1

Subiect: Ce melc e asta?

M-am trezit azi  dimineata cu vreo...20 cred din acesti melci lipiti de substrat/geam unii mai maricei. Nu stiu de unde au aparut, substratul l-am primit si nu l-am mai spalat dupa fiindca arata ok, l-am aruncat direct in acvariu.
Ce fel de melci sunt si va rog mentionati si daca trebuie luata atitudine IMPOTRIVA lor?

Re: Ce melc e asta?

Melanoides tuberculata  - sunt foarte buni pentru substrat si nici nu deranjeaza. Eu pe ai mei abia ii vad am cateva zeci - stau mai tot timpul ingropati smile
:fok

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Ce melc e asta?

Astia sunt melci de substrat Melanoides tuberculala, afaneaza si curata nisipul, dar daca sunt pe geamuri inseamna ca nu le convine apa wink

Re: Ce melc e asta?

asta nu o stiam ca daca stau pe geamuri nu le convine apa - eu pe ai mei nu ii mai vad de cateva saptamani am crezut ca au murit, si i-am cautat prin substrat erau acolo -"  munceau" - am crezut ca asta nu e in regula smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

5

Re: Ce melc e asta?

Da, e putin cam rece pt ei ce-i drept pt ca nu le-am bagat inca incalzitorul. O sa fac asta in cursul zilei de maine.
Multumesc pentru lamuriri.

6

Re: Ce melc e asta?

la mine se ridica cand se inchide lumina seara.. dimn la 6 cand plec la treaba sunt pe geam lipiti ...

... unidos para la musica

Re: Ce melc e asta?

zvarr A scris:

Da, e putin cam rece pt ei ce-i drept pt ca nu le-am bagat inca incalzitorul. O sa fac asta in cursul zilei de maine.
Multumesc pentru lamuriri.

daca in camera ai o temparatura decenta(adica tu sa nu dardai de frig) si ai filtru subacvatic(deci cam incalzeste si apa) de ce ai vrea sa pui incalzitor la Melanoides tuberculata ?
Eu nu le pun nici un incalzitor si nu comenteaza. Culmea ca din cate am observat nici asasinii nu mi-i ataca smile)

Coryodoras garbei - http://www.flester.ro/aquarium/corydoras/lb=ro