1 Editat de arttopo (2012-10-07 14:00)

Subiect: identificare boala

Am luat 2 pesti, si cred ca sunt bolnavi. Poate ma ajutati cu identificarea bolii i a tratamentului. Multumesc.

2

Re: identificare boala

O poza, ceva ?

"When you reach the end of your rope, tie a knot in it and hang on."

3

Re: identificare boala

Am atasat dar nu se incarca. O sa mai incerc.

Re: identificare boala

Mai da si cateva detalii... macar spune la ce pesti te referi, de unde i-ai cumparat, in ce conditii ii tii etc smile

5

Re: identificare boala

I-am luat de la un coleg de pe forum, sunt oscari, si au pe inotatoare niste pete mici alb-gri.

Re: identificare boala

Banuiesc ca au un acvariu pe masura, le faci schimburi de apa, filtrezi bine apa... dar astea nu pot decat sa le banuiesc!

7 Editat de arttopo (2012-10-07 13:32)

Re: identificare boala

Acvariu 110L, filtru extern JBL901, Filtru intern, pompa aer, schimb 20% saptamanal. Pesti i-am luat de 2 saptamani, iar petele le-am vazut a doua zi. Nu stiu daca aveau sau au aparut la mine. Au in jur de 15cm.

Re: identificare boala

Culoarea pestilor mi se pare buna, pete d-astea mai apar cand se bat, sau din cauza ca se mai freaca de obiectele de decor.
   Mic acvariul pentru ei, mic si schimbul de apa, si ti-ar trebui un filtru extern... sunt adevarate fabrici de amoniac!

9

Re: identificare boala

Filtru extern il am de o luna, sa inteleg ca nu e bun? Referitor la pete ar trebui un tratament sau trec de la sine?  Multumesc de raspunsuri.

10

Re: identificare boala

arttopo A scris:

Filtru extern il am de o luna, sa inteleg ca nu e bun? Referitor la pete ar trebui un tratament sau trec de la sine?  Multumesc de raspunsuri.

   Initial am citit doar filtru intern, vad ca ai editat.
   Ori trec de la sine, ori daca sunt de la batai raman ca cicatrici.

11

Re: identificare boala

OK. Multumesc.