ,substrat,etc .care sa iti descompuna direct in nitrati mizeria din acvariu(dejectiile pestilor,resturile de mancare),aceastea initial se descompun in amoniac,astfel o sa ai amoniac in primele 10 -15 zile de cand incepe ciclarea,o substanta foarte foarte toxica pentru peste,poate sa ii provoace numeroase boli si chiar moartea.Dupa aceste 15 zile,apar nitritii,amoniacul fiind descompus de catre bacterii in nitriti,ei fiind prezenti cam pana in ziua 25-27,nitritii sunt alta substanta foarte toxica pentru peste,cu aceleasi consecinte ca si amoniacul.In final,apar si nitratii,care nu sunt toxici atata timp cat nu depasesc anumite valori-cam 20 - 30 mg/litru.Nitratii ,in general,adica pe parcursul vietii acvariului,ii elimini cat sa nu fie daunatori la schimburile de apa.
2.Tu,avand 2 carasi in 50 de litri,ei fac foarte multa mizerie si astfel ai foarte probabil mereu valori mari la nitrati,chiar daca ai acvariul stabil,adica ciclat,nitrati care dupa cum am spus mai sus dauneaza de asemenea,rezultand in diferite boli.Daca nu adaugi locatari noi in acvariu si  alte chestii de genul,bolile de aici ti se trag,de la apa "proasta".Adica,dupa ce ti se cicleaza la loc acvariul,ori iti iei un acvariu mai mare,cam de 100 de litri,ori doneaza macar cory-ul ,ca 2 carasi in 50 de litri sunt cam la dublu decat ar trebui,iar cory ala strica si mai rau "ciorba".O alta modalitate sa mentii nitratii la un nivel decent,cu 2 carasi in 50 de litri este sa schimbi apa foarte des,de preferat cantitati pana in 40% o data,ca sa nu destabilizezi tot mereu.De exemplu,schimba 15 litri cum faci in prezent,dar de 3 ori pe saptamana smile Si ai foooarte mare grija cu cantitatea de mancare,de multe ori le dam pestilor sa manance mai mult decat trebuie,trebuie sa stii ca,carasii mananca cat le dai,si o sa ai mereu senzatia ca le este foame  big_smile

Referitor la baile scurte cu sare...din ce vad eu,pestele este destul de mic,nu?
Vad ca esti din Cluj,eu sunt din Bucuresti dar am vazut la magazine precum Hornbach acvarii micute ,pana in 10-15 litri,de plastic,ai putea sa folosesti asa ceva daca gasesti,si nici nu sunt scumpe,ci cam pana in 35 de lei.Poti sa folosesti cam orice recipient,doar sa nu fie extrem de mic,ca sa nu il incomodezi foarte tare.Poti sa incerci cu o oala mai mare  big_smile Orice ar fi,clateste bine bine cu apa de la robinet inainte,si sa nu iti dea prin cap sa speli cu vreun detergent.Dar,dupa cum am spus,hai sa mai asteptam 1zi -2,sa vedem cum se mai prezinta pestele,ideea e ca e bine sa eviti pe cat posibil medicamente si tratamente,pana nu esti sigura ce are smile Ideea e ca avand in vedere ca ai nitriti in momentul asta in apa,mai mult ca sigur asta e cauza..si e bine sa mai astepti putin