1

Subiect: Salutare !!!!

Ma numesc Daniel,am trecut de la un acvariu de 54 l la un acvariu de 160l dimensiuni 100x40x40 geam de 8mm cu intarituri.
Lumina:2x21w 865 +1x39w T5 Osram 830
Filtrare: JBL E901 + Fluvalu2 intern filtru extern:siporax+vata de perlon Filtru intern:burete +minisiporax
Substrat:27 kg pietris cumparat din Hornbach 2-4mm
Fertilizanti:Micro+Macro si sub substrat am pus o punga de Florapol
System Co2 complet doza zilnica 1-2 bule pe sec
Pesti: 14 zebre 15 neoni 2 gupy 6 rasbora
Specii plante: Alternanthera splendida 2 fire
Ammania bonsai 2 fire
Bacopa caroliana 2 fire
Blyxa japonica 5
Didiplis diandra 6-7 fire
Echinodorus osiris 2 fire
Eleocharis acicularis 2 fire
Hedyotis salzmannii 2 fire
Hemianthus micranthemoides 7 fire
Heteranthera zosterifolia 2 fire
Hygrophila Polysperma Rosanervig 2 fire
Limnophila aquatica Limnophilla Aromatica 3 fire
Ludwigia arcuata 2 fire
Ludwigia repens 3 fire
Marsileea 2-3 fire
Mayaca fluviatilis 2 fire
Micranthemum umbrosum 2 fire
Proserpinaca palustris 3 fire
Rotala rotundifolia 5 fire
Va rog mult sa ami atrageti atentia daca am gresit ceva la acvariu,sunt putin nemultumit cu aranjarea plantelor dar asta mai putin conteaza pana asi revin ele sa le pot aranja eu cum vreau.Salutare la toti acvaristii  smile

Re: Salutare !!!!

Salut Daniel! De ce ai pus in fata filtrul din stanga si piatra de aer din dreapta? Zici ca ai pozat acvariul din spate smile

3

Re: Salutare !!!!

Da asa este ai dreptate ca nu sunt bine puse acolo,acum le pun pe geamul din spate si piatra de aer la fel, ms mult ,,,de mustrare smile

4

Re: Salutare !!!!

Piatra de aer e pentru are sau co2?
Daca e pt aer, nu-i prea vad rostul...

5

Re: Salutare !!!!

Da e pentru aer,am puso am zis ca mai pune putin apa in miscare dar daca nu trebuie o pot scoate smile

6

Re: Salutare !!!!

Este al treilea subiect deschis de tine, la aceasta rubrica:
1. 24.11.2011
2. 08.01.2012
3. 09.10.2012
   Dupa ce te convingi de spusele mele, le sterg pe cele anterioare prezentului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Salutare !!!!

Da asa este Baracuda ami cer scuze le poti sterge pe toate si il poti lasa numai topicul asta ...ami cer scuze inca odata

8

Re: Salutare !!!!

In alta ordine de idei, incearca sa grupezi plantele pe specii si pe dimensiuni, acum sunt cam haotic asezate. Intr-un acvariu plantat, aerarea apei se face prin valurire (s-a spus de sute de ori), asa cum aerezi tu, irosesti CO2-ul, atit cit este in acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Salutare !!!!

Multumesc pentru sfat asa o sa fac, o sa scot piatra de aer filtru intern o sa il pun pe spate si o sa las asa sa faca valuri si plantele stiu ca sunt puse nasol,dar o sa le las acum momentan sa se prinda sa se mareasca si ele si dupa care o sa fac o noua aranjare smile mulltumesc

10

Re: Salutare !!!!

ciuaua A scris:

Multumesc pentru sfat asa o sa fac, o sa scot piatra de aer filtru intern o sa il pun pe spate si o sa las asa sa faca valuri si plantele stiu ca sunt puse nasol,dar o sa le las acum momentan sa se prinda sa se mareasca si ele si dupa care o sa fac o noua aranjare smile mulltumesc

   Bate fierul, cit e cald! Rearanjeaza plantele acum, mai tirziu inseamna ca practic rearanjezi acvariul, cind a ajus la un anumit grad de maturitate si echilibru, iti va fi greu sa refaci echilibrul cistigat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Salutare !!!!

ok o sa incerc ceva sa vedem ce se poate face smile ms ...

12

Re: Salutare !!!!

Salut,parerea mea este ca mai ai de munca la acest acvariu  wink .......                   Incearca si muta spreybar-ul sa bata in lungul acvariului .....
Toate cele bune si spor la treaba  :sok  :sok ...

13

Re: Salutare !!!!

Salutare in curand o sa va uimesc cu noul meu setup smile

14

Re: Salutare !!!!

Deja ne-ai facut curiosi  :omfg  :omfg ........

15

Re: Salutare !!!!

Ma trec si eu pe lista curiosilor  big_smile

16 Editat de MariusMinu (2013-01-06 21:47)

Re: Salutare !!!!

A aparut o modificare de ultim moment, primii patru privitul gratuit...

17

Re: Salutare !!!!

ok am inteles il bagam in program si pe colegul nostru mariusminu

18 Editat de ciuaua (2013-03-11 15:30)

Re: Salutare !!!!

Salutare cum am promis ca in curand o sa revin cu noul meu setup asa a fost zis si facut.
Nu stiu cu ce sa incep ca au foat foarte multe,schimbari la acvariul meu si o sa incep cu urmatoarele:

Lampa achizitonata cu 4 neoane t5 39w ficare 2 neoane osram 865 39w 2neoane Aqua Medic Plant Grow39w

Substrat:JBL Aqua Basic plus JBL Manado 7+13 Proflora JB
L
Fertilizare: Easy Life EasyCarbo, ProFito,Easy Life Kalium,Micro si Macro

Plante:Blyxa Japonica,Staurogyne Repens,Alternanthera Reinechii mini,Didiplis diandra,Marsilea Hirusta,Ammania Bonsai,Limnophila Aromatica,Salzmani Hemianthus,Rotala Rontundifolia,Ludwigia Glandulosa,Limnophila Aromatica

Fauna:14 Neoni 4 Otocinclus 1 Ancistrus

Nevertebrate:Creveti Red Cherry. si asta nu ar fi tot inca mai astept saptamna asta plante de la colegul nostru Petre79
setaceum,tonina manaus,blyxa,pogostemon erectus si in curand o sa va arat si alte poze . Va multumesc

http://imageshack.us/a/img20/6144/sam3090q.jpg

http://imageshack.us/a/img248/5998/sam3104i.jpg

http://imageshack.us/a/img51/892/sam3097i.jpg

19

Re: Salutare !!!!

Am revenit cu noul setup de m-ai sus dar vad ca de 2 zile nimeni nu observa acest lucru smile pereri,sugestii,etc... numai bine

20

Re: Salutare !!!!

Asa este bradule ai dreptate dar daca citesti m-ai bine sus am specificat ca urmeaza cateva plante care ami vinde la colegul nostru petre 79 si revin cu cateva poze cu ele smile mersi