Subiect: Cum trebuie folosit aqua clear?!

Am cumpart de la Sera: Aquaria Clear de 100ml...trebuie sa pun in ficare zi dozajul indicat pana ce observ ca apa s-a limpezit sau doar odata?!

..nu scrie la intructiuni de folosire cum ca ar trebuie sa torn in ficare zi dozajul recomandat la x litrii de apa

Deci trebuie pus in ficare zi pana obtin limpezirea si atunci ma opresc..sau am pus odata cat trebuia si gata?!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.

Re: Cum trebuie folosit aqua clear?!

salut bogdi,

Nu vreau sa te dezamagesc dar nu o sa vezi prea mare schimbare daca folosesti aqua clear. Si eu l-am incercat si efectul a fost aproape de zero.

In mod normal pe eticheta spune ca dupa o dozare deja vei vedea efectul.

La mine nu a functionat si am trecut la metoda clasica: reinprospatarea saptamanala a apei si sifonarea substratului, tot saptamanal. Apa este cristal de atunci.

3 Editat de bogdivaio (2009-12-27 15:16)

Re: Cum trebuie folosit aqua clear?!

am rezolvat deja probelema...nici eu nu folosesc astfel de produse,a fost prima si ultima data cand mai dau banii pe asa ceva...am cumpart la spusele unui prieten care a mai folosit si a zis ca a avut rezultate

...doar de data asta mi-am luat pentru ca aveam multe particule fine in apa de la substratul jbl manado,care din cauza transpotlui prin frecarea,apar particule foarte fine si oricat l-ai spala tot nu ai sansa sa le indepartezi doar partial(cum dealtfel esti atentionat si pe ambalaj)...oricum se aseaza pe fund dupa o perioada si se lipezeste apa si nu o sa mai ai probleme,acesta necolorand apa...eu am vrut sa sa ajut filtarea cu aceasta substanta care strange particulele fine ghem sa le poata absorbii filtrul cat mai rapid

Am pus initial 10 ml de substanta si am observat ca imi sacade ph-ul si am renuntat...

4

Re: Cum trebuie folosit aqua clear?!

singurul si unicul pe care il recomand este AquaSafe dupa ce schimbati apa puneti si va asigur ca veti vedea un rezultat

Re: Cum trebuie folosit aqua clear?!

ok,dar nu era vb de substante care ajuta la declorarea apei,care elimina metalele grele din apa pentru o a face sigura, pentru pesti...era vb de un produs care se foloseste pentru limepzirea apei sau cel putin asta scrie pe prospect...

..in fine,multumim pentru sfat;)

...cum am spus si mai sus,problema a fost rezolvata...se poate inchide topicul

Multumesc.