1 Editat de meda (2012-10-19 13:47)

Subiect: Buna :)

Buna, sunt Meda si sunt din Cluj Napoca, am crescut cu acvarii in casa dar de 10 nu am mai avut nici o tangenta cu acvariile, pentru ca imi e dor de linistea pe care o inspira un acvariu am decis sa imi fac unul.
Ma simt blonda la tehnica actuala si tare as avea nevoie de o mana de ajutor si niste explicatii. Acvariul as vrea sa il pun intr-un spatiu la mobila care e de 66 cm lungime, 60 latime si 40 adancime. Avand in vedere ca nu as vrea sa fac o prostie de la inceput as avea nevoie de ajutor atat la nivel de cat de mult spatiu sa las pe langa acvariu, pana la grosimea sticlei. Atunci spalam acvariul lunar, aveam o pompa de aer cu piatra, cateva fire de bacopa si pietre, iar ca pesti: sanitari  xifo, guupy, carasi, neoni, moly si scalari.
Apoi am pompa de aer si pietrele de atunci darrrrr acum as vrea un acvariu plantat....lumini....
of nici nu stiu de unde sa incep.

2

Re: Buna :)

Bine ai venit, ai inceput si asta este bine, colegii vor intelege ce nevoi ai si te vor ajuta!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Buna :)

Bine ai venit!
Pai ai putea sa incepi prin a-ti cumpara un acvariu cu dimensiunile apropiate de ceea ce ai tu nevoie adica un 50x30x30 ar fi bun pentru spatiul pe care zici ca il ai, insa trebuie sa tii cont ca la dimensiunile astea volumul acvariului va fi foarte mic, si parametri apei se vor modifica mult la schimbul de apa, modificare temperaturii din camera, ceea ce va avea un impact asupra vietuitoarelor din acvariu. Dar stiu cum e cand nu ai spatiu. Si eu am un acvariu de 54 L si stau cu emotii mai mereu cand schimb apa.
Apoi ai nevoie neaparat de un filtru (intern de minim 100 L/h).
Acum ca tot vine iarna si daca nu ai temperatura constanta in camera iti mai trebuie si un incalzitor cu termostat.
Dupa care daca vrei plante, neaparat lumina. Gasesti pe cineva care se pricepe la elecrice si iti face o instalatie cu neon.
Sau alta varianta e sa iti cumperi un kit de-a gata facut de la petshop (acvariu cu filtru, incalzitor, instalatie de iluminare) dar va fi ceva mai scump decat varianta de dinainte, adica preturile pentru un acvariu de 54L 60x30x30 sunt intre 300-400 ron. Eu unul am ales varianta asta pentru ca imi place designul acvariilor de firma care nu se compara cu cele home-made.
Bafta!

Re: Buna :)

Bine ai venit Meda!

claudiu_nitu A scris:

Bine ai venit!
Pai ai putea sa incepi prin a-ti cumpara un acvariu cu dimensiunile apropiate de ceea ce ai tu nevoie adica un 50x30x30 ar fi bun pentru spatiul pe care zici ca il ai, insa trebuie sa tii cont ca la dimensiunile astea volumul acvariului va fi foarte mic, si parametri apei se vor modifica mult la schimbul de apa, modificare temperaturii din camera, ceea ce va avea un impact asupra vietuitoarelor din acvariu. Dar stiu cum e cand nu ai spatiu. Si eu am un acvariu de 54 L si stau cu emotii mai mereu cand schimb apa.

   Claudiu, cand schimbi apa, in orice acvariu, o schimbi la procent, in medie 30-40%, asta depinde de numarul si marimea vietuitoarelor din acvariu... chiar daca acvariul are 10 litri sau 300! Nu inteleg, de ce stai tu "cu emotii" la schimbul de apa? Daca este vorba de temperatuta apei, asta o poti regla din robinetele calda/rece.

5

Re: Buna :)

Salut smile, multumesc pentru urari.
Temperatura in camera o sa fie constanta, stau la bloc si sunt o friguroasa. Si eu m-am gandit la acvariile de firma, dar as vrea sa incerc cu un acvariu mai mic si apoi sa imi iau un acvariu mare.
Instalatia de lumina o sa va rog sa ma ajutati sa o schitez dupa ce dau comanda la acvariu, pana atunci  m-ar ajuta niste dimensiuni la acvariu si eventual un loc in cluj unde se debiteaza sticla. Si hmm cineva care face acvarii la comanda...

6

Re: Buna :)

Nu te complica cu un acvariu mai mic de 50-60 litri si mai ales home-made. Daca iti permiti cumpara un acvariu de firma, gata facut si utilat cu tot necesarul, asa cum ti s-a recomandat. Sa-ti faci un acvariu prin mijloace propri este complicat si n-o sa faci mare economie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Buna :)

Nu ma gandeam la economie...ma gandeam la placerea de a mesterii ceva. O firma buna de acvarii in cluj stii?

8

Re: Buna :)

meda A scris:

Nu ma gandeam la economie...ma gandeam la placerea de a mesterii ceva. O firma buna de acvarii in cluj stii?

Daca ai asemenea placeri, te admir! Totusi imi mentin sfatul!!! Un acvariu de firma poti gasi in pet-shop-uri, Hornbach (daca exista in Cluj). Ca model iti recomand Juwel Korall - 54 litri; Eheim Aquastar 60 - 54 litri. Nu trebuie sa fie absolut nou, poti gasi la un pret convenabil, chiar unul mai mare (Okazii.ro). Singura conditie este sa fie in stare buna, atit el, cit si accesoriile. Si aici pe forum se vind astfel de acvarii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Buna :)

Buna Meda,
ai pm de la mine.

10

Re: Buna :)

Ma asteptam...! Cum apare o fata pe forum, Bogdan hop, cu PM-urile! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Buna :)

Sunt fata lu' tata asa ca am crescut ajutandu-l sa faca diferite chestii, de aici placerea de a mesterii.
Hornbach nu avem la cj si pana la bv e un pic cam prea departe pt un acvariu.
O sa incep sa ma uit dupa un acvariu de firma din cele mentionate de tine Baracuda, multumesc.
Bogdan ai PM.

12

Re: Buna :)

Baracuda A scris:

Ma asteptam...! Cum apare o fata pe forum, Bogdan hop, cu PM-urile! lol

Nu e asa de loc! big_smile
Dar fiind din Cluj o pot ajuta cu sfaturi si enetual asistenta in limita timpului disponibil.

Mare speculator mai esti domle.  lol

13

Re: Buna :)

bogdivaio A scris:
Baracuda A scris:

Ma asteptam...! Cum apare o fata pe forum, Bogdan hop, cu PM-urile! lol

Nu e asa de loc! big_smile
Dar fiind din Cluj o pot ajuta cu sfaturi si enetual asistenta in limita timpului disponibil.

Mare speculator mai esti domle.  lol

Te cred si eu ca profiti de faptul ca fata este din Cluj, este greu sa faci naveta... lol Hai sa ne oprim aici, mai mult ca sigur, ori este maritata, ori are cine sa-i poarte de grija... lol Ai impresia ca esti norocos? lol Mira-m-as! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de bogdivaio (2012-10-19 16:05)

Re: Buna :)

Baracuda A scris:
bogdivaio A scris:
Baracuda A scris:

Ma asteptam...! Cum apare o fata pe forum, Bogdan hop, cu PM-urile! lol

Nu e asa de loc! big_smile
Dar fiind din Cluj o pot ajuta cu sfaturi si enetual asistenta in limita timpului disponibil.

Mare speculator mai esti domle.  lol

Te cred si eu ca profiti de faptul ca fata este din Cluj, este greu sa faci naveta... lol Hai sa ne oprim aici, mai mult ca sigur, ori este maritata, ori are cine sa-i poarte de grija... lol Ai impresia ca esti norocos? lol Mira-m-as! lol

lol  lol  lol
Important e sa-si faca acvariul mult dorit.  :fok
Viata ei privata o priveste.

15

Re: Buna :)

sa fii blonda si femeie e un uneori o adevarata binecuvantare:P smile)

Si revenind la acvariu....

16

Re: Buna :)

meda A scris:

Nu ma gandeam la economie...ma gandeam la placerea de a mesterii ceva. O firma buna de acvarii in cluj stii?

   Daca ai placerea de a mesterii de ce intrebi de o firma de acvarii, si nu de una de geamuri? big_smile
   Succes cu bricolatul!

17 Editat de bogdivaio (2012-10-19 17:11)

Re: Buna :)

In Cluj cei de la TechnicGlass iti pot debita sticla cum vrei tu si de care vrei.
Pot sa te pun in legatura cu cineva care face acvarii (de la ei cumpara sticla) si ti-l aduce acasa gata facut, lipit profi fara exces de silicon.
De aceea ziceam ca pot sa ajut, fiind si eu in Cluj m-am lovit de mai toate situatiile.In fine eu m-am oferit sa ajut mai departe fiecare interpreteaza dupa bunul plac.
Numai bine si bafta!

18

Re: Buna :)

meda A scris:

Salut smile, multumesc pentru urari.
Temperatura in camera o sa fie constanta, stau la bloc si sunt o friguroasa. Si eu m-am gandit la acvariile de firma, dar as vrea sa incerc cu un acvariu mai mic si apoi sa imi iau un acvariu mare.
Instalatia de lumina o sa va rog sa ma ajutati sa o schitez dupa ce dau comanda la acvariu, pana atunci  m-ar ajuta niste dimensiuni la acvariu si eventual un loc in cluj unde se debiteaza sticla. Si hmm cineva care face acvarii la comanda......

Ancistrus : Am intrebat mai sus de o sticlarie in Cluj.
Bogdan imi poti da mai multe detalii despre firma aia si un numar de tel de ex?

19

Re: Buna :)

Ti-am lasat PM, dar probabil ai inbox-ul plin sau ceva de genu.  :-

Re: Buna :)

Salutare si bine ai venit! Eu as urma sfatul lui Baracuda, gasesti acvarii folosite cu capac si toate cele la preturi foarte bune... si daca tot vrei sa mesteresti ceva, poti sa iti faci un dulap pentru el big_smile.
Mult succes cu proiectul, indiferent ce cale alegi si cand e gata acvariul propriu zis cu cele aferente si, inainte sa te apuci sa cumperi cele necesare, citeste cu atentie paginile dedicate incepatorilor si anume amenajarea unui acvariu de apa dulce, ciclarea lui si asa mai departe.