1 Editat de meveu (2014-01-03 20:24)

Subiect: ciclide Labidochromis caeruelus

LA MULTI ANI TUTUROR ! Sunt Victor din Braila ! Am un acvariu 80/35/45 cu 13 cichlide africane -4 interruptus ,4 saulosi , 4 caeruleus si un mascul auratus ! AM 2 filtre interne eheim 2010 si 2012 si un filtru intern jbl e901 !Am 14 luni si nu am deschis jbl e901  dar debitul este aproape ca la inceput,am un pus un prefiltru in interior pe care-l curat saptamanal , la fel si apa iar filtrele interne la 2 luni le spal !Cand credeti ca ar trebui sa deschid filtru extern sa clatesc materialele filtrante , siporax-eheim substrat pro si matrix ,si sa schimb buretii !Multumesc !

626250506262

2

Re: ciclide Labidochromis caeruelus

meveu A scris:

Ce neoane sa folosesc numai la Labidocromis caeruelus ? Ce autocolant negru sau albastru sa pun in spate ?

Cam abrupta abordarea! Era de dorit o scurta prezentare, asa cum se obisnuieste pe acest forum, la aceasta rubrica si un minim de consideratie printr-o formula de genul "va rog sa-mi spuneti".
   Sint sigur ca daca incerci, vei reusi sa reformulezi si astfel sa intri in atentia noastra, altfel dialogul la care te astepti va fi un simplu monolog.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ciclide Labidochromis caeruelus

Salut! Pune niste poze cu acvariul sa ne desfatam si noi ochii si poti da mai multe detalii in legatura cu valorile apei?
PS Nu am prins ideea cu "MULTUMESC IUBITORILOR DE PESTISORI care vor sa-mi raspunda pentru continut si nu pentru forma !"...

4

Re: ciclide Labidochromis caeruelus

meveu A scris:

Buna ziua tuturor ! Am un acvariu Resun 800-80/35/ 45,care l-am ciclat cu rabdare si in el am pus 8 Labidochromis caeruleus 3M si 5F .Nisip 1mm granulatie ,4 casute din pietre de rau si filtrare 2 filtre interne Eheim 2010 si 2012.Acvariu are 2 neoane Resun T8 20W si pestii au o saptamana de cand au o locuinta noua . INTREBARI:De ce stau pestii ascunsi printre pietre ? Lumina puternica,inca nu sau acomodat .....?Ce neoane sa folosesc  ? Ce autocoland sugerati sa pun in fundal:negru lucios sau albastru lucios ?{autocolant de la firmele de publicitate !} NUMAI pentru 8 pesti Labidochromis caeruleus in acvariu !MULTUMESC IUBITORILOR DE PESTISORI care vor sa-mi raspunda pentru continut si nu pentru forma !

Salut.
Laebidochromis caeruleus fac parte din marea familie a ciclidelor africane, facand parte din grupul mbunelor (rock dwellers), adica a iubitorilor de zone cu pietre, iar faptul ca ei stau printre pietre este ceva normal atat timp cat nu dau semne ca sunt bolnavi. Cat despre autocolant, eu personal iti recomand de culoare neagra.

Multi vad, putini cunosc !