1

Subiect: .Salut

Ma numesc Mihai, sunt din Braila si bine v-am gasit pe toti.
Am un acvariu cu ciclide africane (Tropheus), inceput acum un an.
Inainte de tropheusi am crescut ciclide malawi pentru a capata experienta in intretinerea acestor pesti absolut superbi dupa parerea mea.
Astept comentariile voastre si bineinteles sfaturi smile.
Pe langa Tropheusi am un Gibbiceps (nu m-am indurat de el) si vad ca pestii se tolereaza bine intre ei.

Re: .Salut

Bine ai venit Mihai!
   Poze cu acvariul iluminat normal nu ai?

3 Editat de BMihai (2012-10-08 01:26)

Re: .Salut

Pestii erau ascunsi printre petre cand am facut prima poza, dar apoi si-au facut curaj si au iesit.

Re: .Salut

Salut si bine ai venit ! Foarte frumosi pestii  :fok

5 Editat de dan.matei26 (2012-10-08 11:21)

Re: .Salut

salut si bine ai venit!inca un brailean .confrate care are acest hobby.super misto acvariul.Pune nite poze facute din fara cu pestii/Tropheusii ,dupa mine sunt niste pesti destul de pretentiosi dar care meria efortul.Si nici nui-i gasesti pe toate drumurile. :noroc
Super acvariul oricum

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

6

Re: .Salut

Cand o sa ajung acasa o sa incerc sa ii prind in actiune. Pozele au fost facute azi noapte cand dumnealor erau la odihna. iti imaginezi ca este destul de neplacut sa dormi relaxat si sa te trezesti cu un reflector indreptat in ochi. La o faza din asta chiar ca nu ai chef sa mai si pozezi smile.

Re: .Salut

aha,am inteles!evita blitul oricum  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

8

Re: .Salut

Revin cu poze. Nu sunt mare artist la pozat, dar se invata.
Va astept cu sfaturi, comentarii si de ce nu si critici smile.
Multa bafta tuturor la tot ceea ce faceti.

Re: .Salut

Ai rabdare pana incarca pozele in preview, dupa care poti trimite mesajul.

10

Re: .Salut

E posibil sa fi apasat aiurea pe ceva si nu le-a luat.

11

Re: .Salut

Pestii ca specie sunt deosebiti dar Gibbiceps si tufa de Anubias nu-si au locul intr-un acvariu de Tanganyika... iar pietrele incearca sa le mai imprastii, sau mai baga altele, asa parca le-ai aliniat la apel smile

12

Re: .Salut

Ai dreptate. Voi face un drum sa gasesc pietre mai plate pentru a face un alt aranjament. Dupa ce voi gasi ceva sa-mi fie pe plac am sa renunt la Anubias. De Gibbiceps nu m-am indurat sa-l dau (il am din vremuri imemoriabile), de aceea l-am pastrat.
Am in plan un aranjament cu 2 grupuri de pietre in lateral si plaja in mijloc. oricum dupa ce voi gasi "pietrele ideale" voi redecora si voi face un up-date la poze.

13 Editat de dan.matei26 (2012-10-08 20:11)

Re: .Salut

salut!ideea cu laperale pline de pietre si plafa pe mijloc nu e rea de loc.poate si niste lemne prins sub pietre ar fi ok.Pietre plate sunt la dunare ,cat depsre anubus ,da nu prea e"de acolo" iar gibicepsul...posibil sa nu te lase sa scoti pui...e si mare si nu prea se incadreaza.poate daca era mai mic....se piedea in peisaj.plus de asta daca faci un aransament  cu pietre plate si foarte perfectionist o sa cam fie cu un elefant intr-un magazin de cristaluri.el e super misto si felicitari ca a ajuns la asa marime.
Nici tufa de anubias nu este urata...mai ales la marimea aia dar nu isi are locul clar.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

14

Re: .Salut

Iata citeva informatii si poze despre amenajarea unui acvariu cu ciclide africane, plantele care pot fi folosite si... nu numai:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl … j0jpxiTtJM
http://www.malawimayhem.com/articles_malawi.shtml
   Evident ca un adevarat biotop exclude folosirea plantelor dar pentru cei care iubesc plantele, in egala masura cu pestii se pot folosi:
Vallisneria, Potamogeton, Cryptocoryne aponogetifolia, Cryptocoryne usteriana, Anubias, Microsorum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15 Editat de BMihai (2012-10-09 11:05)

Re: .Salut

Mersi de sfat.
M-am decis sa renunt la plante, iar dupa ce voi merge in cautare de pietre (astazi sper), voi face o redecorare.
Am optat initial pentru putine pietre, deoarece pestii sunt teritoriali si doream sa evit luptele dintre ei.
Voi studia materialele pe care mi le-ai trimis.
In ceea ce priveste autocolantul pentru geamul din spate voi incerca sa-l inlatur pe cel existent si sa aplic unul albastru. Nu stiu daca voi reusi din moment ce, pentru aceasta operatiune trebuie golit acvariul si incerc sa evit stresarea pestilor.

16

Re: .Salut

BMihai A scris:

Mersi de sfat.
M-am decis sa renunt la plante, iar dupa ce voi merge in cautare de pietre (astazi sper), voi face o redecorare.
Am optat initial pentru putine pietre, deoarece pestii sunt teritoriali si doream sa evit luptele dintre ei.
Voi studia materialele pe care mi le-ai trimis.
In ceea ce priveste autocolantul pentru geamul din spate voi incerca sa-l inlatur pe cel existent si sa aplic unul albastru. Nu stiu daca voi reusi din moment ce, pentru aceasta operatiune trebuie golit acvariul si incerc sa evit stresarea pestilor.

   "Am optat initial pentru putine pietre, deoarece pestii sunt teritoriali si doream sa evit luptele dintre ei." - eu ziceam ca este taman invers, pentru evitarea luptelor, trebuie create cit mai multe ascunzisuri pentru masculii subdominanti, terorizati de cei dominanti. Stii ce se intimpla cu un mascul subdominant, care nu reuseste sa scape de atacurile unuia dominant? Este adevarat ca dominantii vor pune stapinire pe unele din aceste refugii dar vor ramine destule si pentru subdominanti. Ciclidele africane au particularitatea de a deveni mai putin agresive, cu cit numarul pestilor din bazin, este mai mare. Poate ca ai citit si pe acest forum, pentru aceste ciclide se recomanda bazine mari (peste 200-300 litri), unul din motive fiind necesitatea unui numar cit mai mare de pesti, pentru evitarea agresivitatii.
   Daca renunti la plante, atingi doua obiective: apropierea de un biotop si o usurinta mult mai mare de intretinere a bazinului, deziderat prezent in majoritatea cazurilor acvaristilor, care prefera acesti pesti.
   Daca ai acces facil la autocolantul de pe spatele acvariului, nu vad de ce trebuie golit acvariul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: .Salut

Salut, revin cu un up-date. Mai am de pus niste pietre, dar astept pana la urmatorul drum.
P.S. Acvariul este langa perete si nu am acces in spatele lui, de aceea ziceam de golire pentru a schimba autocolantul.

18

Re: .Salut

.

19 Editat de dan.matei26 (2012-10-09 22:14)

Re: .Salut

arata ok,pe drumul cel bun clar.ideea este ca...o sa mai intampini mici probleme de estetica.de exemlu pietrele care le-ai pus sunt ok ...as merge si cu un strat , doua in sus ,dar sunt super oricum,ideea e ca trebuie schimbat clar fundalul.Sunt exact ca cele din fundal si nu mai stii care ce si cum.....fundalul e ok ,dar fara pietrele astea...cred ca un fundal negru sau albastru inchis ar merge perfect si ar sari si pestii in evidenta cand sunt intre ape.oricum e misto :noroc
si cauta acum ceva pietre speciala..cu timpul normal , care sa iasa in evidenta.ciclidele de tanganika au un mediu dur,aspru nu foarte placut ochiului si chiar daca ai un setup perfect pentru ei,pentru om...e destul de "rece" asa ca ai misiunea grea sa "incalzesti"nitel atmosfera cu elemente din biotopul lor.Poate o iluminare puternica sa faci niste alge......cateva crengi....

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: .Salut

uite niste idei de cum l-am avut eu setupul cand aveam cicilde.si de malawi si africane nonlake

Gratis nu exista,ieftin nu rezista