1

Subiect: O mica intrebare despre Neritina Zebra

Am o mica intrebare despre acesti melci Neritina Zebra. Rezista ei la transportul prin posta? Afara nu mai e asa cald de asta ma gandesc daca ar merge tranzactia.

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

Salut.
Ca tot e vorba de neritine zebre, vin cu alta intrebare: dupa cate zile de nemiscare pot declara moarta o neritina?

3

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

takawachinchila A scris:

Salut.
Ca tot e vorba de neritine zebre, vin cu alta intrebare: dupa cate zile de nemiscare pot declara moarta o neritina?

Buna intrebare, si eu am una care nu s-a miscat de 4 zile neutral

Where My Shrimps At?

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

pai las-o nemiscata si dupa 3-4 zile vezi daca oblonul e inchis. daca ciocani usor pe el, se va retrage daca nenea melcu e in viata. daca nu... asta e. eu am stat 2 saptamani cu lumanarea la capul unei neritine:))

5 Editat de machiaveli (2012-12-10 18:19)

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

NU incerca sa le comanzi prin posta!!! Poate dura transportul si 3 zile. Cu siguranta nu vor rezista. Prin curier rapid este alceva. Sunt niste melci destul de frumosi e pacat sa ii primesti morti. Eu le-am luat din hornbach sau mai poti sa le iei de la magazine  on line si daca sunteti mai muti (3 sa zicem ) care vor transportul nu ar mai fi asa scump !

Scopul scuza mijloacele! Oare?

6

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

confirm ca e decedata, aseara am miscat cochilia si s-a scurs in acvariu smile)

Where My Shrimps At?

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

dupa cat timp ti-a murit?  Stiu ca sunt sensibile la PH mare !
Eu am ramirezi si daca una imi moare e panica pentru pesti smile
Se gasesc si destul de greu si sunt scumpe

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

s-a scurs in acvariu? iooooiiii, ce scarbos!!! smile)
ca sa eviti situatii neplacute (gen esti plecat de acasa si crapa un animal din acvariu), ia si niste asasini wink

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

pai da, dar aia nu iti omoara si pe cei vi ? Eu am doua neritine si tare mi-ar parea rau daca le-ar papa !!!  sad

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

mai, eu am avut intr-un nano 3 neritine (zebra, horned si inca unu) si multi melanoides. si 2 asasini. gaseam prin acvariu numai cochilii de melanoides. asta nu inseamna ca asasinii nu mananca neritine. odata mi-au halit una. mi-au halit si 2 midii, asta e alta poveste. dar cand vedeam ca un asasin se apropia de neritina, il luam cu penseta si il puneam in alta parte a acvariului (asta rar se intampla).

11

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

machiaveli A scris:

dupa cat timp ti-a murit?  Stiu ca sunt sensibile la PH mare !
Eu am ramirezi si daca una imi moare e panica pentru pesti smile
Se gasesc si destul de greu si sunt scumpe

Pai cred ca asa a ajuns la mine ca de cand am bagato in acvariu nu s-a miscat deloc, au fost 2 si am mai ramas cu una care se plimba fericita pe geamul acvariului si roade la GSA smile) ... ph il am la 7,5

takawachinchila A scris:

s-a scurs in acvariu? iooooiiii, ce scarbos!!! )
ca sa eviti situatii neplacute (gen esti plecat de acasa si crapa un animal din acvariu), ia si niste asasini

Asasini am 4 si acum 2 zile vazusem ca unu ii dadea tarcoale posibil sa ii fi facut felul... a naibi ninjalau!

Where My Shrimps At?

12

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

machiaveli A scris:

Stiu ca sunt sensibile la PH mare !

   Eu nu stiam treaba asta... dar probabil ca o sa ne dai un link ceva, in care se specifica chestia cu pH-ul mare :omfg

13 Editat de irukandji (2013-03-08 01:38)

Re: O mica intrebare despre Neritina Zebra

ATENTIE! Parerea mea e ca nu e bine sa bagi melci asasini in acelasi acvariu cu neritina. Am avut  2 neritina ucisi de melci asasini si am vazut ca desi erau ca volum, de 5 ori mai mici... n-a contat! Erau in acvariu si melci de substrat nenumarati, cochiliile lor au ramas si acum in substrat ca amintire a faptului ca asasinii nu m-au scapat de melci nedoriti, doar de neritina zebra!

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate