1 Editat de danielt (2012-12-28 16:08)

Subiect: [de inchis] Reset 60L

Salutare,

Azi m-am hotarat sa pun in aplicare planul ce tot cocea in cap. Anume sa resetez bazinul de 60L, un cub Dennerle.

In ciuda discutiilor pro si contra, si asta va avea un filtru de substrat, ramasese singurul fara smile

Dupa ce l-am golit si curatat voi pune volcanit, ii mai dau o tura cu plantele de gazon. Poate acum imi iese.

2

Re: [de inchis] Reset 60L

Plasticaraia de substrat.

3

Re: [de inchis] Reset 60L

Si substratul

4

Re: [de inchis] Reset 60L

arata promitator

voi urmari cu interes postul dtale


ne poti dezvalui te rog de unde ai achizitionat filtrul de substrat si la ce bani ?

multumesc

catalos

5

Re: [de inchis] Reset 60L

Pretul e afisat pe eticheta smile E luat de la Coralis.

Au mai intrat 2Kg de terralit si o punga de volcanit. Lumina este asigurata de doua lampi Solar duo boy de 26W fiecare.

Filtrul e un Eheim 2224.

Plante deocamdata:

- Microsorium
- Eleocharis Parvula
- Myriophillum tuberculatum
- Limnophila Sessiliflora
- Cabomba Caroliniana
- Inca doua plante care nu stiu ce sunt, suspectez ca-s Cryptocorine.

6

Re: [de inchis] Reset 60L

Am uitat pozele smile

7

Re: [de inchis] Reset 60L

imi poti spune te rog cu aproximatie cam ce diametru are tubul inalt de la filtrul de substrat?


multumesc

catalos

8

Re: [de inchis] Reset 60L

Sunt doua unul in altul. Cel mare care intra in filtru nu are un diametru standard, cel mic e de 16.

Re: [de inchis] Reset 60L

Frumos, imi place culoarea substratului.
   Ce vietati ai de gand sa bagi in el, creveti?

10

Re: [de inchis] Reset 60L

Deocamdata va gazdui niste creveti macro (red claw). Nu m-am hotarat inca daca voi pune pesti, probabil voi muta neonii roz din cel mare cu toate ca red claw au caracter de pradatori. Vaneaza activ orice vietate destul de inceata sa nu-i fuga din clesti.

11

Re: [de inchis] Reset 60L

Salut!

Cum a evoluat acvariul? Ti-a iesit gazonul?
Ma intereseaza daca ai avut succes cu Eleocharis Parvula.

12

Re: [de inchis] Reset 60L

Nu prea am succes cu plantuta asta. Are pui dar volcanitul nu e prietenos cu plantele firave.

Mai e problema si cu inaltimea. Suspectez ca nu ajunge destula lumina la ea incat s-o ia din loc.

13

Re: [de inchis] Reset 60L

E posibil, la descrierea plantei scrie lumina puternica.
Volcanit vroiam sa iau si eu, acum m-ai pus pe ganduri.
Cu ce substrat ai avut cel mai mare succes la plantele de gazon?

14

Re: [de inchis] Reset 60L

Manado e cel mai bun, accesibil la noi pe piata. Dupla ground daca gasesti e mai bun ca se apropie la granulatie cu Volcanitul dar e mai usor.

Tonin a avut mocheta de HC in dupla ground. Urmareste si topicul lui Bitanu care a pus HC in Volcanit.

Parvula la mine a crescut cel mai voios in ADA Malaya care ulterior l-am schimbat cu Volcanit in acvariul asta si in Manado in acvariul cu creveti dar acolo n-am destula lumina cat sa fie fericita.

15

Re: [de inchis] Reset 60L

Multumesc pentru raspuns. Am aruncat un ochi la acvariile de care ai zis.

Covorul vreau sa-l fac din Marsilea Hirsuta mare parte si un pic de Parvula.

Cred ca tot la Volcanit raman. E amestecat 10% cu Ferrolit iar despre Marsilea Hirsuta am citit ca "Nu este foarte pretentioasa la fertilizare, insa adaosul constant de fertilizanti, mai ales de Fe, ii vor grabi raspandirea."

16

Re: [de inchis] Reset 60L

Marsilea merge perfect in Volcanit. La mine crescuse pe trei straturi si incepea sa se sufoce singura.

Continutul de ferrolit nu inseamna neaparat ca o sa ai fier in masa apei. Exista suspiciunea ca acest substrat nu elimina fier in coloana de apa si posibil sa nu-l contina deloc.

Din ce am observat, planta asta are nevoie de un singur lucru ca s-o ia razna: lumina

Am vazut-o la altii care fertilizau si eu cam cu aceleasi chestii ca mine si crestea incet si firav. La mine era un monstru care imi inghitea plante smile

Parvula e mai bine s-o pui in smoace de cate trei-patru fire. Altfel se intinde greoi. Asta din ce am observat la mine.

17

Re: [de inchis] Reset 60L

Dar nu se poate tunde ca sa ramana uniforma? Sa nu se dezvolte pe straturi.
Incet prefer sa creasca dar nu si firav smile

18

Re: [de inchis] Reset 60L

Acvariul acesta a fost desfiintat, se poate inchide. Am pus muraturi in el big_smile