41

Re: acvariu mare dupa mult timp

Ca de obicei are cine sa ne salveze  ^:)^ Ramanem datori :noroc Succes cu proiectul ,si asteptam  progrese. :apl

42

Re: acvariu mare dupa mult timp

aditzuca A scris:

off cum fac cu linkurile?:))) help!!!!! :pls

   Dupa ce scrii linkul, il selectezi si apesi comanda "url" de deasupra (vezi poza)

43

Re: acvariu mare dupa mult timp

M-ati chemat? big_smile

Johnny vad ca deja aspira la pozitia de "fan" al meu. Aditza, om in toata regula inca folosesti alint de copil smile

Pozele sunt dementiale, am invatat multe despre constructia unui acvariu, esti in clubul Nunumic de azi. Avansezi repede, scuze ca nu te felicit pentru reusita.

Sunt curios ce urmeaza. Sper ca nu te gandesti la ciclarea de o zi, ar insemna sa ne dai pe spate pe toti cu performantele tale. Oricum neinsemnate daca nu-ti iei Arowana wink

44

Re: acvariu mare dupa mult timp

Nu sti ce onorat ma simt sa fiu fanul tau Danielt lol .Eu astept sa  te cunosc la urmatoarea intalnire a acvaristilor personal.Tot cred ca esti egoist si rautacios,de mereu ai de comentat.Si ciclarea de o zi ai vazuto cu ochi tai ca mia reusit ,sper sati reuseasca si tie lol

45 Editat de aditzuca (2013-01-26 12:12)

Re: acvariu mare dupa mult timp

hai sa va spun cate ceva legat de costuri mod de constructie. Tre sa zic ca in mare parte cunostintele dobandite se datoreaza lui tibi. Bun, sa trecem la treaba. Suportul din teava rectangulara in jur de 150 LEI, facut de mine, sudat cu arc electric deci implicit probleme de deformarea, ca sa nu mai zic ca masura baietilor care au taiat teava si de la care am cumparat-o, difera cu vreo 2 cm:))). Bataie mare de cap. Palul care "infasoara" suportul, facut de varul cu care am si lipit acvariul: 300 Lei. Sticla 800 Lei luata de la Gerom Buzau + transport. Siliconul luat de pe net cu 33 Lei tubul. La cheltuieri minore intra guta de 1mm, 2 prese de colt, banda adeziva, primer, vopsea alcool etc.

46 Editat de aditzuca (2013-01-26 14:37)

Re: acvariu mare dupa mult timp

Despre suport si mobila nu are rost sa scriu cum s-au facut ca nu prea face subiectul chatului......dar eu cred ca au iesit bine (rezistente). Sub acvariu, am pus polistiren extrudat de 25mm pentru a prelua din neregularitati. Dimensiunile sticlei fetelor si fundului din sticla de 12 sunt impartite astfel:  2000x600 mm fata si spatele si fundul, fetele laterale 574x600mm (deci ele se incadreaza intre fete). Fundul dublu de dimensiuni 1974x574 din sticla de 10. In prima zi (seara) am facut suportul si am lipit dublul fund. Cu o nivela cu laser am realizat ca suportul este aproape drept si cu mici pene am reusit sa il indreptam cum se cuvine. Mentionez ca sticla nu a fost cantuita ci doar slefuita pentru a nu ne taia.

47 Editat de aditzuca (2013-01-26 14:20)

Re: acvariu mare dupa mult timp

A doua zi am pregatit sticla cu banda adeziva am sters-o cu alcool unde trebuia lipita, si am lipit guta de 1mm (folosita ca distantier). Prima data am lipit fata-spate, am pus o laterala am prins-o cu mengina de colt si pana sa ne dam seama ca trebuie razuit siliconul cu o racleta de colt acesta deja facuse o pojghita pe deasupra (deci aspectul fetei spate nu este 100 placut, in rest e ok). Asta a fost prima grseala. Siliconul DC881 are timpul de actiune de 5 minute deci trebuie sa va miscati rapid cand il folositi. Ne-am grabit cu lipirea si spre fericirea noastra totul a mers foarte bine in ceea ce priveste razuirea. In schimb a aparut o alta problema insa mult prea tarziu pentru a mai fi remediata. Dupa 2 zile am observat niste bule de aer pe una din lipiturile unei fete laterale, iar intr-un colt pe lipitura opusa a aceleasi fete parea ca lipseste siliconul. O sa pun poze (am vorbit cu tibi si mi-a spus ca nu e chiar grava problema coltului unde am adaugat silicon prin interiorul acvariului si deci sigur nu v-a curge, iar in ceea ce priveste bulele tibi mi-a spus ca atat timp cat nu exista bule care sa ajunga dintr-o parte in alta a lipiturii e ok). Vedem ce se va intampla cand voi pune apa, undeva prin martie:))

48

Re: acvariu mare dupa mult timp

Dupa ce s-a mai uscat siliconul am lipit si intaritoarele dupa cum se vede intr-una din pozele de mai sus. In plus am mai pus 2 intaritoare pe latime in centru la 10 cm una de alta. O sa pun poze si in legatura cu asta

49 Editat de aditzuca (2013-01-26 15:09)

Re: acvariu mare dupa mult timp

As vrea niste pareri despre problemele intampinate (ma rog si criticile sunt binevenite-----cele constructive). Si eventual sa mergem mai departe si sa imi dati niste idei despre echipamente filtrare. Merci anticipat.

50 Editat de aditzuca (2013-01-26 15:38)

Re: acvariu mare dupa mult timp

inca doua poze cu bulele si coltul cu pricina:
http://imageshack.us/photo/my-images/43/imgp3531s.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/571/imgp3533x.jpg/

51

Re: acvariu mare dupa mult timp

Despre filtrare mergi cu eheim 2080 sau fluval fx5  Umplele cu matrix sa vezi ca se merita .

52

Re: acvariu mare dupa mult timp

din ce-am citit cica eheim ar fi mai bun. sa vad ce gasesc:)))

53

Re: acvariu mare dupa mult timp

Uite eu chiar am si eheim si fluval si pot spune ca sunt multumit de amandoua,eheim are debit mic fata de fluval.Si nu este zgomotos.Cand il curat am observat ca intradevar face curatenie in acvariu.

54

Re: acvariu mare dupa mult timp

ce matrix imi recomanzi jhonny? ce brand etc

55

Re: acvariu mare dupa mult timp

Pai toate sunt de la seachem  vorbim de Matrix Gasesti varsat sau ambalat. Eu am in jur de 10 litri si credema chiar face treaba.Mai poti baga si denitrat tot de la seachem .Foarte bun,dar trebui debit mic de apa .

56 Editat de aditzuca (2013-02-11 22:57)

Re: acvariu mare dupa mult timp

cati litri intra intr-un eheim? Intreb ca sa nu mai cumpar si eheim media set si sa pun doar matrix. Sau nu e bine sa pun doar matrix? Cred ca m-am prins pun o anumita cantitate (care cam cat sa fie pt inceput?) dupa care in functie de nitrati o scad sau maresc. Corect?

57

Re: acvariu mare dupa mult timp

In eheim 2080 intra 12 litri ,nu are nimic daca pui doar matrix .Eu am si eheimul si fluvalul fx5 plin cu matrix ,inca la fx5 am renuntat la bureti si am pus tot matrix.

58

Re: acvariu mare dupa mult timp

johnny A scris:

In eheim 2080 intra 12 litri ,nu are nimic daca pui doar matrix .Eu am si eheimul si fluvalul fx5 plin cu matrix ,inca la fx5 am renuntat la bureti si am pus tot matrix.

Eu inca nu am inteles, daca acvariul va fi plantat sau nu...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

59

Re: acvariu mare dupa mult timp

Acvariul va fi cu pesti ....si plante :hug . O sa pun plante din cele mai putin pretentioase

60

Re: acvariu mare dupa mult timp

Pai... in cazul asta, mare grija la cantitatea de Matrix folosita. Colegul care ti-a recomandat acele cantitati industriale, nu are acvariu plantat si se pare ca nici nu stie ce inseamna prea mult Matrix, pentru un acvariu plantat...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!