1 Editat de MemeL (2012-10-15 02:37)

Subiect: Lemn cu probleme ?

Buna seara. Am achizitionat in seara asta, un decor din lemn, magazinul Hornbach. Acest lemn este deja tratat? Ce pasi trebuie sa urmez pana il pot pune in acvariu? Sunt nou venit pe acest site, zilele acestea o sa ma "descriu" mai mult cu si despre acvariul meu ... eu ... etc smile. Seara buna.

... unidos para la musica

Re: Lemn cu probleme ?

Exista si lemn gata tratat si nu... depinde ce ai cumparat!

Re: Lemn cu probleme ?

Ce lemn ai cumparat ?

4

Re: Lemn cu probleme ?

KARLIE Rădăcină de Mangrove pentru acvariu

... unidos para la musica

5 Editat de Corydoras (2012-10-15 03:20)

Re: Lemn cu probleme ?

Tine-o la apa cateva zile. Poti eventual sa o fierbi.
Din cate stiu este aia care se vinde ambalata in punga, oricum pluteste in draci. M-am chinuit cu una de am albit.
No' vinzi ? big_smile

6

Re: Lemn cu probleme ?

Pai abia ce am cumparat-o, nu apuc nici macar sa ma bucur de ea? sad Nu e buna ? sau ... am citit cativa pasi pe forum despre lemn dar ... Offf !  Imi e cam sec acvariul ! ! ! Urlu smile

... unidos para la musica

7 Editat de Corydoras (2012-10-15 03:26)

Re: Lemn cu probleme ?

E buna, dar trebuie sa ai rabdare cu ea, pluteste.
Incearca sa o fierbi ceva timp, poate ai noroc.

8

Re: Lemn cu probleme ?

MemeL A scris:

Pai abia ce am cumparat-o, nu apuc nici macar sa ma bucur de ea? sad Nu e buna ? sau ... am citit cativa pasi pe forum despre lemn dar ... Offf !  Imi e cam sec acvariul ! ! ! Urlu smile

MemeL, nu te panica asa repede.Toate lemnele plutesc, trebuie doar sa-l lasi cateva zile intr-un recipient cu apa ... poti grabi acest proces daca il fierbi inainte. Spor la treaba.

9

Re: Lemn cu probleme ?

Imi poate spune cineva, dc dupa 10zile de stat in apa (complet) inca se ridica la suprafata? Nu as vrea sa o prind cu fel si fel de chestii sa stea la fund. Imi poate da cineva o solutie? Chiar imi pare rau de ea ... sad

... unidos para la musica

10

Re: Lemn cu probleme ?

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … a-capoasa/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Lemn cu probleme ?

Multumesc, am citit. E o iddeee buna cu ventuzele ... Ma  apuc de treaba. O zi faina

... unidos para la musica

12 Editat de Corydoras (2012-10-25 23:36)

Re: Lemn cu probleme ?

Incearca totusi sa pui o poza cu buturuga.Eventual incearca sa o identifici din cele de aici http://www.sawa-net.de/ apesi pe Dekoration -> Deko-Wurzeln