1

Subiect: Intai documentatie !

Pe viitor vreau si eu acvariu de apa dulce plantat. Stiu sigur ce dimensiuni vreau: 60/30/30...adica vreo 60l ??? In fundal sigur va avea oglinda, vreau sa para mai mare. Am vazut niste acvarii cu plante micute, un fel de gazon si m-a fermecat. Bineinteles ca, in timp vreau si pestisori, ca doar asta e farmecul, dar intai am nevoie de ajutor pentru a le cladi casuta trainica si sanatoasa. Cu ce incepem ? Ma ajutati cu "necesarul de materiale" ?

Re: Intai documentatie !

Buna,
E bine ca vrei sa te documentezi mai intai - acvariul tau va avea 54 L brut deci mai putin net.
In mare ai nevoie de acvariu  :sbr  - filtru intern ar fi ok - incalzitor - prize programabile - capac sau lampa.
Dar cel mai bine e sa-ti arunci un ochi aici -http://www.acvariidevis.ro/articole/ sa citesti si apoi sa vi cu intrebari punctuale.
Bafta

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Intai documentatie !

Bine ai venit!!
Poti sa incepi de aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2490/cititiciclul-azotului-pe-intelesul-tuturor/ . Toate acestea si multe altele le gasesti pe Forum>Apa dulce
Sper sa fi fost de folos

Re: Intai documentatie !

Bine ai venit Cristina!
   Nu te va deranja ca atunci cand te vei uita in acvariu sa te vezi si pe tine? big_smile

Re: Intai documentatie !

Bine ai venit ! Pentru inceput iti trebuie acvariu, filtru intern sau extern, substrat din pietris 1-3 mm, incalzitor si cativa melci pomaceea pentru a incepe ciclarea acvariului. Ideea cu oglinda nu mi se pare tocmai buna.

6

Re: Intai documentatie !

smile) cu ce ar putea-o deranja?

Re: Intai documentatie !

Recapitulam putin:

Inolla A scris:

In fundal sigur va avea oglinda, vreau sa para mai mare.

Ancistrus A scris:

Nu te va deranja ca atunci cand te vei uita in acvariu sa te vezi si pe tine? big_smile

moony A scris:

smile) cu ce ar putea-o deranja?

   Deci in loc sa te uiti in acvariu sa admiri pestii, te uiti in acvariu sa te admiri pe tine... intelegi moony? lol Pentru femei ma gandesc ca nu ar fi tocmai o problema... se pot aranja/farda chiar in fata acvariului lol

PS: Mai mare nu va parea acvariul, poate doar mai... caleidoscopic lol

8

Re: Intai documentatie !

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Cristina!
   Nu te va deranja ca atunci cand te vei uita in acvariu sa te vezi si pe tine? big_smile

   Ce te faci mon cher, daca raspunsul va fi "nu"? lol Eu ziceam s-o intrebam mai bine, pe noua noastra colega, de unde i-a venit ideea cu fundalul oglinda. Nu stiu de ce dar cred ca ideea nu apartine unui acvarist adevarat si nu a fost "culeasa" de pe vreun site de acvaristica, serios. Ideea a venit probabil prin similitudine cu situatiile in care, oglizile se folosesc in scopul de a da senzatia de spatiu mai mare, acolo unde spatiile destinate oamenilor, sunt deficitare ca marime.
   Noua noastra colega ar trebui sa stie de la bun inceput, ca singurul "truc" permis in acvaristica este reproducerea cit mai fidela a conditiilor naturale, in acvariile noastre.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Intai documentatie !

Baracuda A scris:

Ce te faci mon cher, daca raspunsul va fi "nu"?

   Astept cu interes raspunsul colegei si intre timp il pregatesc si pe al meu lol

10

Re: Intai documentatie !

Na ca fiind femeie, nu ma deranjeaza o oglinda in plus ! Asta cu oglinda zau ca am gasit-o tot la un acvarist, am citit-o si mi s-a parut interesanta-oricum nu mi-ar placea sa vad pe fundal un zid sau un placaj de mobilier. Nu ma certati ! Eu serios imi fac lista de materiale smile Primul meu acvariu a fost cu mormoloci, am urmarit metamorfoza si pisoiul la pescuit extrem. Vreau ca cel de-al doilea sa fie de Doamne-Ajuta ! Si cum e o placere destul de costisitoare (cel putin mai scumpica decat intretinerea unui motan) incerc sa adun rapid informatii pretioase pe care sa le pun in practica cu eforturi financiare rezonabile. Pana aici, bun, mai radem, mai culegem informatii. Ce e mai bun (la mine bun insemnand raport eficienta-calitate-pret) , un filtru extern sau intern ? Ce e cu spumatorul ala despre care am citit vag cate ceva ? Adica exista o metoda mai simpla de curatare eficienta fara plimbatul galetilor de apa ? P.S. sper ca nu radeti in hohote de nestiinta mea, ci tastati un raspuns care sa ma mai scoata din ceata smile Multam tuturor !

11

Re: Intai documentatie !

Incerc sa indepartez eu, macar un pic din ceata in care te afli: in situatia ta, cea mai buna varianta ar fi un acvariu de firma (gata confectionat), echipat cu tot ce trebuie pentru un inceput onorabil. Cele mai ieftine le gasesti in Hornbach, apoi la magazinele de acvaristica, online.
   Nu mai citi la intimplare, citeste in exclusivitate despre acvaristica de apa dulce, spumatorul acela este pentru acvariile marine.
   Stai linistita, eu unul nu rid de tine, sunt destui asa zisi acvaristi, care-si ascund ignoranta si vor sa para experimentati si care stirnesc hohote de ris. Tu, cel putin, iti recunosti lipsa de cunostinte, ceea ce este un fapt laudabil.
   Pentru inceput, ar trebui sa vizionezi mai multe acvarii, sa retii unul din ele si sa incerci sa-l copiezi adaugind o nota personala. Dupa asta, pe masura ce vei acumula experienta, iti vei putea pune amprenta personala, intr-o masura din ce in ce mai mare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Intai documentatie !

Exista variante pentru geamul din spate, cel mai folosita fiind aplicarea unui autocolant, ce culoare iti place, pe partea din exterior.
   Nu rade nimeni de tine, daca ai vazut si iti place cu oglinda, ca sa mai zic... femeile astea lol

PS: In loc de galeti poti folosi un furtun wink

13 Editat de Inolla (2012-10-10 18:54)

Re: Intai documentatie !

Si eu am gandit initial asta, dar am inteles ca acvariile de firma vin cu filtru si lampa ineficiente, mai slabe si ba mor plantele, ba pestii...ba prea multa lumina, ba mai deloc, ba bate vantul in pesti, ba n-au oxigen... Complicat ! Si voi radeti de mine, v-ar placea sa imi moara cativa pesti si sa imi stea apa tulbure, ca s-o iau ca tot omul de la 0 cu erori ??! Zic si eu...

14

Re: Intai documentatie !

Inolla A scris:

Si eu am gandit initial asta, dar am inteles ca acvariile de firma vin cu filtru si lampa ineficiente, mai slabe si ba mor plantele, ba pestii...ba prea multa lumina, ba mai deloc, ba bate vantul in pesti, ba n-au oxigen... Complicat ! Si voi radeti de mine, v-ar placea sa imi moara cativa pesti si sa imi stea apa tulbure, ca s-o iau ca tot omul de 0 cu erori ??! Zic si eu...

   Daca ma gindesc la oglinda aceea si adaug si ultimile informatii culese de cine stie unde, imi este clar: sursele sunt de cea mai proasta calitate! Crede-ma ca nu obisnuiesc sa bat cimpii pe acest forum si sa induc in eroare prin sfaturile pe care le dau! Poti fi mindra, dintre cei care ti-au dat sfaturi pina acum, pe acest forum, aproape toti sunt acvaristi experimentati, care stiu ce vorbesc si au nivelul necesar pentru a fi considerati seriosi! Cauta-le acvariile, priveste-le si formeaza-ti o parere!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Intai documentatie !

Inolla A scris:

Si voi radeti de mine, v-ar placea sa imi moara cativa pesti si sa imi stea apa tulbure, ca s-o iau ca tot omul de la 0 cu erori ??! Zic si eu...

   Scuze ca am folosit un ton mai relaxat in ce am scris mai sus... nu rade nimeni de tine! Nu ne tinem de poante pe aici, este forum de acvaristica nu de bascalie, doar ca nu mi se pare gresit in a discuta un pic mai relaxat, putin umor nu face rau pasiunii!

PS: Fara suparare, ce varsta ai?

16

Re: Intai documentatie !

Eh, gata, vad ca in mod serios vreti sa ajutati si va multumesc. Am gasit material de studiu pe Hornbach deocamdata big_smile ca sa nu mai vin cu intrebari tampitele. Va tin la curent cand ma apuc de achizitii. Vasta... smile potrivita smile da-o incolo...

17

Re: Intai documentatie !

Ancistrus A scris:
Inolla A scris:

Si voi radeti de mine, v-ar placea sa imi moara cativa pesti si sa imi stea apa tulbure, ca s-o iau ca tot omul de la 0 cu erori ??! Zic si eu...

   Scuze ca am folosit un ton mai relaxat in ce am scris mai sus... nu rade nimeni de tine! Nu ne tinem de poante pe aici, este forum de acvaristica nu de bascalie, doar ca nu mi se pare gresit in a discuta un pic mai relaxat, putin umor nu face rau pasiunii!

PS: Fara suparare, ce varsta ai?

   Cristi, intrebarea despre virsta, adresata unei femei, se soldeaza de obicei cu acelasi raspuns, determinat de cochetaria specifica sexului. Ai avut parte de una din variante, stiu ca nu esti satisfacut dar nu insista, poti fi acuzat de impolitete! lol  Ce-ti pot spune eu: cu sigurata are virsta, la care trebuie luata in serios!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!