1

Subiect: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

Salutare!

Am facut primul pas in realizarea covorului din acvariul meu, folosind Riccia.
Dar am impresia ca Pomaceea roade la ea si este fixata pe piatra de 2 zile, imediat ce am bagat-o in acvariu cei 4 pomaceea au luat-o la mirosit pe rand, si acum dupa prima zi nu o vad deloc fara cel putin 1 melc pe ea.  Intrebarea mea este daca aveti experienta, credeti ca pomaceea ma pot impiedica sa prind riciia?

2

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

Acesta este cel care ma supara smile

3

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

Credeti ca am montat bine planta sub plasa?

4 Editat de orly (2009-12-16 01:43)

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

Din punct de vedere tehnic ai prins bine riccia pe piatra , iar din punctul de vedere al melcisorilor tot ce se poate sa-ti rareasca planta .;)

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

5

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

ce craca mistoi ai dodge

6

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

10x. si nu e toata in poza are vreo 30 cm si e luata dintr-un rau Cerna.

7

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

o intreabare Planta acea mare care iese in evidenta cum se numeste

8 Editat de rtklancelot (2009-12-16 02:44)

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

sfatu meu....nu te speria in legatura cu melci...
eu am in acvariu 3 tipuri de melci : galbejiti cum ai si tu...alti f micuti( dar asta e dimensiuena lor ) si al treilea tip..melci de substrat (cu cochilia mai alungita)...
am incercat sa obtin un perete cu java moss...tot la fel intro plasa. Pe un geam lateral (nu cel din spate ..un lateral mic..ca nu aveam destul java moss) am facut la fel ca tine....am tot pus java moss intro plasa...si in functie de cantitatea lui schimbam plas...oricum nu conteaza asta....
la un moment dat am avut invazie de alge big_smile ...acum sa povestesc cum reactionau melci...tot timpu gaseam macar un galbejit pe acolo dar intre timp am scapat de alge datorita melcilor....si acum am tot geamu acoperit cu java moss( in fine mai trebuie sa creasca un pic) dar cand am avut invazia de alge avea cam jumatate cat am acum

oricum plantele daca sunt acoperite de alge vor muri ! deci aveam de ales sa las melci sa isi fac treaba....sau sa ma uit cum algele acapareaza acvariul ( nu sunt adeptul solutiilor din comert pt indepartarea algelor)


acum pt tine....sugestii ...daca melci considerau riccia hrana ..erau toti tot timpu pe ea...de ce sa plece de acolo cand aveau sursa de hrana la botul lor( mai ales ca vb de melci...deplasarea capitol la care melci "fug"). De aceea si sfatu meu...relax.....mai stai si observa evolutia acelei maini de riccia....

nu te stresa sa zici ok..daca alti zic ca in 2 sapt ricci ar trebuie sa creasca astfel incat sa acopere plasa....depinde de valorile nutrientilor+temperatura+lumina+ph+duritatea in acvariul tau

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

9

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

rtk daca le ai cu betta please add me.senzor te rog din suflet

10

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

Dodge A scris:

Salutare!

Am facut primul pas in realizarea covorului din acvariul meu, folosind Riccia.
Dar am impresia ca Pomaceea roade la ea si este fixata pe piatra de 2 zile, imediat ce am bagat-o in acvariu cei 4 pomaceea au luat-o la mirosit pe rand, si acum dupa prima zi nu o vad deloc fara cel putin 1 melc pe ea.  Intrebarea mea este daca aveti experienta, credeti ca pomaceea ma pot impiedica sa prind riciia?

nu -ti face probleme cu melci, marea probleme va fi daca nu fertilizezi si cu co2 ptr ca nu sa va dezvolta deloc, mai mult se va topi pur si simplu.

11 Editat de Dodge (2009-12-18 01:07)

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

Multumesc de sfaturi, momentan am ridicat una din pietrele pe care vreau sa prind riccia un pic mai sus catre suprafata, ca sa poata sa absoarba mai multa lumina......iar in ce priveste aditia de co2 este prezenta dupa cum se vede si in foto.

Urmeaza: doar rabdare si tutun smile

12

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

costi8 A scris:
Dodge A scris:

Salutare!

Am facut primul pas in realizarea covorului din acvariul meu, folosind Riccia.
Dar am impresia ca Pomaceea roade la ea si este fixata pe piatra de 2 zile, imediat ce am bagat-o in acvariu cei 4 pomaceea au luat-o la mirosit pe rand, si acum dupa prima zi nu o vad deloc fara cel putin 1 melc pe ea.  Intrebarea mea este daca aveti experienta, credeti ca pomaceea ma pot impiedica sa prind riciia?

nu -ti face probleme cu melci, marea probleme va fi daca nu fertilizezi si cu co2 ptr ca nu sa va dezvolta deloc, mai mult se va topi pur si simplu.

Am observat ca pe langa tot co2-ul si lumina bagata se "topeste pur si simplu", pt. asta am mai adaugat inca un neon si am ridicat piatra cu riccia 15 cm de la nivelul bazei......pe pahare.....
Sper sa isi revina si sa se prinda.

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

Dodge A scris:

Credeti ca am montat bine planta sub plasa?

De unde ai facut rost de plasa? ma intereseaza pt ca vreau sa imi fac si eu ceva asemanator ms

14

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

pune plasa de tintari.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

15

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

sau sac de cartofi ca e mai rar
apropo de riccia dodge,am si eu pusa pe 2 pietre de 3 saptamani
intra aici sa vezi cat s-a dezvoltat fara CO2

ultima poza

http://www.acvariidevis.ro/forum/viewto … 80&p=2

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

bobi A scris:

pune plasa de tintari.

plasa de tantari nu are gaurile prea mici? poate sa treaca prin ea?

17

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

paulteroristu A scris:
bobi A scris:

pune plasa de tintari.

plasa de tantari nu are gaurile prea mici? poate sa treaca prin ea?

un burete de dus este cel mai bun!
stima

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

tzae A scris:
paulteroristu A scris:
bobi A scris:

pune plasa de tintari.

plasa de tantari nu are gaurile prea mici? poate sa treaca prin ea?

un burete de dus este cel mai bun!
stima

ms am pus cu plasa de la un burete de dus dar din pacate am puso singur si nu prea am prinso bine asta e....peste o sapt doua pana mai creste riccia poate fac iar modificari....oricum acum vreau sa imi iau un bonsai sa il pun in mijlocul acvariului sper sa gasesc pe la cineva unul uscat ....

19

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

as vrea sa cumpar si eu niste riccia. ma poate ajuta cineva care are de vanzare sau daca stie unde pot gasi?

ceea ce faci te reprezinta

20

Re: RICCIA (Va rog dati-mi ceva sfaturi!)

danystyle A scris:

as vrea sa cumpar si eu niste riccia. ma poate ajuta cineva care are de vanzare sau daca stie unde pot gasi?

vreau si eu daca are cineva mai multa

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!