1 Editat de indiscutabil34 (2012-09-27 23:14)

Subiect: Plante fara subtrat (pamant).

Salutare baieti, sper sa nu deranjez pe nimeni cu nelamuririle mele.

Am un acvariu de 150L si am ca si substrat nisip de granulatie foarte mica si ma intrebam daca pot pune plante fara sa adaug pamant. Am si pesti in acvariu, si in cazul in care trebuie sa folosesc substante pentru plante, as vrea sa stiu cam ce substante de la inceput ca nu vreau sa le fac rau pestilor.

Ce plante imi recomandati pentru fata, mijloc si spate? M-ar interesa cam 3 tipuri de plante, nu prea pretentioase dar frumusele cat de cat, eventual si un tip de gazon ca sa acopar partea din fata.

Va rog sa ma ajutati cu ceva informatii daca se poate. Am citi si am vazut un cateva acvarii impresionante pe baza de plante aici pe forum si am ramas placut impresionat si vreau si eu:D

Astept sfaturile voastre.

Oscar

Re: Plante fara subtrat (pamant).

Plantele cresc destul de bine si fara substrat fertil (pamant cum ii spui). Pentru partea din fata iti recomand marsilea hirsuta, mijloc bacopa monnieri, spate heteranthera zosterifolia sau valisneria. Blyxa japonica, pogostemon helferi,  plante mai indicate pentru zona de mijloc sunt ceva mai pretentioase. Vezi ce mai spun si colegii si dupa aia te hotarasti ce plante alegi.

Re: Plante fara subtrat (pamant).

Multumesc frumos pentru raspuns, gazonul de la avatarul tau e superb smile

Oscar

4

Re: Plante fara subtrat (pamant).

Daca nu vrei sa pui acel pamant, poti apela la bile fertilizante. Le impingi direct in pietris, in zonele unde ai mai multe plante.

Re: Plante fara subtrat (pamant).

Si daca folosesc respectivele bile, nu mai trbeuie sa adaug alte substante in apa?

Oscar

6

Re: Plante fara subtrat (pamant).

Ba da.
Acele bile sunt doar pentru radacini.

Re: Plante fara subtrat (pamant).

indiscutabil34 A scris:

gazonul de la avatarul tau e superb smile

Multumesc! Este vorba despre hemianthus callitrichoides-cuba, momentan din cauza duritatii mari a apei mai am foarte putina, poate reusesc sa-mi iau un filtru de osmoza.
Pentru o crestere sanatoasa a plantelor de acvariu mai ai nevoie de fertilizare cu macro si microelemente, lumina speciala pentru cresterea plantelor si carbon fie prin aditie de co2 fie direct carbon lichid (easycarbo) Apa trebuie sa nu fie prea dura, plantele cresc bine la GH < 20.

8

Re: Plante fara subtrat (pamant).

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -reduceri/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!