1 Editat de archangel22 (2013-04-08 01:12)

Subiect: South/North American Biotope

Va salut!

De vreo 3-4 zile am dat drumul unui nou setup, o incercare de biotop pentru o pereche se sajica si inca una de nu stiu ce (astept idei). Deocamdata nu este aranjat calumea deoarece unele crengi inca mai plutesc!

Specificatii:
- acvariul 80x35x40 (112 litri)
- lumina 2x18w T8 (osram 865+830)
- filtrare: eheim ecco pro 300+ surface skimmer jbl top clean 2+ un filtru de colt dennerle
- nisip fin
- pietre de rau
- crengi de salcie creata
- mopani
- 6 echinodorusi


Sunt deschis la orice observatie privind amenajarea lui si de ce nu legata de greselile facute!

Re: South/North American Biotope

poza

3

Re: South/North American Biotope

Abia astept sa vad sajica aia mari si ceva tanin in apa smile

Re: South/North American Biotope

salut archangel
la cum se vede si in poza crengile se vad necojite (poate ma insel) oricum trebuiesc decojite inainte de a fi introduse in acvariu,in rest arata bine acvariul succes.

5 Editat de archangel22 (2012-09-21 20:56)

Re: South/North American Biotope

Multumesc Alin!
Marius Andrei, sunt necojite crengile, am zis sa fie cat mai natural...daca afecteaza coaja cumva le voi decoji! Mai astept pareri despre chestia asta...

Re: South/North American Biotope

Nu ocupa cam mult spatiu cele doua filtre interne? De ce nu inlocuiesti unu din ele cu un extern?

Re: South/North American Biotope

am un extern dar deocamdata are niste probleme si astept sa imi vina niste piese pentru el....

8 Editat de archangel22 (2012-09-22 19:29)

Re: South/North American Biotope

astept idei,pareri legate si de cealalta pereche care as vrea sa fie in el....asa ca nu mai fiti calici, scrieti mai mult  :crap

Re: South/North American Biotope

sal!pai nu prea ai ce pareri sa astepti de la noi.se vede ca esti din "big leaugue".nisip fin,fundal alb,gust la amenajare.....eu unu nu as avea ce sa iti recomand....nu prea merge planta in el.nici moss sau ceva,...iar la pesti scalarii sau de ce 6-7 red melon sau tiger pigeon.....ar fii super..un contrast belea.in rest...felicitari si cam atat. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: South/North American Biotope

scoarta trebuie scoasa de pe crengi zic eu,dar si aiici e vb de gust.e posilbil sa iti faca "mucisorii" aia.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: South/North American Biotope

Un acvariu fain.
Piatra din stanga pusa peste acele lemne pare prea 'pusa cu mana' dar presupun ca este acolo doar sa tine lemnele si va ocupa alta pozitie pe viitor.

Re: South/North American Biotope

buna archangel
lemnul de salcie nu este chiar recomandat pentru acvaristica,acesta va trebui decojit si fiert in mai multe ape cu sare si fara sare,daca acesta nu sa imbibat complet cu apa poti sa il mai fierbi sa sa il lasi mai mult timp la imbibat in apa ,schimba apa des imediat ce aceasta a fost colorata de catre lemn acesta va asigura indepartarea taninului..
atentie lemnul natural scade ph-ul si duritatea apei in timp .O menteneanta cu solutii pentru stabilizatea ph-lui si teste de duritate.
Am si eu o vita de vie care nici acesta nu este chiar recomandat. inca sta la imbibat de 2 saptamani intr un acvariu mai mititel ...ce sa spun trebuie sa avem rabdare.

Re: South/North American Biotope

@ dan.matei26...multumesc pentru aprecieri...nici chiar din "big league" sunt alti colegi de pe forum cu acvarii si aparatura muuuuult peste mine..iar despre crengi...cu coaja pe ele mi se par mai naturale, nu ma deranjeaza cu nimic "mucii" pentru ca dispar dupa cateva zile...
@ ady vladutz...pietreele deocamdata sunt puse peste crengi sa le tina pana iau apa...
@ marius andrei...toate lemnele din acvariile mele inainte au fost fierte cu sare, mi-au mai spus si mie unii acvaristi batrani ca vita de vie nu ar fi buna in acvariu dar...pana nu probezi nu iti dai seama, nu am nicio problema...pesti imi depun, nu dau semne de boli sau alte chestii...poate cei ce au avut probleme cu vita de vie au nimerit vreo radacina tratata cu tot felul de substante!

Multumesc tuturor dar inca mai astept idei despre cealalta pereche!

14

Re: South/North American Biotope

marius andrei A scris:

atentie lemnul natural scade ph-ul si duritatea apei in timp .

   Care duritate o scade lemnul si cum? Si cum "in timp"? Saptamanal se fac schimburi de apa, 30-40%, conform carora se mai "echilibreaza" chimismul apei.

Re: South/North American Biotope

nu cred ca toti 'acvaristii' fac schimburi de apa saptamanale(sunt destul de multi care fac si schimburi lunare), eu fac la 3 zile 15% _20% in special pt. cine are si lemn natural in acvariu ,nu am inventat eu tratarea lemnului daca spui ca eu gresesc de ce nu ne explici tu mai bine.
adaug si articolul original
http://www.caudata.org/cc/articles/wood.shtml

16

Re: South/North American Biotope

Marius, eu doar te-am intrebat ce duritate scade lemnul din apa, dar daca te-a deranjat intrebarea mea, sa ma scuzi smile

marius andrei A scris:

nu cred ca toti 'acvaristii' fac schimburi de apa saptamanale

   Bineinteles, fiecare face cum stie el mai bine! De aia exista forumul asta, ca sa contrazicem experientele pozitive acumulate de de acvaristi pasionati... de-a lungul timpului big_smile

PS: Articolul postat de tine, se refera la sterilizarea lemnului pentru vivarii, iar cea mai buna fraza mi s-a parut "When in doubt, leave it out!" smile

Re: South/North American Biotope

Marius andrei spre norocul vietatilor din acvariile mele fac schimburile de apa destul de dese...deci nu ar fi problema asta.
Ancistrus daca tot te-ai implicat in discutie...da-mi niste idei cu ce l-as putea popula! Multumesc

18

Re: South/North American Biotope

marius andrei A scris:

buna archangel
lemnul de salcie nu este chiar recomandat pentru acvaristica,acesta va trebui decojit si fiert in mai multe ape cu sare si fara sare,daca acesta nu sa imbibat complet cu apa poti sa il mai fierbi sa sa il lasi mai mult timp la imbibat in apa ,schimba apa des imediat ce aceasta a fost colorata de catre lemn acesta va asigura indepartarea taninului..
atentie lemnul natural scade ph-ul si duritatea apei in timp .O menteneanta cu solutii pentru stabilizatea ph-lui si teste de duritate.
Am si eu o vita de vie care nici acesta nu este chiar recomandat. inca sta la imbibat de 2 saptamani intr un acvariu mai mititel ...ce sa spun trebuie sa avem rabdare.

   Ti-as fi recunoscator, daca ne-ai spune de ce, lemnele de salcie si de vita de vie, nu sunt recomandate in acvaristica!
   De ce, intr-un biotop ca cel pe care intentioneaza sa-l realizeze colegul, taninul trebuie indeparat?
   Ce ai vrut sa spui prin "lemnul natural scade ph-ul si duritatea apei in timp", adica, la inceput nu-l scade, pentru ca apoi, dupa un timp, sa-l scada? Eu ziceam ca este tocmai invers: lemnul elibereaza tanin (scade pH-ul), la inceputul contactului cu apa, pentru un anumit timp, determinat de esenta si gabaritul lemnului. Dupa un timp, eliberarea taninului inceteaza, depozitul de tanin din lemn nu este inepuizabil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: South/North American Biotope

Update 27.09.2012

20

Re: South/North American Biotope

Imi place lumina, arata bine. Impinge vallisneria aia mai in spate.