1

Subiect: Caras- Rog ajutor urgent!

Buna!

DESCRIERE: Am de 2 ani 2 carasi intr-un acvariu de 54 litri, cu filtru cu carbon Biobox, hraniti cu mancare speciala de la Sera pt carasi (Sera goldy flake food) si cu mazare decojita, vitaminizati cu Fishtamin, cu temepratura apei de 20 de grade apa, schimbata cam o data la 2 sapt in proportie de 30%, aciditatea apei era normala ultima data cand am testat-o (in urma cu cateva luni).

PROBLEMA: Unuia dintre carasi ii apare regulat mucegai (eu asta am identificat ca e din poze cu boli de pe internet). L-am tratat cu  Tripaflavin, Verde de malachit, sau Sera Mycopur in combinatie cu Sera Baktopur (dupa indicatiile de pe prospect, mai putin ca nu am pus sera aquatan sau sera nitrivec dupa. De fiecare data cand l-am tratat cu mycopur si baktopur si-a revenit, insa in ultimele 2 saptamani boala reapare la o zi dupa fiecare tratament, cu simptome in plus: pestele sta pe jos, lipit cu burta de pietrisul din acvariu si e f apatic. Mananca, dar putin. Mi-e teama ca va muri, ce sa fac? Am mers deja la toate petshop-urile si nu am primit niciun sfat in plus, decat sa pun sare, dar am citit pe internet ca la carasi nu se pune sare. Ce sa fac?

2

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Am uitat sa mentionez ca mucegaiul era pana acum pe coada, acum e un punctulet mic pe cap, iar in ultimul timp coada s-a franjurat putin.

3

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Buna Laura!
In primul rand se pune sare grunjoasa neiodata la carasi!
Eu in acvariul de 54 l le pun doua linguri.
(Exista chiar tratamente cu sare.)
Unde i-ai facut tratamentul? In acvariul comun sau separat?
Ai schimbat filtrele in astia 2 ani?

Eu as schimba 50 % din apa, in timpul asta i-as pune separat in alt vas, si as spala bine, bine acvariul. Apoi in apa aceea curata in acvariul comun le-as face tratamnetul.
Nu uita ca de fiecare data se scoate fitrul de carbon activ. Altfel el va retine medicamentul si nu-si va mai face efectul. Apa trebuie sa fie statuta de minim 48 de ore, sau daca e de la chiveta neaparat as pune sera Aquatan.  Daca poti pune si o poza ca ar ajuta foarte mult.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Buna! Multumesc de raspuns. Starea i s-a inrautatit, sta intr-o pozitie fff ciudata, sprijinit in coada, pe o parte. Nu mai reactioneaza. Vad doar ca mai misca uneori putin. Are rost sa il mai pun intr-un acvariu separat cu sare? Nu l-ar complica sa il mut?

Tratamentul l-am facut in acvariul comun, am scos filtrul cu carbon cand l-am facut. Am schimbat filtrelele, cele de acum le am de cateva luni. Cum pot sa schimb 50% din apa si totusi sa si spal acvariul? Multumesc de indicatia cu sera Aquatan.

5

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Am citit undeva ca doar daca nu functioneaza cu sare sa pun Mycopur si Baktopur, ceea ce ma face sa cred ca ar fi mai bine sa nu intrerup tratamentul cu mycopur si baktopur(azi ar fi ziua 2) ca sa il pun in sare, mycopurul fiind mai eficient....nu?
Help!

p.s. Voi reveni si cu o poza cand o sa am aparat, momentan nu functioneaza. sad

6

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Se poate schimba 50 % din apa, si totusi sa speli acvariul foarte simplu. Colectezi apa intr-un recipient curat. Eu am unul special dedicat pt ei. (E un lighean mare)

Mycopurul este eficient in cazul ciupercilor iar baktopurul in cazul infectiilor bacteriene. Teoretic combinatia ar trebui sa tina daca ai respectat instructiunile de folosire. Adica jumatate de doza de mycopur si una intreaga de baktopur.
Ceea ce nu-mi dau seama este boala care o are pestisorul. Mi se pare un tratament complicat. Astept si eu parerile celor mult mai experimentati.

Acum nu ar trebui sa intrerupi tratamentul , dar ar trebui sa aerezi foarte bine apa. Si asta poate fi un factor din cauza caruia sa stea asa naucit. Pune o piatra de aer sau misca cumva suprafata apei fiindca de obicei in timpul oricarui tratament se recomanda aerarea apei.
Daca apa este tulbure schimba partial din ea, si inlocuieste si doza de medicament. In general tratamentele se fac in apa curata. Si totusi o poza cu un telefon, un aparat imprumutat de la cineva ar ajuta enorm.

Eu mai zic sa le dai fishtamin si acum in timpul tratamentului. Si mare grija la hranire: se hranesc mai putin decat de obicei.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7 Editat de Lucia (2009-12-16 23:50)

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Totusi daca ai facut de atatea ori acelasi tratament, am impresia ca nu e potrivit. Sa nu cumva sa fie un fel de parazit extern (de aceea poza ar fi minunata) care seamana cu o infectie fungica sau bacteriana.

Uita-te pe siteul JBL.de, au acolo un Online Hospital. Poate reusesti sa identifici din fotografii aceea care seamana cel mai bine. Vai! Sper sa reziste bietul sufletel...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Multumesc de sfaturi dar a murit la o zi dupa ce am scris mesajul. sad:( Acum ma intreb ce sa fac cu acvariul ca nu cumva sa ramana in el microbii (sau ceea ce a determinat initial boala ) si sa il molipseasca si pe celalalt peste sau pe cel pe care il voi cumpara in curand.

Ar trebui sa schimb toata apa si sa spal acvariul si sa fierb pietrelele si casuta? Plantele cum le dezinfectez? Filtrul sa il schimb? Ar fi mai bine sa schimb apa doar partial?

9 Editat de Lucia (2009-12-22 14:16)

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Buna Laura!

Imi pare atat de rau.... poate ca era batran...
A trebuit sa plec intr-o delegatie, si n-am putut accesa site-ul.:(
Acum trebuie sa te ocupi de astalalt care a ramas bietul, sa nu i se intample si lui ceva..

Ar fi bine daca poti sa-l scoti pestisorul intr-un vas mai mare (lighean, galeata de 10-12L sau mai mult), dar care nu a fost folosit in gospodarie, sa nu aiba urme de detergenti sau alte chimicale. Ii scoti apa din acvariu, il pui acolo cu termometrul ( sa nu scada temperatura foarte mult fata de cat are el/fata de cat e el obisnuit). Dupa aceea speli acvariul foarte bine cu apa calduta de la chiuveta. Cateva galeti turnate si apoi scoase. Speli filtrele, dar acestea musai trebuie spalate in apa de acvariu. Pui apa declorinata in acvariu sau cu sera aquatan la temperatura care o are pestele in lighean si il muti pe el din nou acasa. incalzitorul poate sa ramana setat la temperatura lui fiindca, daca e cazul el va incalzi treptat apa din acvariu. Apoi te apuci si speli decoratiunile. Poti sa le speli in apa calduta de la chiuveta in care ai pus albastru de metil, sare grunjoasa neiodata sau verde de malachit sau medicament, ce ai tu prin casa. Orice poate dezinfecta! Le clatesti bine si le reintroduci in acvariu mai ales ca si tu vei avea mainile dezinfectate. Pestisorul tau cred ca se va stresa foarte tare daca va trece prin faza cu statul a jumate de ora in lighean, dar daca ai aquatan e foarte bun fiindca contine vitamina B si il va calma. De asemenea poti sa picuri si niste vitamine in apa noua si sa-i dai un picut de mancare, ca va uita de ceea ce i s-a intamplat. Doar atat cat uite, in rest il vei hrani in mod obisnuit.

E foarte important ca tu sa te misti repede. Sa scoti apa in vas sa-l pui pe el acolo, sa scoti tot ce ai in acvariu separat, si sa speli cu un burete nou sau laveta acvariul. Trebuie redus cat mai mult posibil timpul in care sta el acolo. De aceea am sugerat sa pui intai apa noua tratata, pe el, apoi filtrele si decoratiunile in acvariu. Eu acum, fiindca tu nu le-ai pus sare in mod obisnuit, i-as topi o lingura (dar nu plina cu varf) de sare si i-as pune-o in apa (pe langa aquatan). Sarea este un dezinfectant natural si pe langa asta ii ajuta sa-si creeze mucusul protector peste solzi. Mucusul de deasupra solzilor are rol protector fiindca, parazitii sau alte substante agresive nu ii ataca atat de usor, e ca o bariera. De aceea nu e bine sa fie manevrati cu mana, decat cu mincioc pe masura pestelui.
Sper sa-ti fie de folos, si intr-adevar sa-i cumperi un alt prieten fiindca acesti pesti sunt fiinte foarte sociabile si le place sa fie in compania altor vietuitoare ca ei.
Multa sanatate si bucurii!
Acum, sper sa am mai mult timp sa urmaresc forumul.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Multumesc mult de sfaturi! Nu am gasit Sera Aquatan si am luat Sera Toxivec la recomandarea celui de la petshop. Am citit tot ce scrie pe prospect, dar nu imi e inca 100% clar. Pot folosi Sera Toxivec in apa fara sa o mai las sa stea 24 de ore?
Mai am o problema (sau 3) cu carasul acesta care a ramas viu, voi deschide un topic nou pt el in care pun si poze, poate se mai uita cineva. Daca poti si ai timp uita-te te rog si tu...

11

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Daca schimb apa total, nu voi avea probleme cu ciclarea?

12

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Daca schimb zilnic cate 10-15% din apa oare nu e bine?

13 Editat de Lucia (2009-12-23 12:54)

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Laura.s A scris:

Daca schimb apa total, nu voi avea probleme cu ciclarea?

Probabil ca m-am grabit si nu am pus fiecare cuvant unde trebuia.
De aceea am sugerat sa il muti intre-un recipient de 10-12 l ca apa aceea sa o torni in acvariu.
Pui apa declorinata in acvariu cu toxivec, (desi nu e acelasi lucru)  pui pestele si torni apa aceea a lui. Daca poti salva mai multa de exemplu 50 % ar fi minunat.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Laura.s A scris:

Daca schimb apa total, nu voi avea probleme cu ciclarea?

Prin actiunea de spalare a acvariului, eu nu am zis sa schimbi toata apa.
Ci atata cat nu poti tu depozita in vase.
Daca speli filtrele in apa de acvariu initatiala, nu are cum sa se intample nimic. Bacteriile bune nu dispar de acolo.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15 Editat de Lucia (2009-12-23 12:53)

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Laura.s A scris:

Daca schimb zilnic cate 10-15% din apa oare nu e bine?

Ba da, dar nu e acelasi lucru.
Acum, .. ce sa-ti mai zic eu, faci cum crezi tu.
Mai intreaba!

Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

16

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Multumesc de sfaturi, voi face asa cum spui!

17

Re: Caras- Rog ajutor urgent!

Salut!
Atat timp cat vei tine doi carasi in 40 litri de apa tot timpul iti va aparea fungus datorita concentratiilor de amoniac si nitriti din apa.
Un acvariu ciclat de 50 l poate "neutraliza" amoniacul produs doar de un caras.
Ai putea tine doi doar daca faci schimburi de apa zilnice de 15%.
Este foarte important atunci cand apare o boala in acvariu sa faci teste de apa amoniac/nitriti.