1

Subiect: Plante

As vrea sami pun niste plante naturale in acvariu ca cele artificiale sunt oribile si vreau sa scap de ele.Ce specii as putea pune ptk in acvariu am carasi si pietris!exista vreo planta care sa supravetuiasca la asemenea conditii?Ms pentru orice raspuns!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

2

Re: Plante

Incearca cu Anubias. La carasi in general nu prea rezista plante, insa Anubias are frunza destul de tare iar acum au aparut si varietati cu frunza mare ce dau un aspect extraordinar! Chiar eu am asa ceva in acvariu! Este foarte rezistenta, putin pretentioasa la conditii si creste destul de repede. In rest ce sa-ti mai recomand... poate Elodea canadensis care ar face fata in unele situatii. Insa poti intreba la magazine de plante cu frunze tari sau aspre!;)

3

Re: Plante

ok mersi pt ajutor o sa caut,ca m-am saturat de astea artificiale care nu tin foarte mult,dupa un timp incep sa aiba un aspect oribil!:D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

4

Re: Plante

Nu ai pentru ce! Daca te mai pot ajuta cu ceva... astept intrebarile!

5

Re: Plante

salut scuzati ca ma bag si eu dar poti sa incerci asa ceva pt ca si eu am avut carasei si nu leau mancat pt ca au frunza groasa

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

6

Re: Plante

ok mersi de ajutor dar ai ideie daca rezista in pitris?

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

7 Editat de soto_san (2008-12-10 01:49)

Re: Plante

eu le am in acvariu de mult timp si au si crescut...dar eu am si turba in substrat adica sub pietris

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

8

Re: Plante

era o tufa mare si eu am rupto in mai multe si nu prea a afectato....cel putin la mine asa este plantata

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

9

Re: Plante

eu nu am decat pietris exact cum se vede in poze te rog stii cumva si cum se numeste?o sa caut zilele astea si cemi recomanzi tu si ce mia recomandat Buschy!mersi!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

10

Re: Plante

daca le plantezi doar in nisip o sa traiasca si asa nu este pretentioasa

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

11

Re: Plante

soto_san A scris:

salut scuzati ca ma bag si eu dar poti sa incerci asa ceva pt ca si eu am avut carasei si nu leau mancat pt ca au frunza groasa

Este exact ce i-am recomandat! wink Ce ai in poza e Anubias nana care intr-adevar nu este pretentioasa... poate putin la iluminat, adica daca lumina cade direct pe frunzele ei se umple de alge albastre care nici mama ancistrusilor nu o poate curata. Deci eu unu recomand si ceva plante de suprafata gen Ceratopteris sp. sau Riccia fluitans.

12 Editat de BuBu (2008-12-11 21:39)

Re: Plante

mam gandit sa pun sub stratul de pietris un strat de nisip!e bine?nu o sa rajunga carasii la nisip si sa faca varza acolo?mersi pt raspunsuri!:)

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Plante

Daca o sa pui plante naturale iti recomand un substrat de la sera sau tetra, asa vei avea si plante cu radacini sanatoase. Este adevarat ca iti ridica un pic costurile insa, iti spun sincer ca merita investitia. In substrat poti sa mai pui si o cutie de initialsticks

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14

Re: Plante

cam kat e pretul aproximativ pt ce miai aratat?si inca o intrebare :carasii cand o sa scormoneasca nu o sami amestece pietrisul cu substratul?ca ma gandesc ca daca o sa faca asa o sa fie oribil!mersi pt ajutor!:D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

15

Re: Plante

pai o sa scormoneasca ei dar peste nisip (substrat) sa pui si tu ceva pietricele mai mari sa acopere tot cam 2-3 cm

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

16

Re: Plante

daca nu vrei sa cumperi pietricele din magazin atunci sant bune si cele care se baga in beton (sort) spalate bine . eu le si opaream cu apa fierbinte

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

17

Re: Plante

o sa pun pietrisul care il am acum pe deasupra.mersi!o sa ma ocup zilele astea si o sa pun poze noi cu el plantat:D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Plante

Pietrisul trebuie sa aiba o granulatie de minim 4-5mm, asta pt. a nu le permite carasilor tai sa isi faca de cap.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

19

Re: Plante

are cam un 2-3mm dar am ceva vreo 2 cm ca grosime a stratului!cam ce cantitate de substrat trebue sa pun la un acvariu de 100l? mersi pt sfaturi:D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Plante

Sunt de ajuns 2 galetuse la 2,8 kg, de substrat, iar pietrisul poti sa il pui de minim 3-4cm in fata si poti urca pana la 6-8 cm pe partea din spate a acvariului. Spor la treaba si asteptam poze.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.