1

Subiect: probleme cu ciclidele

Am o problema cu pestanii mei, am un acvariu de 275 de litrii cu ciclide africane,
acvariul este pus in functiune cu tot cu pesti cam din decembrie 2011, de 3-4 luni am inceput sa dau pe acasa destul de rar adica gen plec la 7 de dimineata si ma intorc seara pe la 7 cand le dau si de mancare. Problema e ca se sperie toti foarte usor cand vad miscare in camera se ascund absolut toti si zici ca e doar apa cu pietre in acvariu. Deja devine o situatie destul de disperanta... mam gandit si sa fac un om mare din carton si sa il fac cumva sa se miste toata ziua poate se relaxeaza pestii. Nu am fotografii recente cu acvariul dar daca este necesar fac. astept o mana de ajutor de la un acvarist care s'a mai confruntat cu problema si eventuale presupuneri care ar fi problema..

Re: probleme cu ciclidele

Da, asta cu omul din carton este buna, dar iti trebuie motorase multe...
   Incearca sa nu te imbraci in culori stridente, si pe cat posibil sa nu bata lumina din spatele tau.

3

Re: probleme cu ciclidele

ciudat..la mine a fost invers...nu statea nimeni cu ei iar cand veneam acasa parca sareau din acvariu..au invatat ca atunci cand ma vad primesc mancare.de fiecare data cand intram in camera primeau mancare..sau cand ma apropiam de acvariu..incearca sa stai pe langa acvariu pana ies ei de sub pietre si da le mancare..cred ca s ar obisnui

0749.650.678

4

Re: probleme cu ciclidele

daca este miscare permanenta in camera se obisnuiesc si mai ales daca le mai dai si cate putina mancare vor venii iar in fata. fiind liniste toata ziua s-au dezobisnuit de prezenta omului si asta este problema ei in fond sunt destul de precauti si repede se ascund

5

Re: probleme cu ciclidele

Ma gandeam eu ca asta este problema.. o sa incerc sa il fac pe inginerul constructor si sa inventez ceva om miscator in zona acvariului ca alta solutie nu prea vad.. lucian se pare ca tu ai avut mai mult noroc ca mine:)) asa faceau si la mine inainte, acum zici ca au suferit o trauma sau cv... Ori cum multumesc pentru raspunsuri si o sa va tin la curent cu ce se intampla eventual si 2-3 poze cu acvariul in starea actuala:d tibi59 ai ceva siporax de vanzare sau sti pe careva din oras care are?( filtru extern diy:d)